Powikłania po wszczepieniu implantów piersiowych.

Powikłania po wszczepieniu implantów piersiowych.

Torebka włóknista wokół implantu a pofałdowanie implantu.

Powiększanie piersi implantami to najczęściej wykonywana operacja plastyczna. Specjaliści medycyny estetycznej obiecują imponujący biust, o nienagannym kształcie oraz wymarzonym rozmiarze. A co, jeśli wkrótce po operacji pierś stanie się zdeformowana, implant drastycznie zmieni swój kształt a biust zauważalnie straci na atrakcyjności? Za taką komplikację pooperacyjną może odpowiadać capsular contracture, czyli przykurcz torebki włóknistej (torebka łącznotkankowa).

Tkanka bliznowata, która normalnie otacza protezę, tworząc torebkę może stwardnieć i ściskać implant tworząc przykurcz torebkowy. Przykurcz ten najczęściej jest poprzedzony infekcją, krwiakiem lub wysiękiem płynu surowiczego. Objawy mogą być różnorodne – od odczucia twardości i niewielkiego dyskomfortu do bólu, zniekształcenia, wyczuwania implantu i/lub jego przemieszczenia. W przypadku, gdy ból lub/i uczucie twardości jest bardzo nasilone, konieczny jest dodatkowy zabieg chirurgiczny. Zabieg ten może polegać na usunięciu twardej tkanki bliznowatej lub usunięciu i ewentualnej wymianie samego implantu.

Objawami przykurczu torebki włóknistej może być:

  • dyskomfort
  • ból piersi
  • stwardnienie wokół protezy
  • zniekształcenie i przesunięcie protezy (impalntu piersi)

Zabieg kapsulotomii – technika otwarta i zamknięta

Przykurcz torebki włóknistej, powstaje wokół wszczepionego implantu. Jest to fizjologiczna reakcja organizmu na wszczepienie ciała obcego, mająca na celu jego odizolowanie od otaczających tkanek. Taka torebka powstaje wokół każdego implantu i prawidłowo powinna być cienka. Jeśli jednak dojdzie do nadmiernego pogrubienia i nierównomiernego obkurczenia – wtedy dochodzi do deformacji piersi. Takie powikłanie zdarza się u kilku procent pacjentek i wymaga interwencji chirurgicznej – kapsulotomii (ang. Capsulotomy) lub kapsulektomii piersi (ang. Capsulectoma).

Kapsulotomia to zabieg przeprowadzany techniką otwartą lub zamkniętą. Kapsulotomia zamknięta jest techniką mniej inwazyjną, ale jednocześnie – mniej zalecaną. Polega bowiem na ugniataniu lub naciskaniu tkanki otaczającej implant w celu przerwania zbliznowaciałej otoczki; taka technika prowadzić może do pęknięcia i całkowitej deformacji implantu. Bardziej preferowana jest kapsulotomia otwarta, której istotą jest przecięcie torebki tak, aby odtworzyła się ona we właściwym miejscu i umożliwiła właściwą lokalizację implantu. Natomiast całkowite wycięcie torebki łącznotkankowej to kapsulektomia. Rekonwalescencja po kapsulotomii wymaga przestrzegania takich samych zaleceń jak po wszczepieniu implantów. Reoperacja nie chroni przed ponownym pojawieniem się tego powikłania.

Torebka, wokół implantu, która gęstnieje i twardnieje składa się z fibroblastów, kolagenu i naczyń krwionośnych i jest określana jako przykurcz torebki. Jest to odpowiedź immunologiczna układu odpornościowego organizmu na obecność obcych ciał. Powstawanie torebki włóknistej stanowi normalną odpowiedź fizjologiczną, ale kiedy staje się gruba lub kurczy się, ściska implant powodując, że pierś staje się zniekształcona i bolesna.

Zapobieganie przykurczu torebki

Istnieją pewne sposoby, aby zminimalizować ryzyko rozwoju przykurczów torebkowych i obejmują one:

  • leki na receptę
  • podmięśniowe umiejscowienie implantu
  • typ implantu
  • rzucić palenie przed zabiegiem
  • masaż pooperacyjny
  • zewnętrzne leczenie ultrasonograficzne

Pacjenci, którzy nie cieszą się dobrym stanem zdrowia, doświadczyli urazów, leczenia promieniotwórczego lub powikłań pooperacyjnych, takich jak zakażenie lub krwawienie, są bardziej narażeni na takieopisane powikłanie.

Przeczytaj inne:
lasery frakcyjne ablacyjne i nieablacyjne
Laser frakcyjny w terapii regeneracji skóry

Wypadanie włosów
Wypadanie włosów

Zamknij