4 popularne zastosowania lasera u pacjentów medycyny estetycznej.

4 popularne zastosowania lasera u pacjentów medycyny estetycznej.

Laseroterapia – sposób na zmarszczki, przebarwienia, zmiany naczyniowe, modelowanie sylwetki oraz usuwanie owłosienia. Schemat leczenia zabiegów laserowych na skórę, aby zoptymalizować działanie lasera.

Laseroterapia – co trzeba o niej wiedzieć?

Laser to urządzenie, które zrewolucjonizowało współczesną medycynę estetyczną i kosmetologię. Jest to nic innego, jak generator fal z zakresu podczerwieni, światła widzialnego oraz ultrafioletu. Punktowe skupienie wiązki o dużej gęstości energii umożliwia bardzo szerokie wykorzystanie lasera w kosmetologii i medycynie estetycznej. Jakie jest zastosowanie lasera w medycynie estetycznej? Obecnie stosowane lasery podzielić można w oparciu o stan skupienia ośrodka czynnego na:

  • lasery z ciałem stałym: laser neodymowo – yagowy (Nd: Yag), erbowo – yagowy (Er: Yag), rubinowy i aleksandrytowy
  • lasery gazowe: CO2, argonowy i helowo – neonowy
  • lasery płynne: barwnikowe ciągle i impulsowe

Laseroterapia – z czego wynika jej ogromna skuteczność?

Światło lasera o określonej długości fali wywiera szereg oddziaływań na komórki skóry. Docelowymi chromoforami, czyli akceptorami energii świetlnej, mogą być:

  • woda pochłaniająca światło w zakresie poniżej 500 nm i powyżej 1200 nm
  • melanina pochłaniająca światło w zakresie 400 – 1200 nm
  • hemoglobina absorbująca ściśle określone długości fali: 418, 542 i 577 nm.

Absorpcja światła przez wymienione chromofory prowadzi do zjawiska selektywnej fototermolizy, czyli kontrolowanego urazu termicznego w zamierzonej i ograniczonej strukturze tkankowej. Selektywność zabiegu warunkuje jego bezpieczeństwo i brak działań niepożądanych ze strony oddziaływania na tkanki sąsiadujące. Podstawowe kierunki działania lasera to:

  1. Działanie biostymulujące, cechujące lasery o niskiej i średniej mocy (do 500 mW). Efektem takiego oddziaływania na skórę jest pobudzenie mikro krążenia, stymulacja procesu neoangiogenezy, działanie immunomodulujące oraz hipokoagulacyjne. Powoduje ponadto miejscowy wzrost stężenia hormonów i autakoidów.
  2. Działanie fotochemiczne, czyli rozkład i usunięcie tkanek docelowych na drodze oddziaływania krótkich impulsów o dużej gęstości, bez towarzyszącego uszkodzenia termicznego.
  3. Działanie fototermiczne sprowadzające się do nagrzania, denaturacji i odparowania tkanek.
  4. Działanie fotojonizujące czyli sekwencja zdarzeń: jonizacja cząstek – powstanie uderzeniowej fali akustycznej – zniszczenie tkanki na drodze eksplozji.

W praktyce takie działanie lasera umożliwia jego zastosowanie w 4 następujących procedurach medycyny estetycznej:

1. Wygładzenie i ujędrnienie skóry cienkiej, wiotkiej i ze zmarszczkami; regeneracja i fotoodmładzanie oraz biostymulacja (laser CO2, helowo – neonowy, Er: Yag)

2. Usuwanie zmian naczyniowych, zaczerwienień, blizn i znamion (laser argonowy, aleksandrytowy, rubinowy, Nd: Yag)

3. Zabiegi obejmujące określone obszary ciała: modelowanie sylwetki, redukcja tkanki tłuszczowej, minimalizowanie rozstępów, ujędrnianie i lifting skóry (laser diodowy, laser frakcyjny CO2)

4. Depilacja laserowa, czyli permanentne usuwanie owłosienia (laser rubinowy, aleksandrytowy, Nd: Yag lub diodowy)

Przykładowe nazwy laserów wykorzystywanych w gabinetach medycyny estetycznej to:

Usuwanie zmarszczek – laser Palomar StarLux500, laser frakcyjny Emerge

Usuwanie przebarwień – laser RevLite Q –Switch, laser Nd: Yag Q-switch Spectra VRM, Discovery PICO™

Fotoodmładzanie – laser diodowy DioLite, laser Varilite

Usuwanie blizn – laser FRAXEL Re:Store, laser frakcyjny MOSAIC F1

Usuwanie znamion – Laser frakcyjny Co2 SmartXide DOT

Depilacja laserowa – lasery diodowe: laser Palomar Vectus, laser Light Sheer, laser Soprano ICE™

Wyszczuplanie ciała – Lipo Laser

Usuwanie rozstępów – laser Er: Yag Fotona Spectro SP, – laser Er:Yag Dualis SP, Discovery PICO™

Usuwanie tatuażu i makijażu permanentnego – Q-Switched Ruby laser, PicoSure®, Cynosure®, PicoWay® Syneron, Discovery PICO™ (najnowsza generacja)

Jakie są najistotniejsze zalety laseroterapii?

Tym, co bez wątpienia wyróżnia terapię z wykorzystaniem lasera, jest precyzja jego użycia. Sprowadza się ona do możliwości dostosowania długości fali do odpowiedniego chromoforu, a zatem – określonego efektu terapeutycznego. Długość fali determinuje głębokość penetracji lasera do tkanek; światło widzialne o długości fali 600 – 700 nm oddziałuje powierzchniowo, na głębokość do 5 mm. Głębokość penetracji determinowana jest także mocą urządzenia – im ona większa, tym głębiej laser dociera w kolejne warstwy skóry. Nowoczesne lasery używane w medycynie estetycznej i kosmetologii umożliwiają kontrolę długości fali, czasu działania impulsu, wartość energii oraz tryb pracy. Bodziec ciągły jest łagodniejszy, zaś bodziec impulsowy działa na tkankę bardziej drażniąco. Dzięki optymalnemu dopasowaniu parametrów pracy lasera można uzyskać oczekiwany efekt terapeutyczny.

Precyzja zastosowania lasera, oprócz jego wybiórczości działania na określone struktury komórkowe, wyraża się ponadto w skupieniu wiązki i kontrolowanym dozowaniu światła lasera na dany obszar ciała (nawet niewielki).

Uniwersalność laseroterapii polega na jej oddziaływaniu na szerokie spektrum schorzeń, defektów i fizjologicznych procesów starzenia się skóry. Laseroterapia może być stosowana jako monoterapia lub skojarzona z terapią farmakologiczną – ogólnoustrojową lub miejscową.

Bezpieczeństwo laseroterapii.

Zabiegi laserowe są szybkie i stosunkowo bezpieczne, należy jednak mieć na uwadze szereg przeciwwskazań do zabiegu oraz możliwość wystąpienia działań niepożądanych. Najważniejsze przeciwwskazania to:

  • ciąża i laktacja
  • aktywne infekcje skórne
  • silna opalenizna
  • stosowanie leków światłouczulających
  • nieustabilizowana cukrzyca
  • niedoczynność lub nadczynność tarczycy
  • skłonność do przebarwień
  • bielactwo czy łuszczyca
  • wysoka gorączka
  • choroba niedokrwienna serca

Wyeliminowanie obecności tych przeciwwskazań na drodze dokładnego wywiadu lekarskiego podczas wizyty konsultacyjnej przed zabiegiem minimalizuje ryzyko działań niepożądanych. Całkowicie nie da się ich jednak wyeliminować.

Zminimalizowanie powikłań i zalecenia pozabiegowe.

Najczęściej występujące powikłania to: podrażnienie skóry manifestujące się swędzeniem i zaczerwienieniem, zmiany pigmentacyjne, zakażenia, blizny, poparzenia czy wysypki skórne.

Bardzo ważnym elementem zwiększenia efektywności zabiegu i zminimalizowania działań niepożądanych, okazuje się być optymalne postępowanie przed – i pozabiegowe. Specjalista oferujący zabiegi laseroterapii ma do dyspozycji szereg bezpiecznych i skutecznych rozwiązań, które należy zaproponować pacjentowi. Podstawą jest skuteczna ochrona przeciwsłoneczna, najlepiej z wykorzystaniem naturalnych filtrów – tlenku cynku czy dwutlenku tytanu. Pacjent dotknięty trądzikiem powinien stosować retinoidy czy kwasy owocowe, zaś przy przebarwieniach zalecane jest stosowanie retinoidów i 4% hydrochinonu. Z kolei nawrotom infekcji opryszki zapobiega stosowanie leku Heviran w dawce 500 mg dziennie. A po zabiegu? Nadal należy kontynuować ochronę przeciwsłoneczną, preparaty regenerujące i odżywcze, a niekiedy także leki steroidowe czy antyhistaminowe. Chłodzenie miejsc objętych zabiegiem i zachowanie ich higieny to kolejna kluczowa kwestia.

Podsumowując – laserów nie należy się bać. Jak każda procedura medyczna, wykorzystanie lasera niesie ze sobą ryzyko powikłań, jednak profesjonalizm osoby wykonującej zabieg i nienaganna współpraca pacjenta to klucz to zminimalizowania działań niepożądanych i czerpania maksimum korzyści z laseroterapii.

Opracowała: mgr analityki medycznej Justyna Mazur. Collegium Medicum Uniwersytetu Jagiellońskiego

 

Przeczytaj inne:
Dofinansowania i akcje promocyjne dla pacjentów.
Dofinansowania i akcje promocyjne dla pacjentów.

Asymetria ust
Asymetria ust

Zamknij