Od skóry głowy aż po końcówki

Od skóry głowy aż po końcówki

Długie, lśniące włosy są marzeniem wielu kobiet. Wśród niezbędnych do ich pielęgnacji kosmetyków znaleźć możemy odżywki, maski i szampony. To jednak nie wszystko, czego nasze włosy mogą potrzebować, by zdrowo rosnąć i pięknie się prezentować. Pielęgnację warto zacząć od zadbania o skórę głowy – w końcu to z niej wyrastają włosy!

Stosowanie szamponów o prostym składzie pozwoli oczyścić skórę głowy, regularne wykonywanie delikatnych peelingów natomiast pomoże pozbyć się martwego naskórka i da skórze oddychać. Peelingi stworzone specjalnie z myślą o skórze głowy bez trudu można znaleźć w internetowych drogeriach, coraz częściej pojawiają się także na półkach stacjonarnych sklepów. Jeżeli jednak nie chcemy wydawać pieniędzy na kolejny kosmetyk, peeling można także zrobić w domu! Popularne jest wykorzystywanie w tym celu fusów z kawy, cukru czy glinki różowej, w sieci bez trudu można znaleźć sprawdzone instrukcje. Na skórę głowy nie należy jednak nakładać produktów, które nie są dla niej przeznaczone – warto pamiętać, że skóra głowy różni się od tej na naszych twarzach i dłoniach. Jest wrażliwa i podatna na podrażnienia.

Częstym błędem w pielęgnacji jest nakładanie na skórę głowy odżywek i masek, które stworzone zostały do nakładania na długość włosów, trzymanie ich na niej zbyt długo i niedokładne spłukiwanie. Kolejną rzeczą, jaką możemy zrobić dla naszej skóry głowy, jest jej masaż. Należy go wykonywać opuszkami palców, starając się nie trzeć nimi o włosy. Subtelne, koliste ruchy poprawią ukrwienie na naszej głowie, co z kolei może stymulować wzrost włosów. Warto do masażu włączyć wcierkę do skóry głowy. Na rynku znajdziemy zarówno delikatne wcierki bezalkoholowe, bazujące na naturalnych składnikach – na przykład kozieradce, amli czy cynamonie, jak i mocniejsze wcierki posiadające w swoim składzie alkohol. Wybór powinien zależeć od kondycji skóry głowy – przy podrażnionej lub suchej skórze, lepszym wyborem będzie łagodna wcierka bezalkoholowa.

By mieć piękne i zdrowe włosy, należy również zadbać o nie od środka! Zbilansowana dieta bogata w biotynę z pewnością zaowocuje poprawą kondycji włosów. Pamiętajmy jednak, że nadmierne wypadanie włosów i problemy ze skórą głowy mogą stanowić objawy chorobowe i powinno się je skonsultować z lekarzem. O długość włosów najłatwiej zadbać za pomocą odżywek i masek. Warto zwrócić uwagę na zagadnienie równowagi PEH, które z pechem nie ma nic wspólnego! PEH – czyli proteiny, emolienty i humektanty to składniki, których nasze włosy potrzebują, by mieć zdrowy, lśniący wygląd.

Proteiny to nic innego jak białka, dzięki którym możliwa jest odbudowa struktury włosa. Emolienty pomagają zachować nawilżenie włosów, budując na nich warstwę ochronną, natomiast humektanty nawilżają je. Jak rozpoznać który kosmetyk zawiera które składniki? Cóż, należy czytać ich składy! Proteiny będą zazwyczaj opisane jako “protein”, “keratin” czy “collagen”. Nazwy składników emolientowych często będą zakończone słowami “oil”, “wax”, natomiast najczęściej stosowanymi w kosmetykach humektantami są składniki opatrzone nazwą “glycerin” i “mel”. Warto wspomnieć, że spora grupa produktów będzie zawierała równocześnie składniki ze wszystkich tych kategorii. Czy żeby dbać o włosy, koniecznym jest uczenie się składów produktów? Na szczęście nie! Nomenklatura ta jest coraz powszechniej stosowana na rynku – bez trudu znaleźć możemy obecnie odżywki i maski opisane jako emolientowe, humektantowe i proteinowe.

Zmorą wielu kobiet są także rozdwajające się końcówki. Niestety nie ma sposobu, by uszkodzoną końcówkę zrekonstruować, uszkodzenia mechaniczne końcówek włosów są podstawą do ich podcięcia, a to z kolei stanowi problem dla osób zapuszczających włosy. Co można zrobić, aby tego uniknąć? Zabezpieczać końcówki włosów! Posłużyć nam do tego może serum silikonowe, olejki i oleje. Dzięki zastosowaniu dodatkowego produktu na końcówki dodajemy warstwę ochronną, która zapobiega niewielkim uszkodzeniom mechanicznym, które powstają na przykład w wyniku tarcia włosa o nasze ubranie czy poduszkę. Dobrym krokiem będzie także używanie szczotki typu puddle brush, która nie szarpie naszych włosów, korzystanie z miękkich gumek typu scrunchie oraz spinanie włosów na noc w luźny kok czy warkocz.

Przeczytaj inne:
Test iGenesis i dieta przeciwstarzeniowa – klucz do młodości i rewolucja na polu anti – aging

Cellulit
Cellulit

Zamknij