Zabiegi resurfacingu skóry - nowe i rozwijające się metody

Zabiegi resurfacingu skóry – nowe i rozwijające się metody

Jaką metodę wybrać? terapie skojarzone, RF frakcyjny mikroigłowy, PSR, mikronakłucia, mikrodermabrazję, hydrodermabrazję? Rosnące zainteresowanie zabiegami fotoodmładzania doprowadziło do postępu technicznego i ulepszenia metod, które dzisiaj z sukcesem

Artykuł omawia wybrane metody odmładzania, które są już dostępne na rynku estetycznym lub, te które zdobywają rynek i w krótkim czasie będą powszechnie dostępne.

Zabiegi resurfacingu skóry – nowe i rozwijające się metody

Rosnące zainteresowanie zabiegami fotoodmładzania i odnowy naskórka (resurfacingu skóry) doprowadziło do postępu technicznego i ulepszenia metod, które dzisiaj z sukcesem wykorzystuje się do kuracji odmładzających. W porównaniu z tradycyjnymi metodami, rozwiązania techniczne, z których korzysta większość klinik medycyny estetycznej i chirurgii plastycznej, gwarantuje szybszy proces gojenia oraz rzadsze występowanie tymczasowych efektów ubocznych.

Zmiany technologiczne i proceduralne pozwoliły lekarzom leczyć szerszy zakres pacjentów z różnymi typami skóry i schorzeniami, niż działo się to w latach poprzednich z zadowalającym rezultatem.

Terapia Osoczem bogatopłytkowym PRP. Płytkowe czynniki wzrostu (PRP – Platelet Rich Plasma) i lasery

Obecnie terapię osoczem bogatopłytkowym (PRP) wykorzystuje się w dermatologii. Właściwości lecznicze terapii przypisuje się zwiększonemu stężeniu autologicznych czynników wzrostu i białek wydzielniczych wspomagających proces gojenia przez proces rekrutacji, proliferacji i różnicowania komórek, uczestniczący w regeneracji tkanek. Terapia PRP polega na pobraniu krwi pacjenta a następnie wstrzyknięciu odwirowanego osocza w zmienione chorobowo miejsce w celu przyspieszenia gojenia. W ostatnim dziesięcioleciu, PRP wykorzystuje się w leczeniu miejsc po przeszczepach skóry, oparzeniach, bliznach, wypadanie włosów i różnego rodzaju owrzodzenia. Zbadano PRP w powiązaniu z innymi metodami, takimi jak ablacja laserowa (resurfacing) w redukcji zmarszczek, dyschromii i fotouszkodzoniach skóry. Udowodniono, że laser frakcyjny CO2 doskonale sprawdza się w redukcji zmarszczek, ale niesie ze sobą zwiększone ryzyko wystąpienia działań niepożądanych, takich jak blizny, rumień i dłuższy czas powrotu do zdrowia. Inne wyniki sugerują także, iż stosowanie PRP po ablacji laserowej stymuluje procesy regeneracyjne i poprawia ujędrnienie skóry, aniżeli stosowanie samego lasera CO2.

Kolejne badania wykazały lepszą reakcję i mniej skutków ubocznych oraz krótszy czas gojenia blizn trądzikowych leczonych laserem frakcyjnym CO2 i PRP, w porównaniu do samego lasera. Zaobserwowano również brak znaczących różnic w reakcji lub przestoju (okres rekonwalescencji) pomiędzy obszarami otrzymującymi PRP miejscowo (miejscowe wstrzyknięcia) lub w szerokim spektrum śródskórnie. Zastosowanie lasera Er: YAG w połączeniu z PRP w leczeniu blizn trądzikowych na twarzy również przyniosło pozytywne rezultaty. Choć niezbędne są dalsze badania dotyczące terapii skojarzonej lasera frakcyjnego z PRP, efekty uzyskane z połączenia PRP z CO2 i erbowym laserem frakcyjnym dowodzą zwiększoną skuteczność w leczeniu blizn potrądzikowych i redukcji trądziku.

Resurfacing laserem RF (częstotliwość radiowa)

Radiofrekwencja (RF) stała się popularna, dzięki skuteczności w zmniejszaniu wiotkości skóry i zmarszczek. Wraz z rozwojem tej technologii w kolejnych latach, z oryginalnych unipolarnych i bipolarnych urządzeń utworzono nowsze wielobiegunowe, frakcyjne, pulsacyjne i urządzenia wieloźródłowe kontrolowane fazowo (3DEEP technologia), które są dostępne już dziś. Stosuje się je w leczeniu blizn trądzikowych, bliznowców, trądziku różowatego i trądziku zapalnego, a także do ujędrniania skóry i redukcji zmarszczek. Wszystko wskazuje na to, że w medycynie anty-aging, technologia RF będzie jednym z czołowych narzędzi do walki z oznakami starzenia się skóry.

W ostatnich latach opisano przypadki leczenia skojarzonego za pomocą lasera ablacyjnego z częstotliwością radiową. W jednym z niewielu opublikowanych badań z tej terapii skojarzonej analizowano leczenie trądziku i blizn za pomocą urządzenia Smartxide2 DOT/radio frekwencja (RF) (DEKA, Calenzano, Włochy), które łączy funkcje lasera CO2 i fal radiowych, wykonując koagulację, przynosząc efekt napięcia i denaturacji naskórka. 73.3% pacjentów zauważyło znaczną poprawę zaraz po ostatnim zabiegu, natomiast 100% badanych stwierdziło, iż stan skóry poprawił się 12 miesięcy po leczeniu. U pacjentów z ciemniejszymi typami skóry zaobserwowano umiarkowany rumień i obrzęk, który ustąpił kilka godzin po leczeniu. Terapia skojarzona nie wymagała okresu rekonwalescencji i wszyscy pacjenci wrócili do swoich codziennych czynności zaraz po zabiegu.

Frakcyjna Radiofrekwencja (mikroigłowa)

Fale radiowe / radiofrekwencja jest metodą powszechnie stosowaną w zabiegach na skórę. Ostatnio głośno jest o Radiofrekwencji Frakcyjnej (mikroigłowej), która oferuje unikalną kombinację frakcyjnej, ablacyjnej technologii. Energia prądu RF wytwarza w skórze efekt frakcyjny, czyli punktową ablację skóry i silne podgrzanie stymulujące reakcje gojenia, zachowując wokół zdrową nietknięta tkankę. Skóra stymulowana przez ciepło ulega przebudowie, co prowadzi do pogrubienia i regeneracji tkanki łącznej, oraz realnego odmłodzenia jej wyglądu.

Rezultat Radiofrekwencji Frakcyjnej (mikroigłowej) ablacji naskórka i głębszych warstw skóry, daje podobne efekty jak frakcyjny laser CO2 i pozostałe metody i lasery nie ablacyjne. To połączenie: frakcyjne podgrzanie głębszych warstw skóry z efektem ablacji naskórka nazywane jest Sublative Resurfacing.

Wykazano, iż to połączenie ablacji naskórka i ogrzewania skóry falami o częstotliwości radiowej jest bezpieczne dla wszystkich typów skóry, wykorzystuje się je do poprawy wiotkości skóry, redukcji zmarszczek, powiększonych porów, przebarwień, trądziku, teleangiektazji oraz blizn powstałych w wyniku urazów lub trądziku. Okres rekonwalescencji pacjenta jest znacznie krótszy niż w przypadku ablacji laserowych, a ewentualne działania niepożądane są niewielkie.

Wstępne badania oceniające skuteczność kliniczną urządzenia Matrix RF (Syneron, Irvine, CA, Stany Zjednoczone) wykonujące frakcyjną ablację o częstotliwości radiowej, które przeprowadzono na dwóch grupach wykazały, iż 2 dni po leczeniu zaobserwowano całkowite wygojenie ran po abdominoplastyce, zwiększoną syntezą nowego, gęstego kolagenu w skórze. Większość uczestników, którzy poddali się zabiegom na twarz, była zadowolona z wyników leczenia. Osoby te stwierdziły, iż zabieg powoduje minimalny ból, nie pozostawia trwałych skutków ubocznych oraz znacznych przestojów. Po 1 miesiącu, zaobserwowano ogólną poprawę u ponad 80% uczestników w stanie skóry twarzy, tj. gładsza, jaśniejsza i bardziej napięta skóra.

W innym badaniu przeanalizowano skuteczność urządzenia Fractora (Invasix, Irvine, CA USA) do ablacji falami radiowymi. Wyniki ujawniły ogólne podnoszenie jakości skóry po 3-6 miesięcy po zabiegu oraz znaczną poprawę w obrębie zmarszczek, wiotkości, pigmentacji, napięcia skóry i blizn potrądzikowych we wszystkich typów skóry. U większości badanych wystąpił obrzęk i rumień w pierwszych 7 dniach po leczeniu z rezolucją po 2 tygodniach. Ponownie epitelizację naskórka zaobserwowano w ciągu 4-7 dni, bez zaobserwowanych przypadków opóźnionego gojenia lub działań niepożądanych. Badanie klinicznie trzeciego urządzenia, działającego na tej samej zasadzie, EndyMed PRO (EndyMed Medical, Caesarea, Izrael), również potwierdziło jego skuteczność w redukcji zmarszczek i zwiotczenia skóry.

Plazmowy resurfacing skóry

Najnowsza metoda, w której wykorzystuje się materię zwaną plazmą w celu uzyskania efektu cieplnego na skórze przez zastosowanie dodatnio zjonizowanego gazu plazmowego to plazmowy resurfacing skóry (PSR). PSR wnika do górnych warstw skóry właściwej powodując denaturację termiczną otaczającego kolagenu, zwiększając w ten sposób aktywność fibroblastów, która, jak wykazano, przedłuża się aż do roku po zabiegu. Resurfacing plazmowy był bezpiecznie stosowany w typach skóry I-IV, według klasyfikacji Fitzpatricka.

U uczestników badania, u których użyto urządzenia w obrębie twarzy zaobserwowano całkowitą reepitalizację 4 dni po terapii oraz rumień utrzymujący się 6 dni po leczeniu. Dwie trzecie uczestników doświadczyło poprawy ich ogólnego wyglądu twarzy i jedna trzecia uczestników zauważyła zmniejszenie zmarszczek na twarzy. Badanie biopsji ujawniło powstanie nowych formacji kolagenu na połączeniu skórno-naskórkowym po 3 miesiącach od leczenia. Nie zaobserwowano żadnych bliznowaceń lub stałych zmian w pigmentacji w trakcie lub po zakończeniu badania. Natomiast w innym badaniu, w którym wykonano pojedynczą sesję urządzeniem Portrait PSR na skórze szyi, klatki piersiowej i rękach z fotouszkodzeniami, zaobserwowano znaczącą redukcję zmarszczek i przebarwień, a także poprawę struktury skóry.

Oprócz powyższych korzyści, jakie przynosi PSR, naukowcy dowiedli, iż zabieg ten jest skuteczny w eliminowaniu blizn potrądzikowych. Badani dostrzegli około 30% poprawę w poddanych leczeniu miejscach po 6 miesiącach. Po 4-6 dniach od zabiegu, większość pacjentów zaobserwowała całkowitą reepitalizację. U żadnego z pacjentów nie wystąpiły działania niepożądane.

Okazało się również, że terapia plazmą sprawdza się u pacjentów po przeszczepach siatkowych skóry. Wszyscy pacjenci (tj.czterej) uczestniczący w badaniu zaobserwowali poprawę i dobrze znieśli zabieg, co sugeruje, że PSR jest skutecznym narzędziem w leczeniu blizn po przeszczepach siatkowych skóry.

Mikronakłuwanie (ang.microneedling)

Technika mikro nakłuwania, znana również jako leczenie indukcyjne kolagenem to zabieg resurfacingu skóry, który polega na nakłuwaniu skóry i tworzeniu mikro ran na skórze. Te mikro-uszkodzenia skóry stymulują przebudowę istniejącego kolagenu i indukują tworzenie nowego kolagenu, elastyny i unaczynienia warstwy brodawkowatej skóry właściwej, co wpływa na redukcję zmarszczek, blizn i wiotkości skóry.

W jednym z badań sprawdzano skuteczność tej metody w eliminowaniu blizn potrądzikowych, gdzie prawie 95% pacjentów odnotowano zmniejszenie widoczności blizn o 1 lub 2 tony, a większość badanych oceniła sposób leczenia jako „doskonały” w 10-punktowej w skali. Kolejny sukces tego zabiegu potwierdziło badanie redukcji zmarszczek i starzenia się skóry wokół szyi. W analizie tej pacjenci zostali poddani dwóm sesjom mikronakłuć (microneedling). Stan skóry oceniano przed zabiegiem oraz 32 tygodnie później. Końcowa analiza w tym badaniu wykazała poprawę prawie 90% skóry na szyi w obrębie zmarszczek i zmniejszenia nierówności na powierzchni skóry.

Technika mikronakłuwania sprawdza się również w redukcji białych i czerwonych rozstępów. 3 miesiące po terapii 43,8% z pacjentów zobaczyło wyraźną poprawę, a około 85% pacjentów było nawet lub bardzo zadowolonych z wyników leczenia.

Należy również zauważyć, iż prowadzone są liczne badania kliniczne, analizujące skuteczność terapii mikronakłuwania w podawaniu leków, która mogłaby pomóc w leczeniu wielu chorób skóry i zapewnić większą skuteczność przy minimalnych skutkach ubocznych.

Mikrodermabrazja

Mikrodermabrazja to popularny sposób odmładzania skóry. Metoda ta skutecznie złuszcza zewnętrzne warstwy naskórka za pomocą kryształków tlenku glinu. Opracowano jednak nowsze metody mikrodermabrazji bez kryształowej, jak mikrodermabrazja diamentowa i hydradermabrazja.

Mikrodermabrazja diamentowa to zabieg polegający na złuszczaniu naskórka specjalną głowicą pokrytą kryształkami diamentu, po czym następuje wsysanie martwego, zrogowaciałego naskórka. Metoda ta pozwala na leczenie różnych typów skóry. Jedno z badań oceniające skuteczność tej metody, poprzez zastosowanie peelingu gruboziarnistego lub średnioziarnistego, wykonano na zniszczonej słońcem skórze na ramionach w grupie dorosłych. W tym badaniu, głowica gruboziarnista spowodowało wzrost produkcji szerokiej gamy związków związanych z gojeniem ran i przebudowy skóry, takie jak cytokeratyny 16, peptydy przeciwdrobnoustrojowe, metaloproteinazy macierzy oraz prekursorzy kolagenu. Przeprowadzono także inne badanie, sprawdzające zmiany zachodzące w barierze ochronnej skóry po mikrodermabrazji diamentowej w obrębie TEWL (transepidermalna utrata wody), nawilżenia i rumienia. Wyniki wskazały, że funkcja bariery skóry regeneruje się w ciągu 48 godzin od zabiegu mikrodermabrazji diamentowej.

Hydradermabrazja działa w taki sam sposób co mikrodermabrazja ale zamiast mikrokryształów, wykorzystuje kombinację tlenu i wodnych roztworów o prędkości naddźwiękowej w celu usunięcia resztek złuszczonego naskórka i martwych komórek, które są następnie odsysane. Metoda ta pozwala na jednoczesne złuszczanie i nawilżanie naskórka. Badania nad skutecznością hydradermabrazji w odmładzaniu skóry twarzy wykazały, iż grubość naskórka i warstwy brodawkowej skóry właściwej jest zwiększona, podwyższył się także poziom przeciwutleniaczy w skórze po zabiegu. Dalsze badanie histologiczne pokazało zmiany elastyczności tkanki skórnej, hialinizacji kolagenu i gęstości fibroblastów, odpowiadających za redukcję zmarszczek, wielkość porów i przebarwień w miejscach poddanych hydradermabrazji 6 tygodni po leczeniu. Nie zaobserwowano żadnych powikłań u pacjentów.

Resurfacing a profilaktyka nowotworów

Zachorowalność na niemelanocytowe nowotwory skóry (non melanoma skin cancers, NMSC) wzrasta wraz z wiekiem, a po ukończeniu 50 roku życia podwyższa się aż do 80%. Większa zachorowalność pacjentów na NMSC zmusiła naukowców do poszukania źródła tego problemu i okazało się, iż rozwój NMSC spowodowany jest nieprawidłową reakcją skóry na promieniowanie ultrafioletowe (UVB) zawarte w promieniach słonecznych. W odpowiedniej reakcji ochronnej na UVB w młodej skórze pośredniczy insulino podobny czynnik wzrostu-1 (IGF-1) – ang. insulin-like growth factor 1, wydzielany przez fibroblasty skóry. Skórna produkcja IGF-1 (ang. insulin-like growth factor 1) jest konieczna dla aktywowania receptora IGF-1 zawartego w keratynocytach, w warstwach podstawnych naskórka, w celu utrzymania tej właściwej reakcji UVB. Nieprawidłowa reakcja na UVB u starszych pacjentów jest wynikiem starzejących fibroblastów skóry, które wyciszają produkcję IGF-1 w skórze.

Okazało się, iż metody resurfacingu skóry, takie jak dermabrazja i frakcyjny resurfacing laserowy normalizują poziom IGF-1 w starej skórze i przywracają młodzieńczą, właściwą reakcję na UVB. Zabiegi te zatem nie tylko mają zastosowanie kosmetyczne, tj. przywracają odpowiednią ekspresję kolagenu poprzez usunięcie starzejących się fibroblastów i rekrutacji nowych aktywnych fibroblastów, ale także zwiększają poziom ekspresji IGF-1 w skórze. Naukowcy pracują nad badaniami, które potwierdzą długoterminową skuteczność tych metod oraz zidentyfikują inne zabiegi resurfacingu, które przywracają właściwą reakcję skóry na UVB.

Wnioski.
Rozwój technologiczny i postęp w usuwaniu i odbudowie naskórka przyniósł kilka nowych terapii. Wiele z tych nowych terapii wykazuje obiecujące wyniki, które zbliżają skuteczność ablacji laserem, a ponadto minimalizują czas rekonwalescencji i niepożądane efekty uboczne. Kombinacja z laserem/terapie skojarzone, RF frakcyjny, PSR, mikronakłucia i pozostałe metody mikrodermabrazji ewoluują w praktyce i mają potencjał, aby stać się rutynowymi zabiegami resurfacingu w przyszłości. Ponieważ zapotrzebowanie wciąż rośnie, potrzebne są dalsze badania w celu opracowania kolejnych innowacyjnych metod i zabiegów z naciskiem na bezpieczeństwo i skuteczność.

Autorzy badania: Mathew M Loesch, Ally-Khan Somani, Melanie M Kingsley, Jeffrey B Travers, Dan F Spandau.

Źródło: Dove Press, 28 Sierpień 2014r.

Przeczytaj inne:
Lifting twarzy bez skalpela niewidzialny minilifting
Lifting twarzy bez skalpela – niewidzialny minilifting.

Tkanka tłuszczowa
Tkanka tłuszczowa

Zamknij