Mikronakłuwanie skóry

Mikronakłuwanie skóry

Mezoterapia mikroigłowa ma na celu naturalne stymulowanie produkcji kolagenu, aby zmniejszyć drobne linie i zmarszczki.


Mikronakłuwanie skóry jest również nazywane: mikro-igłowanie lub terapia indukcji kolagenu. Jest nieinwazyjną, bezoperacyjną i nieablacyjną techniką odmłodzenia twarzy, która obejmuje zastosowanie urządzenia mikro-igłowania do utworzenia kontrolowanych uszkodzeń skóry.

Każde punktowe nakłucie skóry, tworzy mikroskopijne kanaliki lub mikro-urazy. Kontrolowane uszkodzenie wyzwalają procesy w skórze, aby wypełnić mikro-rany poprzez produkcję nowego kolagenu i elastyny w warstwie brodawkowatej skóry właściwej. Ponadto tworzą się nowe naczynia włosowate. Proces neowaskularyzacji i neokolagenezy po zastosowaniu zabiegu mikronakłuwania prowadzi do zmniejszenia blizn i odmłodzenia skóry, czyli poprawy struktury skóry, jędrności i nawilżenia.

Istnieją różne urządzenia do mikronakłuć skóry, w tym Dermaroller® (Dermaroller GmbH); Dermapen ™ (Pty Ltd, Australia) Derma-Stemple ™ (Dermaroller USA) i dyski zawierające drobne mikroigły o różnej średnicy i długości, wytwarzane z szerokiej gamy materiałów, takich jak krzem, szkło, metale i polimery. W zabiegach stosowanych przez lekarzy długość igieł ma do 3 mm.

Profesjonalne mikroigłowanie skóry jest uważane za jeden z najbezpieczniejszych zabiegów. W przeciwieństwie do głębokich peelingów chemicznych, laserowych zabiegów, dermabrazji – mikroigłowanie skóry powoduje minimalne uszkodzenie skóry.

Mikronakłuwanie skóry jest skutecznie wykorzystywane do:

 • zmniejszenie blizn (w tym blizny przerostowe) spowodowane przez trądzik, zabiegi chirurgiczne lub oparzenia termiczne
 • rozjaśniania rozstępów
 • zmniejszenie drobnych i głębokich zmarszczek
 • przy przebarwieniach typu melasma
 • ujędrnienia wiotkiej skóry

Zalety profesjonalnego zabiegu mikronakłuć:

 • małe ryzyko przebarwienia i blizn
 • odpowiedni dla cienkiej i wrażliwej skóry
 • metoda mikronakłuć jest dobrze tolerowana i dobrze przyjmowana przez pacjentów
 • może być wykonana w okolicy skóry wokół oczu
 • w przeciwieństwie do laserów ablacyjnych, naskórek pozostaje nienaruszony i nie jest uszkodzony
 • okres rekonwalescencji w zależności od głębokości nakłuć.

Jak przebiega zabieg mikronakłuwania?
Procedura ta jest dobrze tolerowana. Trwa kilka minut do jednej godziny, w zależności od obszaru, który ma być leczony i stopnia zaawansowania problemu.

W celu przygotowania skóry do zabiegu zaleca się stosowanie witaminy A i C np. w postaci kremu do 4 tygodni przed rozpoczęciem procedury. Podobny system pielęgnacji skóry będzie również zalecany przez okres do 6 miesięcy po zakończeniu leczenia, aby wspomóc produkcję nowego kolagenu.
Na oczyszczoną skórę, można zastosować krem znieczulający. Przy użyciu urządzenia skóra jest podawana mikronakłuciom w sposób kontrolowany, na odpowiedniej głębokości, z odpowiednią ilością przejść. Aby uzyskać najlepsze rezultaty miejsca szczególne nakłuwa się klika razy. Każde nakłucie działa stymulująco i regenerująco na komórki skóry. Mikrootwory zamykają się szybko, dlatego zakażenia są rzadkością.

Pomimo, że zabieg stosuje się głównie na twarzy, procedura ta może być przeprowadzona w dowolnym miejscu na ciele, w leczeniu rozstępów na udach i brzuchu i zasadniczo dla wszystkich typów skóry.

Zabieg najlepiej powtarzać w odstępach 4-6 tygodni, ponieważ po ok 2-4 tygodniach od zabiegu tworzy się nowy kolagen w skórze.

Działania niepożądane. Mikronakłuwanie skóry jest dobrze tolerowane przez pacjentów, jednak mogą wystąpić działania niepożądane jak: suchość, łuszczenie, zaczerwienienie i obrzęk, które powinny ustąpić po kilku dniach, w zależności od głębokości penetracji igły.

Zalecenia po zabiegu mikronakłuwania może obejmować:

 • stosuj letnią wodą, aby oczyścić twarz w pierwszych 48 godzin po zabiegu i delikatnie osusz obszar, unikaj tarcia
 • upewnij się, że ręce są zawsze czyste, gdy dotykasz skóry, aby uniknąć infekcji
 • nie stosuj konwencjonalnych produktów do makijażu na skórę dla pierwszych 12 godzin po zabiegu, niektóre mineralne kosmetyki mogą być stosowane zgodnie z zaleceniami lekarza
 • stosują określone produkty do pielęgnacji skóry podane przez twojego lekarza, zgodnie ze wskazaniami
 • stosowanie rollera kosmetycznego kilka razy w tygodniu w połączeniu z systemem produktów miejscowych
 • stosuj ochronę przeciwsłoneczną z wysokim SPF bezpośrednio po leczeniu i przez kilka tygodni od zabiegu.

Efekt odmładzania skóry będzie dostrzegalny po upływie 2 tygodni po zabiegu.
Blizny pooparzeniowe, regeneracja/przebudowa naskórka będzie następować powoli, może trwać do 6 miesięcy – 1 roku, aby zauważyć poprawę po jednym zabiegu.

Ilość sesji dla uzyskania oczekiwanych rezultatów.
Ilość zabiegów mikronakłuć zależy od indywidualnego stanu skóry. Trzy lub cztery zabiegi mogą być rekomendowane przy umiarkowanych bliznach potrądzikowych. Blizny po oparzeniach termicznych i rozstępach mogą wymagać do 5 sesji.

W przypadku zmarszczek związanych z procesem starzenia się skóry, zaleca się powtarzać zabieg 1-2 razy w roku.

Urządzenia w użytku domowym. Specjalnie zaprojektowane urządzenia do użytku domowego, z krótkimi drobnymi igiełkami (głębokość 0,2 mm) mogą być używane 2-3 razy w tygodniu, aby:

 • zmniejszyć wielkości porów
 • zmniejszyć poziom sebum w skórze (łojotok)
 • pomóc zredukować zmarszczki i drobne linie
 • zwiększyć absorpcję i skuteczność kremów do pielęgnacji skóry
 • zminimalizować trądzik

Stosowanie tak zwanego rollera kosmetycznego, uważane jest za bezpieczne do przeprowadzenia w domu z powodu minimalnego poziomu wprowadzania igiełek i jest uważane za bezbolesne dla większości użytkowników.

Jednak jeżeli zależy Ci na leczeniu problemów skóry zaleca się, aby zabieg był wykonywany przez specjalistę, na profesjonalnych urządzeniach.

Skutki uboczne mikronakłuć skóry występują sporadycznie, mogą obejmować:

 • obrzęk w fazie odbudowy, regeneracji
 • zakażenia skóry bakteriami (rzadkie) lub wirus opryszczki wargowej
 • Milia (białe drobne plamki), który mogą być łatwo usunięte przez lekarza
 • łagodny nawrót trądziku.

Przeciwwskazania: aktywne stany zapalne, infekcje ropne skóry, aktywna opryszczka wargowa, po radioterapii w ciągu ostatniego roku, przy skłonności do keloidów lub blizn lub złe gojenie się ran. Mikronakłuwania nie przeprowadza się u kobiet w ciąży oraz u osób przyjmujących leki przeciwkrzepliwe i przeciwzapalne, które mogą zwiększyć krwawienie, oraz przy niektórych suplementach diety. Jeżeli jesteś w trakcie przyjmowania leków poinformuj o tym swojego lekarza.

Technologia Mikronakłuć oferuje również nieinwazyjną i bezbolesną metodę podawania przezskórnego, np. leków, szczepionek. Technologia ta jest obecnie badana przez kilka grup badawczych i firm. W celu zwiększenia absorpcji substancji leczniczej systemem przezskórnym, mikroigły mogą być wprowadzony do skóry w celu zwiększenia przepuszczalności (plaster z mikroigłami). Lekiem mogą być również powleczone mikroigły, które następnie wprowadza się do skóry. Wydrążone mikronakłucia służą do aplikowania roztworu leków do skóry.

Przeczytaj inne:
Różnica w zastosowaniu nici PDO i PLA Wypełnienie i przebudowa vs napinanie i podnoszenie.
Różnica w zastosowaniu nici PDO i PLA? Wypełnienie i przebudowa vs napinanie i podnoszenie.

Botox w medycynie estetycznej
Botox w medycynie estetycznej

Zamknij