Dlaczego nici liftingujące zdobywają coraz większą popularność?

Dlaczego nici liftingujące zdobywają coraz większą popularność?

Szczególne zalety nici haczykowych z polidioksanonu (nici PDO). Nowa generacja nici PCL nasycone witaminą C dla osiągnięcia szybszych i trwalszych rezultatów.

Lifting twarzy za pomocą nici nie jest nową metodą poprawy urody. Ponad 20 lat temu, wynaleziono złote nici w celu podciągnięcia skóry na twarzy, które następnie w roku 1999 zostały wyparte przez nici syntetyczne Aptos wykonane z polipropylenu. W ostatnim czasie na rynku mamy zaktualizowaną wersję “liftingu nitkowego”, bardziej innowacyjny i zaawansowany technicznie system nici liftingujących. Przede wszystkim dzięki rozwojowi rozpuszczalnych nici obserwujemy ponowne zainteresowanie tą sprawdzoną techniką odmładzania.

Nici biodegradowalne nie tylko zapewniają korzyści liftingujące, ale wpływają również stymulująco na odnowę kolagenu, syntezę kwasu hialuronowego i elastyny w skórze, tworząc konstrukcję wsporczą dla skóry, i przywracając bardziej młodzieńczy i atrakcyjny wygląd.

TYPY NICI.

W praktyce klinicznej różnicuje się nici ze względu na ich grubość, rodzaj materiału z jakiego są wykonane, ilość włókien użytych przy produkcji oraz ich strukturę (haczykowate, stożkowe, nici jednokierunkowe, dwukierunkowe), a także potencjał do absorpcji przez organizm. Charakterystyka części z nich obejmuje szczególne właściwości związane z ich budową, dzięki którym świetnie sprawdzają się do wykonywania zabiegów liftingujących i poprawiających wygląd skóry. Najczęściej stosuje się tutaj nici wykonane z trzech materiałów o różnym zastosowaniu, a należą do nich:

TRWAŁE – Polipropylen (np. Silhouette Lift, Aptos, Contour Threadlift), Złote nici.
ROZPUSZCZALNE – V Soft (polidioksanon PDO), Silhouette Soft (Pochodne kwasu mlekowego).
PODCIĄGANIE/PODNOSZENIE – Silhouette, Silhouette Soft, Aptos.
STYMULUJĄCE – V Soft, pozostałe nici PDO.

Każde z powyższych tworzyw może z powodzeniem zostać wykorzystane do zabiegów mających na celu uniesienie wiotkiej skóry. Dzięki właściwościom mechanicznego drażnienia tkanek każda z nici (chociaż w różnym stopniu) charakteryzuje się zdolnością do pobudzania miejscowej produkcji kolagenu przez fibroblasty skóry. Wśród cech, którymi te materiały różnią się między sobą należy wymienić trwałość osiągniętego efektu, technikę i stopień trudności aplikacji przez lekarza, a także występowanie i siłę nasilenia ewentualnych działań niepożądanych i powikłań takich jak miejscowy obrzęk, krwiak, ból, możliwość przemieszczenia nici lub jej mechanicznego uszkodzenia.

Szczególne zalety nici z polidioksanonu.

Przed ośmioma laty Koreańscy naukowcy opatentowali pierwsze systemy nici liftingujących produkowanych z użyciem polidioksanonu. Obecnie nici bioresorbowalne PDO stanowią jeden z częściej wykorzystywanych materiałów przy wykonywaniu zabiegów z zakresu medycyny estetycznej. Poza tym nici wykonane z polidioksanonu wykorzystuje się również w szwach skórnych oraz podskórnych w innych specjalnościach zabiegowych jak chirurgia ogólna, okulistyka, urologia, ginekologia.

Nić PDO jest umieszczona w cienkiej, sterylnej igle, którą umieszcza się w miejscu zabiegu. W zależności od miejsca PDO wprowadza się w podściółkę tłuszczową lub w mięsień. Wprowadzenie nici PDO daje natychmiastowy efekt w wyglądzie skóry.

Nici wykonane z polidioksanonu należą do absorbowalnych co w praktyce oznacza, iż w okresie czterech do sześciu miesięcy od implantacji w tkankach zostaną one całkowicie rozpuszczone przez organizm. Chociaż same nici pozostają w ciele przez okres około sześciu miesięcy to efekty związane ze wzrostem macierzy tkanki łącznej skóry zaczynają być zauważalne po około dwóch tygodniach i utrzymuje się do 18 miesięcy.

Poza efektem liftingującym wynikającym z samego zabiegu i podwieszenia skóry, obserwuje się również stymulację syntezy kolagenu oraz elastyny, które poprawiają sprężystość i elastyczność powłok skórnych. W badaniach in vivo udowodniono wpływ polidioksanonu na poprawę syntezy kwasu hialuronowego przez komórki własne pacjenta. Z tego względu systemy PDO wywołują dwojaki efekt. Z jednej strony obserwuje się natychmiastowe uniesienie i poprawę kondycji liftingowanego obszaru ciała związane z mechanicznym podwiązaniem tkanek. Z drugiej strony znaczenie ma stymulacja neokolagenezy, wzrost produkcji elastyny oraz prawdopodobnie kwasu hialuronowego.

Dzięki tym właściwościom nici wykonane z polidioksanonu świetnie sprawdzają się przy wykonywaniu zabiegów wśród których można wymienić między innymi:

  • wypełnienie zmarszczek;
  • wygładzenie bruzd;
  • korekta opadających brwi, powiek;
  • uniesienie zwiotczałej skóry;
  • lifting i ujędrnienie twarzy oraz rożnych partii ciała, w szczególności piersi, ud, pośladków.

Przy pomocy nici z polidioksanonu wykonuje się również zabiegi intymne mające na celu poprawę napięcia ścian pochwy oraz ograniczenie ruchomości cewki moczowej w problemach związanych z nietrzymaniem moczu.

Wśród szczególnych rodzajów nici PDO wymienia się nici haczykowe oraz wypełniaczowe, które dzięki specjalnie opracowanej budowie strukturalnej zyskały nowe właściwości potęgujące korzyści wynikające z ich stosowania.

Nici haczykowe.

W chwili obecnej niechirurgiczne zabiegi liftingu twarzy zostały właściwie zdominowane przez procedury opierające się na wykorzystaniu nici haczykowych. Tajemnica wyjątkowych właściwości kryje się w budowie. Zawierają one wzdłuż całej długości materiału mikroskopijne nacięcia, które po implantacji w tkankach i po rozciągnięciu rozchylają się na zewnątrz i zaczepiając o tkanki pełnią rolę swoistych haczyków. Dzięki temu nić nie tylko stabilniej osiada w skórze, ale umożliwia również jej podciągnięcie i uniesienie. Wykorzystanie tego efektu pozwoliło na spektakularne zwiększenie efektywności zabiegów liftingujących. Pierwsze opracowane nici tego rodzaju miały haczyki ustawione jednostronnie. Następnie zaczęto stosować nici z haczykami po obu stronach co dało możliwość osiągnięcia efektu 4D. Wyprodukowanie nici z haczykami otwierającymi się w przeciwnych kierunkach na dwóch skrajnych końcach pozwoliło na znaczne udoskonalenie zabiegów polegających na podwieszaniu tkanek przy wytwarzaniu swoistej pętelki. Fantastyczne efekty przynoszą one podczas wykonywania zabiegów unoszenia brwi, czy powiększania szpary powiekowej poprzez stabilizację opadającej powieki górnej. Drobne haczyki obecne w tego rodzaju niciach prezentują właściwości znacznie silniejszego drażnienia otaczających je tkanek w porównaniu do gładkich włókien z polidioksanonu. Wpływa to bezpośrednio na znacznie intensywniejszą odpowiedź fibroblastów przy pobudzaniu ich do produkcji kolagenu oraz elastyny, a tym samym przekłada się na efekty w postaci lepszej poprawy sprężystości i elastyczności skóry w okolicy poddawanej liftingowi.

Nową generacją są nici PCL (polikaprolakton) nasycone witaminą C używane dla osiągnięcia szybszych i trwalszych rezultatów. Porównując PCL z nićmi PDO, ta nowa generacja nici liftingujących wykazuje znacznie lepszą trwałość. Co więcej, opracowana specjalna technologia i wzbogacenie o witaminę C w niciach PCL w efekcie działa lftingująco i rozjaśniająco na skórę. PCL wpływa na natychmiastowe rozjaśnienie ciemnych kręgów wokół oka, a ponadto ze względu na właściwości przedłużonego uwalniania witaminy C efekt utrzymuje się do 1 roku; ponadto lifting skóry, produkcja kolagenu występuje również w obszarze pod oczami. (Rozjaśniania skóry nawet o 30-40% może zostać osiągnięty za pomocą nici PCL).

Czy u każdego można zastosować nici z polidioksanonu?

Przeciwwskazania dyskwalifikujące od wykonania procedur z wykorzystaniem nici PDO są takie same jak dla większości innych zabiegów liftingujących. Wymienia się w tym miejscu przede wszystkich choroby ogólne, a wśród nich:

  • ostre stany internistyczne;
  • choroby autoimmunologiczne;
  • padaczkę;
  • choroby psychiczne;
  • zaburzenia krzepliwości krwi;
  • stany zapalne skóry, tkanki podskórnej;
  • ropnie.

Warto zaznaczyć, iż nici z polidioksanonu wywołują minimalny odczyn w miejscu wkłucia i wiążą się bardzo niskim ryzykiem wystąpienia działań niepożądanych. Po zabiegu można wrócić do codziennego harmonogramu życia, ale należy unikać forsownych ćwiczeń. Zabieg wykonuje się bez znieczulenia ogólnego (tylko stosuje się znieczulenie miejscowe), bez nacięć i żadnych szwów. Możliwe skutki, takie jak łagodne zasinienie lub obrzęk zwykle znikają po kilku dniach.

Efekty zabiegów z użyciem nici w medycynie jest uzależnione od wyjściowej kondycji skóry, korygowanego defektu estetycznego oraz doświadczenia osoby wykonującej zabieg.

Trwałe nici od dwóch dekad nie są już powszechnie używane (Aptos, Silhouette Lift, Contour Thread). W roku 2009 FDA cofnęło akceptację stałych nici haczykowych Contour Threadlift System™ (niewchłanialne) po wielu negatywnych skargach pacjentów i nie są już dostępne w Stanach Zjednoczonych. Produkt występował także pod innymi nazwami np. Lifestyle Lift™, Quick Lift Face Lift™, MiniLift®. Obecne w użyciu nici są w pełni przyswajalne, które nie wymagają żadnych nacięć lub szwów. Jednak bardzo ważną rolę odgrywają umiejętności i doświadczenie lekarza.

Konsultacja lek. med. Anna Kołodziejska

Przeczytaj inne:
Implanty twarzy (policzki, broda)
Implanty twarzy (policzki, broda)

Peelingi medyczne
Peelingi medyczne

Zamknij