Krem z filtrem- czy warto używać go codziennie?

Krem z filtrem- czy warto używać go codziennie?

Od kilku lat odnotowuje się rosnącą popularność kremu z filtrami UV- możemy znaleźć je już w każdej drogerii. Pomimo rozgłosu, jaki zyskały, kremy SPF kojarzą nam się głównie z latem, wakacjami i ostrym słońcem. Jednak ochronę przed słońcem powinniśmy stosować cały czas- nawet zimą. Promieniowanie słoneczne dociera do nas nawet w pochmurne dni. Dlaczego ochrona przed promieniowaniem jest tak ważna?

Wpływ promieniowania słonecznego na skórę

Mówiąc o szkodliwości promieniowania słonecznego, tak naprawdę powinniśmy mówić o promieniowaniu ultrafioletowym. Niewidzialne pasma promieniowania- UVA i UVB – mają szkodliwy wpływ na nasz organizm. Do wczesnych reakcji po ekspozycji na promieniowanie -które najczęściej sami zauważamy- zaliczamy:

  • Rumień i oparzenia słoneczne
  • Pogrubienie i złuszczanie naskórka
  • Powstawanie zaskórników i brodawek łojotokowych
  • Przebarwienia na skórze

Za reakcje późne odpowiada promieniowanie UVA- na które narażeni jesteśmy cały rok, a jego nadmierne dawki kumulują się w ciągu całego życia. Do odległych skutków promieniowania należą:

  • Czerniak- jeden z najbardziej złośliwych nowotworów skóry
  • Starzenie się skóry
  • Plamy soczewicowate starcze pojawiające się po 40 roku życia
  • Rogowacenie słoneczne- żółtawy odcień skóry, stany przedrakowe
  • Immunosupresja- zwiększone ryzyko infekcji i rozwoju nowotworów

Promieniowanie słoneczne, a synteza witaminy D3

Naskórek jest głównym źródłem witaminy D3- właśnie tam syntezuje się ona pod wpływem światła słonecznego. Odgrywa ona ważną rolę w naszym organizmie – wzmacnia barierę naskórkową, reguluje podziały komórkowe i normalizuje aktywność immunologiczną. Chroniąc się przed promieniowaniem, możemy obawiać się zmniejszonej syntezy witaminy D3 w naszym organizmie.

Czas potrzebny na wytworzenie optymalnej ilości witaminy D zależy od wielu czynników (m.in. pigmentacji skóry, czy wieku). Optymalnym czasem jest 15 minut wystawienie na słońce bez filtrów, zachmurzenia, smogu przy odsłonięciu 18% ciała (krótki rękaw, krótkie spodenki).

Wystarczy 15 minut, aby zapewnić naszemu organizmowi niezbędną ilość witaminy D3. Nadmierne wystawianie się na promieniowanie może przyczynić się do negatywnych reakcji skórnych- dlatego warto się przed nim chronić. Oprócz chronienia naszego organizmu przed niebezpiecznymi konsekwencjami dla zdrowia stosowanie kremów z filtrem ma również wpływ na wygląd naszej skóry.

Krem z filtrem- najlepszy kosmetyk przeciwstarzeniowy

Stosowanie kremu z filtrem możemy potraktować jako profilaktykę przeciwzmarszczkową. Lepiej zapobiegać niż leczyć- ta zasada sprawdza się również w przypadku zmarszczek! Kremy z filtrem chronią skórę przed działaniem promieni UV odpowiedzialnymi za fotostarzenie. Przedwczesne starzenie skóry spowodowane brakiem ochrony przeciwsłonecznej objawia się odwodnieniem skóry, szorstkością, głębokimi zmarszczkami, a nawet zaburzeniem owalu twarzy. SPF używany w codziennej pielęgnacji może przesunąć granicę naszego starzenia o kilka lat.

Czy promienie słoneczne pomagają w leczeniu trądziku?

Wśród osób zmagających się z trądzikiem krąży mit, że słońce pomaga w leczeniu zmian skórnych i poprawia jej kondycję. Nie jest to jednak prawda. Podczas opalania bez filtra na początku możemy mieć wrażenie poprawy stanu skóry. Zmiany trądzikowe ulegają wysuszeniu, a koloryt cery zostaje wyrównany. Jest to jedynie chwilowy efekt przykrywający problem. Z czasem dochodzi do wzmocnienia łojotoku. Promieniowanie UV doprowadza do pogrubienia naskórka, co sprzyja zatykaniu gruczołów łojowych i powstawaniu zaskórników. Krem z filtrem chroni skórę przed tym procesem. Przy cerze trądzikowej warto stosować go z jeszcze jednego powodu – zmniejsza on ryzyko utrwalenia się przebarwień potrądzikowych.

Kremy z filtrem zyskały popularność nie bez powodu! Ich codzienne stosowanie przyczynia się do poprawy wyglądu skóry, ale również chroni przed czynnikami niebezpiecznymi dla naszego zdrowia. Warto włączyć go do codziennej pielęgnacji.

Przeczytaj inne:
Mezoterapia igłowa skóry głowy
Mezoterapia igłowa skóry głowy

Nos
Nos

Zamknij