Laserowe usuwanie blizn i przebarwień

Laserowe usuwanie blizn i przebarwień

Powstałe w wyniku urazów, oparzeń, zmian potrądzikowych, chorób czy na skutek przeprowadzonych zabiegów chirurgicznych blizny często powodują, zniekształcenia tkanki skórnej. Są one czynnikiem wielu problemów w życiu człowieka. Nie wpływają one tylko i wyłącznie na naszą sferę fizyczną, ale również powodują naszą niską samoocenę, a co za tym idzie utratę pewności siebie. Nic dziwnego zatem, że ludzie sięgają w takich sytuacjach do rozwiązań medycyny estetycznej. Inaczej wygląda geneza pojawiających się na naszej skórze przebarwień, które pojawiają się częściej przez zbyt dużą ekspozycję na promienie słoneczne. Miejsca, gdzie takie przebarwienia pojawiają się najczęściej to między innymi twarzy, dekolt, dłonie i inne często odsłonięte i podatne na promienie słoneczne miejsca na naszej skórze.

Jak działa laser?

Specjalna stworzona na potrzeby, technologia pozwala na skuteczne usuwanie zarówno blizn, jak i przebarwień. Ich leczenie polega na dokładnym skierowaniu w stronę skóry mikrowiązek światła lasera frakcyjnego, które dostając się do tkanki podskórnej, powodują mikrouszkodzenia. Tym zmuszają zdrowe tkanki do większej produkcji białek, a następnie uzupełniają miejsca wypalonej tkanki. Usuwanie
przebarwień działa bardzo podobnie. W swojej charakterystyce różni się jednak tym, że rozgrzewa się komórki odpowiadające za zabarwienie, uszkadzając je, a następnie wydalając z organizmu. W miejscach ubytków barwnikowych tworzą się nowe komórki. Dzięki tej metodzie działania lasera zagojone miejsca blizn po zabiegu stają się wyraźnie gładsze i jaśniejsze, dzięki czemu blizna staje się znacznie mniej
widoczna. W przypadku przebarwień miejsca stają się jaśniejsze i zbliżone kolorytem do zdrowej skóry wokół powstałych wcześniej przebarwień. Wyróżnia się kilka rodzajów lasera między innymi:

  • Laser neodymowo-yagowy – charakteryzuje się dużą mocą promieniowania. Można dzięki niemu usuwać wszelkie zmiany naczynkowe, powstałych między innymi na skutek opalenizny czy trądziku różowatego, ale także trwałego pozbywania się owłosienia. Wyróżnia się pod tym względem, że penetruje skórę najgłębiej ze wszystkich dostępnych laserów na rynku. Daje duże efekty, ale zabiegi z jego obecnością niestety nie należą do najprzyjemniejszych.
  • Laser erbowo-yagowy – emituje wiązkę światła o długości 2940 nm. Jest to laser frakcyjny, czyli oddziałujący tylko na niewielki określony obszar na skórze. Pozwala on na usunięcie nawet 30% nabrzmiałej tkanki, wpływa to na spłycenie oraz uwypuklenie blizn, które stają się równiej zbliżone kolorem do otaczającej jej skóry.

Zabieg laserem trwa w zależności od wielkości zmian, około kilku minut. Pozwala na pozbywanie się przebarwień, zmarszczek, blizn oraz rozstępów. Charakteryzuje się precyzyjnym procesem ablacji, podczas którego dochodzi do odparowania naskórka.

Zastosowanie laseroterapii i czas trwania leczenia blizn oraz przebarwień

Niektóre blizny, między innymi te, które powstały na skutek oparzeń, wymagają kilku, a nawet kilkunastu zabiegów powtarzanych w czasie, który zostanie zalecony przez lekarza prowadzącego leczenie. Leczenie blizn można jedynie przeprowadzić, gdy miejsce blizny jest już całkowicie wygojone. To oznacza, że możemy się zdecydować na leczenie blizn po 6 miesiącach od jej pojawienia. Oczywiście wszystko uwarunkowane jest rozległością, głębokością oraz rodzajem uszkodzenia tkanki skórnej, która będzie brana pod uwagę podczas leczenia. Najczęściej wystarczy około 4-6 zabiegów z użyciem lasera, by się ich pozbyć. Jednak ostre rany pourazowe i pooparzeniowe mogą znacząco wydłużyć czas leczenia do nawet 2 lat. Zabiegi przeprowadzane są w odstępach czasu około 6- 8 tygodni.
Leczenie przebarwień skórnych, także uwarunkowana jest wielkością oraz natężeniem koloru wymagającego rozjaśnianie laserem, zajmuje ono około 3-5 zabiegów w odstępach czasu około miesiąca.
Jednak każda laseroterapia niezależnie od tego czy jest to usuwanie blizn, czy przebarwień jest ustalana indywidualnie. Warto zaznaczyć, że leczenie nie kończy się na jednym zabiegu, a skóra po każdej wizycie może goić się nawet do 14 dni.

Co warto wiedzieć przed zabiegiem?

Przed zdecydowaniem się na zabieg z użyciem lasera należy dowiedzieć się, jakie są przeciwwskazania do wykonywania takiego zabiegu. Takich informacji dowiemy się od lekarza podczas wizyty konsultacyjnej. Wiele takich zabiegów nie można wykonywać, gdy pacjentka jest obecnie w ciąży bądź karmi piersią. Należy poinformować lekarza wykonującego zabieg o posiadanych chorobach czy schorzeniach, które mogą być przeciwwskazaniem do wykonania takiego zabiegu.

Do usuwania laserem zaliczają się: piegi, naczyniaki, zmiany pigmentowe, kaszaki, ziarniaki, brodawki czy włókniaki.

Ile kosztuje usuwanie zmian skórnych laserem?

Średnie koszty za laserowe usuwania blizn oscylują w kwotach od 200 do nawet kilku tysięcy za jeden zabieg w zależności od wielkości miejsca, w których chcemy usunąć bliznę czy znamię. Jest to dosyć kosztowny zabieg poprawiający naszą samoocenę i samopoczucie. Warto podkreślić jednak, że przynosi efekty.

Przeczytaj inne:
Nici liftingujące (lifting nitkowy)
Nici liftingujące (lifting nitkowy)

e-Przewodnik dla pacjentów z zakresu medycznej poprawy urody
e-Przewodnik dla pacjentów z zakresu medycznej poprawy urody.

Zamknij