Blizny

Blizny

W zależności od rodzaju blizny, umiejscowienia można stosować leczenie, które poprawi wygląd blizny lub ją całkowicie usunie.


Blizny mogą mieć wpływ na samopoczucie, szczególnie gdy są szpecące i znajdują się w miejscach zwykle odkrytych na twarzy, rękach.

Powszechne są blizny twarzy, po przebytym trądziku i ospie wietrznej.
Głębsze lub większe blizny, mogą być następstwem urazu, choroby lub przebytych operacji. Powstają w wyniku nieprawidłowo przebiegających procesów gojenia rany.

Blizny przerostowe nie goją się w sposób w jakiego byśmy oczekiwali, mają wypukłe, twarde zgrubienia, taka blizna nie przekracza pierwotnego obszaru zranienia.

Bliznowce (keloidy) powstają kiedy nadmierna synteza kolagenu sprawia, że ilość wyprodukowanej tkanki jest większa niż została utracona w wyniku urazu. Blizna jest wypukła, wykracza poza obszar pierwotnego zranienia. Najpopularniejszym obszarem keloidów jest przednia część klatki piersiowej i ramiona.

Inny rodzaj blizny znany jest jako zanikowa (atroficzna), blizna nie wykształca wystarczającej ilości kolagenu, żeby pokryć ubytek. Tkanki blizny mają charakter wklęsły, zapadnięty od poziomu zdrowej skóry, najczęściej powstaje w przebiegu stanu zapalnego trądziku, ospy wietrznej.

W zależności od rodzaju blizny, umiejscowienia można stosować leczenie, które poprawi wygląd blizny lub ją całkowicie usunie.

Przeczytaj inne:
Anatomia ust i medyczne metody powiększania ust
Anatomia ust i medyczne metody powiększania ust.

epilacja laserowa
Najskuteczniejsza metoda depilacji – laser diodowy, IPL czy elektroepilacja?

Zamknij