Augumentacja piersi – od kosztów po komplikacje.

Augumentacja piersi – od kosztów po komplikacje.

Wszystkie aspekty operacji powiększenie piersi implantami od momentu kwalifikacji do zabiegu, poprzez konsultację, aż do wyboru, zaleceń i rekonwalescencji po operacji biustu – jeżeli rozważasz zabieg musisz to przeczytać.

Powiększanie piersi przy pomocy implantów to wciąż najpopularniejszy operacyjny zabieg z zakresu medycyny estetycznej. Mimo krążących wokół tej procedury niedomówień (dotyczących chociażby ewentualnych powikłań, kwestii karmienia piersią czy ograniczeń w wykonywaniu mammografii) wciąż wzrasta liczba kobiet, które decydują się na taką ingerencję chirurgiczną w ich ciało. W dużym uproszczeniu – jeśli jesteś młodą, zdrową kobietą, która nie pali papierosów i ma odpowiednią ilość tkanki tłuszczowej (w celu optymalnego pokrycia i wsparcia implantów) – jesteś dobrą kandydatką do operacji powiększania piersi. Na tym jednak uproszczenia się kończą – deklaracja: ”chcę powiększyć piersi z miseczki A do D” nie wystarczy. Należy bowiem dokonać odpowiedniego rodzaju i wielkości implantów oraz wykluczyć wszelkie przeciwwskazania.

Najważniejsza decyzja – wybór implantów

Wybór odpowiednich implantów nie wygląda tak, jak dopasowanie biustonosza – wiesz, jaki chcesz mieć rozmiar miseczki i to wystarczy. Implanty określane są przez kilka kluczowych parametrów: objętość, kształt, średnicę oraz tzw. projekcję implantu. I dopiero idealne ich zharmonizowanie daje zadowalający efekt końcowy. Na co zatem koniecznie trzeba zwrócić uwagę?

  • Wielkość implantu – wyrażana jest jego objętością (od 200 do 800 cc, czyli ml) oraz średnicą, a także projekcją, czyli tendencją implantu do podniesienia biustu do przodu.
  • Powierzchnia implantu – do wyboru są gładkie i teksturowane. Implanty teksturowane co prawda stwarzają większe ryzyko infekcji, jednak przy zachowaniu odpowiedniej aseptyki zabiegu zagrożenie jest minimalne. Implanty tego typu są jednak częściej wybierane ze względu na lepszą integrację z otaczającymi tkankami oraz mniejsze ryzyko powstania kontraktury kapsułowej.
  • Kształt implantu – okrągły lub anatomiczny. Bardziej preferowany jest ten drugi – daje bardziej naturalny efekt.
  • Wypełnienie implantów – do wyboru jest żel silikonowy bądź sól fizjologiczna, a rzadziej – wariant mieszany. Implanty silikonowe są bardziej naturalne w dotyku, zaś implanty wypełnione solą w razie pęknięcia są całkowicie neutralne dla organizmu.

Dopasowując implanty uwzględnić należy oczekiwania pacjentki wobec efektu końcowego, ale także szczegóły dotyczące samego zabiegu.

Jakie czynniki wpływają na efekt końcowy powiększania biustu?

Miejsce nacięcia oraz umieszczenia implantu

Kolejną niezwykle ważną kwestią wymagającą przedyskutowania jest miejsce nacięcia oraz umieszczenia implantu. Nacięcie wykonane może być w następujących lokalizacjach:

  • Nacięcie okołobrodawkowe – mało widoczne, choć może kolidować z karmieniem piersią w przyszłości
  • Nacięcie pod biustem, w fałdzie podpiersiowym – zazwyczaj jest mało widoczne, a stwarza najlepsze dojście do pola operacyjnego
  • Nacięcie w dole pachowym – dość bolesne podczas gojenia
  • Nacięcie w okolicy pępka – najrzadziej stosowane

Dwa ostatnie cięcia są wykonywane techniką endoskopową i dotyczą wyłącznie implantów wypełnionych solą fizjologiczną, które wprowadzane są jako pusty balonik i wypełniane dopiero po ich ostatecznym ulokowaniu w miejscu docelowym.

Lokalizacja implantu

Jeśli chodzi o lokalizację implantu – dostępne są dwie techniki: umiejscowienie implantu pod mięśniem lub podgruczołowo. Czym się różnią? Implant umieszczony pod mięśniem wskazany jest dla pacjentek o małej ilości tkanki tłuszczowej, co daje lepszy efekt końcowy i brak odznaczania się krawędzi implantu pod skórą. Ponadto taka technika minimalizuje ryzyko wystąpienia kontraktury kapsułowej oraz nie zakłóca karmienia piersią. Taki zabieg cechuje się jednak wolniejszym gojeniem oraz ma nieco bardziej skomplikowany przebieg. Natomiast lokalizacja implantu pod gruczołem przebiega szybciej i łatwiej poddaje się gojeniu, jednak wiąże się niekorzystnym wpływem na wykonanie mammografii i jest bardziej podatne na deformacje piersi na drodze rozciągania skóry.

Augumentacja piersi krok po kroku

Punktem wyjścia do zabiegu powiększania piersi jest – jak w przypadku każdej operacji – wykluczenie przeciwwskazań oraz szczegółowa konsultacja lekarska. To wtedy dokonywany jest wybór implantu oraz przedstawiana jest komputerowa wizualizacja efektu końcowego. W dniu zabiegu pacjentka powinna pojawić się w klinice na czczo, po czym poddawana jest znieczuleniu ogólnemu. Czy do zabiegu powiększania piersi trzeba się przygotować?Dobrze jest zrezygnować z palenia papierosów oraz stosowania leków zaburzających krzepniecie krwi – także popularnej aspiryny. Pacjentka zobligowana jest ponadto do zrobienia badań: morfologii, poziomu elektrolitów, glukozy, kreatyniny, parametrów krzepnięcia krwi a także rtg klatki piersiowej oraz EKG.

Lekarz wykonuje nacięcie skóry oraz preparuje głębsze tkanki tak, aby wytworzyć odpowiedniej wielkości „kieszonkę” na implant. Jej wielkość musi ściśle odpowiadać średnicy implantu – zbyt mała uniemożliwi umieszczenie implantu, a zbyt rozległa – spowoduje delokalizację implantu. Implanty silikonowe są umieszczane w nacięciach i zaszywane, zaś te wypełniane solą – najpierw są umieszczane w miejscu docelowym i dopiero wtedy uzupełniane są odpowiednią objętością roztworu soli. Przed ostatecznym zaszyciem nacięć lekarz ocenia wielkość, położenie i symetrię biustu. Zabieg trwa około godziny. Po wybudzeniu z narkozy pacjentka przez jedną lub dwie doby pozostaje w klinice.

Najpopularniejsze fakty i mity dotyczące operacji powiększania biustu

Rekonwalescencja po zabiegu i zalecenia pozabiegowe

Okres bezpośrednio po zabiegu pacjentka spędza pod okiem lekarzy w klinice, będąc zaopatrywana w leki przeciwbólowe i antybiotyki. Zdjęcie szwów następuje najczęściej po 7 – 10 dniach. Przez cały ten czas wymagane jest noszenie specjalnego biustonosza podtrzymującego, który wspomaga gojenie ran oraz zapobiega przemieszczeniu się implantów.

Po około dwóch tygodniach od zabiegu pacjentka może powrócić do normalnej, codziennej aktywności – ale niewskazany jest wysiłek fizyczny, dźwiganie przedmiotów. Na to przychodzi czas najwcześniej po miesiącu od zabiegu – ale ćwiczyć należy zacząć stopniowo. Biustonosz powinien być noszony przez około 4 tygodnie, przez całą dobę. Unikać należy opalania, sauny, basenu. Niewskazane jest palenie papierosów. Po około 6 miesiącach od zabiegu następuje całkowite zabliźnienie ran i ocenić można efekt końcowy zabiegu.

Możliwe powikłania i komplikacje

To, co może pójść źle podczas zabiegu augumentacji, można podzielić na komplikacje wczesne i późne. Te pierwsze dotyczą bezpośrednio okresu okołozabiegowego, zaś te drugie – powikłań odległych w czasie. Powikłania wczesne to krwiaki, zakażenia, przejściowe zaburzenia czucia czy nasilona bolesność. A te bardziej odległe to m. in.:

  • Kontraktura kapsułowa, czyli zgrubiała torebka łącznotkankowa wokół implantu, która powodować może jego deformację
  • Pęknięcie implantu
  • Przemieszczenie się implantu
  • Seroma, czyli kumulacja płynu surowiczego, co objawia się obrzękiem i bolesnością piersi
  • Pofałdowanie implantu

Ile kosztuje zabieg powiększenia piersi implantami?

Cena zabiegu powiększenia piersi implantami jest zróżnicowana i zależy od kliniki, rodzaju implantów oraz standardów opieki okołozabiegowej. Średni koszt augumentacji piersi to 10000 – 18000 złotych. Zazwyczaj implanty okrągłe są tańsze niż anatomiczne; cenę zabiegu kształtować mogą także specjalne wymagania producenta implantów oraz indywidualne uwarunkowania pacjenta (typ znieczulenia, dodatkowe konsultacje).

Czy implanty są wieczne?

Implanty są objęte dożywotnią gwarancją – oznacza to, ze w razie ich uszkodzenia (niezawinionego z przyczyn niewłaściwego się z nimi obchodzenia) producent dostarczy nowych implantów. Ale nie oznacza to, że z implantami nie może się nic stać. Pęknięcia, odkształcenia implantów lub wytworzenie torebki łącznotkankowej zmuszają statystycznie co piątą kobietę do wymiany/ usunięcia implantu w przeciągu 10 lat od pierwszego zabiegu. Koszt wymiany implantu jest podobny do ceny zabiegu pierwotnego, zaś usunięcie implantów kosztuje około 4000 – 8000 złotych. W razie takiego zabiegu należy liczyć się z tym, iż skóra rozciągnięta implantem nie wróci do swej poprzedniej postaci, wymagany może być zatem dodatkowy zabieg podciągnięcia i modelowania piersi.

Opracowała: mgr analityki medycznej Justyna Mazur. Collegium Medicum Uniwersytetu Jagiellońskiego.

Przeczytaj inne:
Endowaskularny laser ablacyjny w usuwaniu żylaków EVLA EVLT
Endowaskularny laser ablacyjny w usuwaniu żylaków EVLA / EVLT

Redermalizacja
Redermalizacja

Zamknij