Medycyna estetyczna, dermatochirurgia i stomatologia a ciąża.

Medycyna estetyczna, dermatochirurgia i stomatologia a ciąża.

Jaki zabieg można wykonać w czasie ciąży? Do tej pory korzystałaś z zabiegów medycyny estetycznej i zadajesz sobie pytanie czy w trakcie ciąży te zabiegi są bezpieczne?

  • Zabiegi dermatochirurgiczne

Koagulacja/ ablacja z elektrokoagulacją lub laser.
Nie ma doniesień o uszkodzeniu płodu spowodowane użyciem elektrokoagulacji lub ablacji laserowej (CO2). Liczne badania wskazują na skuteczność i niską częstość występowania powikłań po laserze CO2 w leczeniu łagodnych lub złośliwych zmian skórnych w czasie ciąży (np. wirus brodawczaka ludzkiego HPV).

  • Toksyna botulinowa

Istnieje kilka doniesień z literatury specjalistycznej na temat wykorzystania toksyny botulinowej typu A w czasie ciąży, do leczenia chorób, takich jak dystonia szyi, powiek i achalazja, lub ze względów estetycznych. W prawie wszystkich przypadkach nie stwierdzono nieprawidłowości przy urodzeniu lub w rozwoju dzieci.  Natomiast inne badanie opisuje przypadek kobiety, która otrzymała dawkę 500 jednostek toksyny, nie wiedząc, że była w czwartym tygodniu ciąży. Kilka tygodni później, USG wykazało niedorozwój płodu. Trudno jest ocenić, czy istnieje związek zastosowania dużych dawek toksyny i śmierć płodu.

Toksyna botulinowa typu A jest lekiem, który należy do kategorii C; nie jest wskazana w okresie karmienia piersią i ciąży. Należy unikać jej zastosowania ze względów estetycznych, w tym okresie.

  • Wypełnienia (wypełniacze)

W przypadkach, w których kobiety w ciąży otrzymały aplikacje kolagenu lub kwasu hialuronowego odnotowano brak powikłań. Teoretycznie nie byłoby zagrożenia dla kwasu hialuronowego, z uwagi na identyczny skład z ludzkim kwasu hialuronowego; ale najrozsądniejszym zaleceniem jednak, jest unikanie w czasie ciąży tych substancji z powodów kosmetycznych.

Chociaż nie ma badań, które pokazują, że wypełniacz szkodzi dziecku, nie jest zalecane stosowanie zabiegów estetycznych z wypełniaczami w czasie ciąży lub w czasie karmienia.

  • Lasery i pozostałe źródła światła

Pomimo wielkiego upowszechniania i popularyzacji procedur estetycznych z wykorzystaniem laserów i innych źródeł energii, nadal nie ma badań naukowych na kobietach w ciąży. Jednak, jeśli weźmiemy pod uwagę większą podatność kobiet w ciąży na tworzenie bliznowców, pozapalnych hiperpigmentacji oraz pogorszenie keloidów, ostrożnie będzie jeśli wszystkie zabiegi estetyczne laseroterapii, niezależnie od leczonego obszaru, zostaną odłożone do czasu po porodzie. Zmiany hormonalne w czasie ciąży mogą wpływać na działanie światła i prowadzić do stymulacji przabarwień lub gwałtownie przyspieszyć melanodermię (ostudę, melasmę). Nie badano dotychczas wpływu działania laserów na płód.

Stosowanie laserów w okolicy brzusznej i regionów dopochwowych u kobiet ciężarnych należy bezwzględnie unikać.

  • Peelingi chemiczne

Peelingi chemicznych w czasie ciąży są przeciwwskazane, biorąc pod uwagę fakt, że substancje, takie jak kwas retinowy, kwas salicylowy i siarki są sklasyfikowane jako leki kategorii C przez FDA. Podobnie jest z kwasem glikolowym, jeżeli mówimy o peelingu chemicznym zabieg taki nie jest wskazany dla kobiet w ciąży, natomiast stosowanie kosmetyków z zawartością kwasu glikolowego, który ma bardzo małe stężenie może pomóc w walce z trądzikiem w czasie ciąży.

W czasie ciąży skóra jest bardziej wrażliwe niż zwykle, lepiej jest jednak unikać kwasu glikolowego i bezwzględnie pozostałych kwasów. Może to pogarszać wrażliwość skóry powodując podrażnienia i usuwanie wierzchniej warstwy komórek skóry. Lepiej jest zapobiec dalszym przebarwieniom i uszkodzeniom skóry i zaczekać na bezpieczny moment.

  • Mikrodermabrazja

U ciężarnej kobiety łatwo o podrażnienia skóry. Powszechne i nie wywołujące powikłań skutki uboczne mikrodermabrazji, które obejmują zaczerwienienie, suchość skóry, swędzenie i niewielki obrzęk, mogą być nasilone w okresie ciąży. Usuwanie przebarwień skóry zabiegiem mikrodermabrazji może mieć tylko tymczasowy efekt. Zwiększona wrażliwość skóry i podrażnienia, a także wolniejsze gojenie, które występuje w okresie ciąży, może również zwiększać ryzyko rozwoju infekcji skóry. W związku z tym lekarze nie zgadzają się co do bezpieczeństwa mikrodermabrazji w czasie ciąży.

  • Zabiegi stomatologiczne

Zabiegi w zakresie profilaktyki stomatologicznej w czasie ciąży są niezbędna, aby uniknąć infekcji jamy ustnej, takie jak choroby dziąseł, która jest związana z przedwczesnym porodem. Zabiegi dentystyczne takie jak wypełnienie ubytków i korony powinny być wykonywane, aby zmniejszyć ryzyko zakażenia. Jeżeli procedury stomatologicznej przypadają w drugim trymestrze to idealny moment. Po osiągnięciu trzeciego trymestru, może być niekomfortowo leżeć na plecach przez dłuższy okres czasu. Najbezpieczniej jest odłożyć wszystkie zbędne dentystycznych zabiegi po urodzeniu. Jednak awaryjne zabiegi stomatologiczne, takie jak ekstrakcja zęba lub leczenie kanałowe jest konieczne i wskazane w czasie ciąży.

Obecnie istnieją sprzeczne badania o możliwych negatywnych skutkach dla rozwijającego się dziecka skutkiem leków stosowanych podczas zabiegu dentystycznego. Lidokaina jest najczęściej stosowanym lekiem u dentystów. Lidokaina (kategoria B) nie przechodzi przez łożysko po podaniu. W przypadku konieczności wykonania leczenia stomatologicznego, znieczulenie podawane powinno być w jak najmniejszym stopniu, ale wciąż na tyle, aby pacjentka czuła się komfortowo i nie czuła bólu.

Zabiegi estetyczne takie jak wybielanie zębów i inne zabiegi kosmetyczne, należy odroczyć do czasu po porodzie i po laktacji. Najlepiej jest nie narażać rozwijającego się dziecka na jakiekolwiek ryzyko, nawet jeśli jest minimalne.

Podsumowując, w przypadku, gdy zastanawiasz się, czy jest bezpieczna terapia anti-aging np. botoks czy Restylane w czasie ciąży, ważne jest, aby pamiętać, że nie było żadnych badań w celu potwierdzenia bezpieczeństwa wspomnianych zabiegów na kobietach w ciąży.

Na podstawie:

Gontijo G, Gualberto GV, Madureira NAB, Surg Cosmet Dermatol. 2010;2(1):39-45.

http://www.fda.gov

http://www.the-dermatologist.com/content/when-patient-pregnant

http://www.dermnetnz.org/procedures/electrosurgery.html

Pregnancy and Dental Work

Przeczytaj inne:
Lifting twarzy bez skalpela niewidzialny minilifting
Lifting twarzy bez skalpela – niewidzialny minilifting.

Korygowanie i konturowanie zębów
Korygowanie i konturowanie zębów

Zamknij