Mezoterapia biomimetyczna i rewolucyjna technologia peptydów zamkniętych w nanokapsułkach.

Mezoterapia biomimetyczna i rewolucyjna technologia peptydów zamkniętych w nanokapsułkach.

Mezoterapia biomimetyczna z systemem dostarczania nano-peptydów obejmuje koncepcję przeciwstarzeniowej pielęgnacji skóry na zupełnie nowym poziomie. Rezultat młoda i zdrowa skóra.

Istnieją dwie główne grupy czynników anti-aging, są to: przeciwutleniacze i regulatory komórkowe.

:: Przeciwutleniacze, takie jak witaminy, polifenole i flawonoidy, zmniejszają degradację kolagenu, zmniejszając stężenie wolnych rodników (Free Rradicals) w tkankach.

:: Regulatory komórek, takie jak retinol, peptydy i czynniki wzrostowe (Growth Factors), mają bezpośredni wpływ na metabolizm kolagenu i wpływ na syntezę kolagenu.

Jednym z rewolucyjnych trendów medycyny estetycznej jest wykorzystanie peptydów biomimetycznych. Te naturalnie występujące w organizmie cząstki regulujące wszystkie procesy życiowe komórki, wraz z wiekiem syntetyzowane są w coraz mniejszych ilościach.

Peptyd biomimetyczny – co to tak naprawdę znaczy?

Poszczególne peptydy biomimetyczne są precyzyjnie projektowane technikami inżynierii genetycznej, a następnie rozszczepiane enzymatycznie na produkty o określonej wielkości. Nazwa peptydu wg INCI zawsze zawiera liczbę reszt aminokwasowych go tworzących (di – , tri – , deka – ), zaś nazwa handlowa wskazuje najczęściej na docelowe działanie peptydu, np. CG IDP 2 do 5 to peptydy wyprodukowane przez Caregen (Dermaheal) oddziałujące na czynnik wzrostu IGF-1 (insulinopodobny czynnik wzrostu), zaś CG EDP 1 do 4 – na EGF (nabłonkowy czynnik wzrostu).

System peptydów zamkniętych w nanokapsułkach

System nano-kapsułek jest farmaceutycznym systemem, który został początkowo opracowany do dostarczania substancji czynnych w lekach. Nanokapsułki są jak małe kuleczki, które pochłaniają składnik aktywny w rdzeniu. Ich zewnętrzna warstwa składa się z cząsteczek tłuszczowych, które umożliwiają im przenikanie przez błonę komórkową. Po dotarciu do błony komórkowej otwierają się i uwalniają zawartość, co pozwala na maksymalne dostarczanie substancji czynnych do obszaru docelowego.

Zastosowanie peptydów biomimetycznych

Peptydy, podobnie jak białka, zbudowane są z aminokwasów. Wyróżniają się jednak mniejszą wielkością cząsteczkową, a zatem – lepszą biodostępnością. Poza zdolnością przenikania przez skórę wyróżnia je selektywność działania – peptydy biomimetyczne dzięki unikatowym sekwencjom sygnałowym oddziałują z receptorami wybranych komórek skóry lub tkanki podskórnej. Podobnie jak czynniki wzrostu same nie są substancjami odżywczymi, stymulują jednak odpowiednie procesy w komórkach skóry w celu jej rewitalizacji. W przeciwieństwie jednak do osocza bogatopłytkowego działają znacznie głębiej i precyzyjniej, nie ograniczając się ściśle do miejsca ich iniekcji. Wprowadzenie peptydów biomimetycznych w głąb skóry odbywa się w towarzystwie substancji odżywczych – witamin, minerałów czy kwasu hialuronowego, co ma na celu stworzenie jak najlepszych warunków do aktywacji procesów komórkowych przez peptydy. Np. kwas hialuronowy gwarantuje optymalne nawilżenie, które zwiększa efektywność syntezy kolagenu i elastyny pod wpływem peptydów biomimetycznych.

Peptydy biomimetyczne to zatem posłannicy informacji o tym, jak zmieniać się mają funkcje komórkowe, zaś substancje odżywcze zmiany te intensyfikują.

Obecnie medycyna estetyczna wykorzystuje około 300 peptydów, które wykorzystywane są w następujących terapiach:

:: terapii anti – aging (redukcja zmarszczek, przebarwień oraz wiotkości skóry) – peptydy biomimetyczne stymulują fibroblasty i syntezę kolagenu oraz elastyny, podziały komórkowe oraz dogłębnie nawilżają i odżywiają skórę,

:: redukcja przebarwień o różnym podłożu – peptydy zapobiegają syntezie melaniny oraz rozjaśniają powstałe przebarwienia skórne,

:: leczenie nadmiernego wypadania włosów – peptydy biomimetyczne odżywiają skórę głowy i mieszki włosowe, zapobiegają ich nadmiernemu wypadaniu oraz stymulują ich wzrost.

Mezoterapia igłowa – najefektywniejsze wykorzystanie peptydów biomimetycznych

Aby uskutecznić wprowadzanie peptydów biomimetycznych w głąb skóry, często wykorzystywane są metody fizykalnego wspomagania. Najskuteczniejszą z nich okazują się być zabiegi mezoterapii igłowej, gdy kontrolowane nakłuwanie skóry na określoną głębokość połączone jest z wprowadzeniem peptydów biomimetycznych w skórę. Już sama perforacja naskórka daje efekt pobudzenia i remodelingu skóry, zaś dogłębne wprowadzenie peptydów biomimetycznych sprzyja selektywności ich działania.

Taka terapia igłowa biomimetyczna – w zależności od zastosowanych preparatów z peptydami biomimetycznymi – diametralnie zmienia wygląd skóry twarzy, redukując zmarszczki, przebarwienia, blizny potrądzikowe, rozszerzone pory czy wiotkość skóry. Jej zastosowanie na skórę głowy wzmacnia i odżywia włosy, zaś zabiegi zlokalizowane na ciele ułatwiają redukcję tkanki tłuszczowej, rozstępów czy wiotkiej skóry.

Zabiegi łączone

Poza mezoterapią igłową, często wykonywane są także zabiegi łączone, w których nakłuwanie skóry na drodze mezoterapii igłowej połączone jest np. z peelingami czy metodami fizykalnymi. Przykładami takiej terapii jest zastosowanie peelingu biomimetycznego z następującą po nim mezoterapią igłową biomimetyczną lub połączenie nakłuwania z jonoforezą/ elektroforezą czy fonoforezą, a także metodą radiofrekwencji lub laseroterapią.

Efekty terapii biomimetycznej

W związku z tym, że peptydy biomimetyczne inicjują określone procesy naprawcze w komórkach docelowych, na efekty terapii biomimetycznej należy poczekać tyle czasu, ile jest wymagane do fizjologicznego przebiegu danych procesów komórkowych. Zalecane jest wykonanie serii kilku zabiegów w odstępach kilkutygodniowych. Czy mezoterapia biomimetyczna może być powikłana działaniami niepożądanymi? Przemijające zaczerwienienie i obrzęk skóry wynika z wykonania mikronakłuć, zaś same peptydy są całkowicie bezpieczne i doskonale tolerowane przez organizm.

Wybrane peptydy dostępne na rynku:

1. Peptydy likwidujące przebarwienia: Oligopeptide-34 (CG-TGP2); Oligopeptide-58 (CG-Demelarin), Oligopeptide-50 (CG-Glamerin).

2. Peptydy odmładzające skórę: Acetyl Decapeptide-3; Decapeptide-4 (CG-IDP2); Oligopeptide-24 (CG-EDP3); Tripeptide-6 (CG-CTP); Copper Tripeptide-1

3. Peptydy wzmacniające włosy i zapobiegające łysieniu: Decapeptide 4 (CG-IDP2); Acetyl Decapeptide 3 (Rejuline); Oligopeptide 24 (Keramin 1); Copper Tripeptide 1 (CG – Peptyd Miedzi).

4. Peptydy redukujące cellulit i tkankę tłuszczową: rh-Oligopeptide-2 (CG-IFG1); Tripeptide-21 (CG-Lipoxyn).

5. Warto też wspomnieć o neuropeptydach, które działają na zasadzie toksyny botulinowej: Argireline; SNAP-8; Acetyl Hexapeptide-3.

 

Opracowała: mgr analityki medycznej Justyna Mazur. Collegium Medicum Uniwersytetu Jagiellońskiego.

Źródło: PMC3583892 Dermatoendocrinol. 2012 Jul 1; 4(3): 308–319. doi:  10.4161/derm.22804

https://www.researchgate.net/publication/312162287_Cosmeceutical_product_consisting_of_biomimetic_peptides_Antiaging_effects_in_vivo_and_in_vitro

http://dermalinstitute.com/webisode/Webisode-notes-PowerofPeptidesinSkinCare.pdf

http://www.hrinstitute.ie/services/growth-hormone-and-factors/

Przeczytaj inne:
Twoje zęby nie muszą zdradzać Twojego wieku
Twoje zęby nie muszą zdradzać Twojego wieku!

lifting ramion
Plastyka ramion

Zamknij