Wyniki 10 latach badań retrospektywnych z zastosowania preparatów Radiesse®, ArteFill®

2015-02-13 10:10:59 ·

Zabiegi z hydroksyapatytu wapnia jest jednym z najlepiej przebadanych wypełniaczy skóry na całym świecie. Stosuje się go do korekcji umiarkowanych oraz głębokich zmarszczek twarzy i fałd skórnych, a także w celu uzupełnienia utraconej objętości tkanki.

Powiększania tkanek miękkich wypełniaczami skórnymi stało się popularną, minimalnie inwazyjną procedurą estetyczną. Większość nie chirurgicznych zabiegów powiększania tkanek miękkich (wg danych z 2012 w USA), wykonywanych były z zastosowaniem produktów na bazie kwasu hialuronowego (HA), drugim popularnym rodzajem to preparaty na bazie hydroksyloapatytu wapnia (CaHA).

Wypełniacze skórne jako kategoria implantowanych wyrobów medycznych, składają się z szerokiej gamy produktów, które znacznie się różnią, pod względem składu chemicznego, mechanizmu działania, czasu trwania, bezpieczeństwa i interakcji z tkankami. Zaproponowano wiele różnych metod klasyfikacji, częściowo na podstawie tych różnych właściwości; jednak nie ustalono do tej pory jednego, powszechnie uzgodnionego systemu. Istnieje jednak system klasyfikacji, oparty na podstawowym mechanizmie działania (ang. MOA - Mechanism of action ) i został zaproponowany przez Werschler'a i Narurkar'a.

W takim ujęciu, główny mechanizm działania wypełniaczy skórnych polega na stymulacji kolagenu lub uzupełnianiu objętości tkanki. W tym schemacie, Radiesse® (hydroksyapatyt wapnia; CaHA, Merz Pharmaceuticals GmbH, Frankfurt, Niemcy) jest unikalnym produktem, ponieważ spełnia obie te funkcje.

Radiesse jest bardzo skutecznym środkiem do augmentacji tkanek miękkich twarzy. Posiada wysoki, ugruntowany profil bezpieczeństwa. Obecnie jest to jedyny wchłanialny wypełniacz na rynku, który natychmiast uzupełnia utraconą objętość przy jednoczesnej stymulacji naturalnego kolagenu skóry, gwarantując długotrwałe rezultaty. Udowodniono, że efekty utrzymują się przez rok lub dłużej u wielu pacjentów. Opracowano jedynie jeden podobny wypełniacz, który również stymuluję produkcję nowego kolagenu. Jest to ArteFill® (Suneva Medical) wykonany na bazie mikrosfer polimetakrylanu metylu (PMMA), które są trwałe, ale nie wchłanialne.

Unikalne cechy Radiesse (wysoka elastyczność i lepkość, w połączeniu z jego zdolnością do długoterminowego indukowania kolagenu) gwarantują uniwersalność produktu. Wypełniacz ten jest odpowiedni do leczenia pacjentów na dowolnym etapie procesu starzenia. Do tej pory wykonano ponad pięć milionów zabiegów z użyciem tego środka. Radiesse jest dopuszczony do stosowania w ponad 50 krajach, w tym w Stanach Zjednoczonych, gdzie FDA ma najbardziej rygorystyczne kryteria zatwierdzania wypełniaczy na całym świecie.

Ważną kwestią jest tutaj wiedza oraz umiejętności osoby, wykonującej zastrzyk. Z reguły, w Polsce zabieg jest wykonywany przez lekarza, który ma wiedzę na temat anatomii twarzy. Wstrzykiwanie CaHA do błony śluzowej jamy ustnej i warg może spowodować utworzenie guzka. Zastrzyk z CaHA w ten wysoce mobilny obszar może zlepiać cząstki CaHA, dlatego zastosowanie tego produktu w tym miejscu nie jest wskazanie, ani nie zostało zatwierdzony przez Merz. Guzki pojawiają się wkrótce po podaniu i są wynikiem nagromadzonych cząstek, a nie reakcją ziarniniakową. Można je jednak zniwelować wstrzykując sól fizjologiczną i wykonując energiczny masaż lub zastosować terapię laserem frakcyjnym CO2. Trzeba również zachować ostrożność, by nie wstrzyknąć jakichkolwiek wypełniaczy do naczynia krwionośnego, gdyż może to spowodować zamknięcie naczynia, co z kolei prowadzi do niedokrwienia, martwicy lub powstania blizn. Choć rzadkie, w przeszłości zdarzały się takowe przypadki z użyciem wypełniaczy, w tym CaHA. Wszystkie były związane ze złą techniką wstrzykiwania; nie wynikały z wadliwości produktu wypełniającego.

Doświadczenie osoby wykonującej zabieg jest niezbędne w celu uzyskania satysfakcji pacjentów. Kwestię ta podkreślana jest przez wiodące firmy farmaceutyczne w zakresie medycyny estetycznej (np. przez korzystanie z usług grupy specjalistów klinicznych oferowanych przez Merz Pharmaceuticals GmbH). Lekarze ci prowadzą intensywne, indywidualne szkolenia dla lekarzy estetycznych, aby zapewnić najlepsze praktyki dla branży estetycznej.

Źródło: J Clin Aesthet Dermatol. 2015 Jan; 8(1): 38–49.


Polecane artykuły dotyczące wypełniaczy Kwas hialuronowy usieciowany i nieusieciowany  Zastosowanie hialuronidazy w leczeniu skutków ubocznych po wstrzyknięciu kwasu hialuronowego  Długotrwała poprawa objętości twarzy po zabiegu z wypełniaczem kwasu hialuronowego  Niewidzialny lifting twarzy  Medyczne techniki powiększania ust  Radiesse  Powiększaniem ust kwasem hialuronowym  Efekty stosowania zabiegów łączonych w medycynie estetycznej
REKLAMA

Poszukiwane informacje :: Zabiegi, Kwas hialuronowy powiększanie, wygładzenie zmarszczek, elektroliza usuwanie włosów, Endermologia zabieg antycellulitowy, Komórki macierzyste, Kriolipoliza, IPL LED fotoodmładzanie, laser IPL depilacja, Laser frakcyjny w terapii regeneracji skóry, Laserowe usuwanie tatuażu, Lipoliza iniekcyjna, Mezoterapia igłowa, Nadpotliwość leczenie, Osocze bogatopłytkowe PRP, Peelingi medyczne, Radiofrekwencja RF na twarz ciało, Skleroterapia leczenie żylaków, powiększanie Implanty piersi, Korekcja uszu, Lifting twarzy, lipoliza, liposukcja, plastyka piersi, sklep Estetyka.pl pielęgnacja kosmetyki, transfer tłuszczu, przeszczep tłuszczu, Przeszczep włosów, transplantacja włosów, wybielanie licówki zębów, dr opinie, ranking lekarzy, lekarz specjalista Szczecin, Klinika Warszawa, Klinika medycyna estetyczna Katowice, Chirurg Plastyczny Warszawa, Stomatologia estetyczna Pruszków, klinika Łódź, Wyszukaj zabieg medycyny estetycznej, filtruj Jelenia Góra, Gdańsk, Gdynia, Sopot, kliniki medycyny estetycznej, Wyszukiwarka zabiegów, artykuły kliniki chirurgii plastycznej, operacje plastyczne Wrocław, chirurg plastyczny Kraków, nowości chirurgia plastyczna ::

© 2014 - 2017 Portal KlinikiUrody - wszystkie prawa zastrzeżone