Trądzik

Trądzik

Trądzik jest przewlekłą chorobą zapalną gruczołów łojowych i mieszków włosowych. Dostępne są skuteczne terapie leczenia trądziku, im wcześniej rozpoczniemy leczenie tym jest mniejsze ryzyko trwałych uszkodzeń.


Trądzik rozwija się w miejscach na skórze, gdzie gruczoły łojowe są najliczniejsze: twarz, szyja, klatka piersiowa, plecy i ramiona

W normalnych okolicznościach, sebum, oleista substancja produkowana przez gruczoły łojowe, przemieszcza się do mieszka włosowego i na powierzchnię skóry. Trądzik zwyczajny jest wywołane przez nadmierne ilości produkcji łoju przez skórę, zablokowanie otworów gruczołów łojowych (w wyniku drobnych zaskórników) oraz bakterię Propionibacterium acnes (P. acnes), które powodują zapalenie mieszka włosowego i infekcję bakteryjną. Te trzy czynniki mogą być przyczyną tworzenia się czerwonych i żółtych plam, charakterystyczne dla trądziku.

Czasami te plamy mogą przekształcić się w duże torbiele (tzw trądzik guzkowy lub torbielowaty), który często prowadzi do powstawania blizn. Dobrą wiadomością jest to, że dostępne są skuteczne terapie leczenia trądziku, im wcześniej rozpoczniemy leczenie tym jest mniejsze ryzyko trwałych uszkodzeń.

Przeczytaj inne:
Chirurgia plastyczna twarzy prognozy na 2015 rok
Chirurgia plastyczna twarzy – prognozy na 2015 rok

kriolipoliza efekty
Kriolipoliza

Zamknij