Profilaktyka przebarwień na skórze.

2016-05-23 08:38:16 ·

Masz tendencję do plam, przebarwień, zmian pigmentacyjnych? Dowiedz się o przyczynach powstawania przebarwień, ich rodzajach i profilaktyce.

Pierwsze promienie słońca, a Ty zauważasz pojawiające się przebarwienia? Zastanawiasz się, jak zminimalizować skutki promieniowania UV, bo przecież słońca unikać nie zamierzasz, bowiem na lato czekałaś cały rok.

Wszystkie rodzaje przebarwień łączy jedno - profilaktyka...

Podstawową zasadą zarówno w profilaktyce jak i leczeniu przebarwień jest skuteczna ochrona przed UV. Dlatego zawsze należy stosować kremy z filtrami przeciwsłonecznymi i zasłaniać miejsca skłonne do plam barwnikowych (twarz, dekolt, ręce).

Niebezpieczne promieniowanie UV.

Procesy działania promieni słonecznych na skórę zależą od rodzaju promieniowania. Promienie UVA o długości fali 320-400 nm nasilają melanogenezę, w efekcie powodują bardziej intensywne i długotrwałe przebarwienia skóry. Stopień natężenia UVA jest niezmienny i niezależny od pory roku, jego skutki negatywne, ze względu na kumulowanie się, obserwować możemy dopiero po latach. Promieniowanie UVA może być przyczyną powstawania fotouczuleń i przyspieszenia procesów starzenia skóry.

Promienie UVB o długości fali 290-320 nm mają najsilniejsze działanie rumieniotwórcze, powodując powstanie krótkotrwałej opalenizny. Posiadają krótszą falę i większą energię, przez co są bardziej niebezpieczne dla zdrowia. Najsilniejsze natężenie promieniowania UVB występuje w okresie letnim, w godzinach 10-15. Efektem działania promieniowania UVB są poparzenia skóry oraz powstawanie rumienia posłonecznego.
Trzecim promieniowaniem, które jest pochłaniane niemal całkowicie przez atmosferę, jest promieniowanie UVC. Jego wpływ na skórę wydaje się być znikomy.

Przebarwienia skóry – przyczyny.

Przebarwienia, czyli ciemne plamy na skórze, powstają w wyniku nadmiernej i nierównomiernej produkcji brązowego barwnika – melaniny, przez komórki wytwarzające ten barwnik, czyli melanocyty.

Melanina pełni funkcję filtra ochronnego, który odbijając promienie UV, nie pozwala przedostać się do głębszych warstw skóry. Gdy komórki produkujące pigment pracują nieprawidłowo, np. wytwarzają za dużo brązowego barwnika lub rozkładają się nierównomiernie na skórze, na jej powierzchni zaczynają się pojawiać brązowe plamy.

Przyczyny powstawania przebarwień skórnych:

  • ekspozycja na słońce
  • kosmetyki fotouczulające (niektóre olejki eteryczne: bergamotowy, cytrynowy; perfumy)
  • leki i produkty spożywcze fototoksyczne (np. niektóre leki przeciwbólowe, środki przeciwbakteryjne i uspokajające; preparaty z dziurawca).
  • urazy mechaniczne, trądzik, egzema
  • ciąża
  • stosowanie doustnej antykoncepcji
  • terapii hormonalnej
  • choroby wątroby
  • choroby tarczycy

Melanocyty stają się wtedy wrażliwsze na działanie promieniowania, a melanina rozkłada się w skórze nierównomiernie tworząc plamy lub plamki znacznie ciemniejsze niż kolor otaczającej, zdrowej skóry.

Rodzaje przebarwień.

Ostuda (melasma). To ciemne plamy zlokalizowane na twarzy głównie w okolicy skroni, czoła, policzków i górnej wargi. Są zwykle wyraźnie odgraniczone od otaczjącej je zdrowej skóry. Początkowo niewielkie i nieregularne, z czasem zaczynają wykazywać skłonność do ciemnienia, powiększania się i zlewania w większe plamy.

Na powstawanie zmian pigmentacyjnych wpływają głównie hormony żeńskie, światło słoneczne i skłonności genetyczne. Ostuda występuje w szczególności u kobiety z zaburzeniami hormonalnymi, które przyjmują leki hormonalne i antykoncepcyjne. Narażone są też kobiety w ciąży.

Plamy soczewicowe (starcze). Plamy soczewicowe mogą występować w wyniku działania promieni słonecznych (plamy soczewicowe słoneczne) oraz u osób starszych (plamy soczewicowe starcze). Występują zwykle w miejscach odsłoniętych, na twarzy, na grzbietach rąk, na dekolcie, są większe od piegów i mogą przybierać różne odcienie brązu.

Piegi. Występowanie piegów ma podłoże dziedziczne. Wynika z nieprawidłowego rozmieszczenia barwnika w skórze.

Przebarwienia pozapalne. W przebiegu różnych chorób, po ustąpieniu aktywnych zmian trądzikowych, na skutek tendencji do wrastania włosów.

Leczenie zmian.

Niektóre z przebarwień ma zdolność stopniowego samoistnego zanikania, jeżeli skóra nie jest wystawiona na działanie promieniowania UV. Nadmierne eksponowanie skóry na niekorzystne czynniki UV, ponownie może przyczynić się do wystąpienia zaburzeń barwnikowych skóry.

Jeżeli oczekujemy skutecznego efektu skóry bez plam i przebarwień należy udać się do specjalistycznego gabinetu, który dobierze odpowiednią terapię, usunie istniejące przebarwienia oraz zahamuje zachodzące z udziałem tyrozynazy wczesne reakcje enzymatyczne, które prowadzą do produkcji melaniny. Leczenie stosowane na przebarwienia: Problemy

Pamiętaj! Jeżeli masz skłonność do przebarwień ważna jest profilaktyka. Jeżeli nie będziesz m.in. chronić skóry, doprowadzisz do nawrotu problemu.

KlinikiUrody.com.pl

 


Polecane artykuły  Antiaging, ochrona przeciwsłoneczna, rozjaśnianie i zmniejszanie przebarwień przez biorevitalizację
REKLAMA

Poszukiwane informacje :: Labioplastyka – najbardziej intymna z procedur medycyny estetycznej :: Usta – wypełniacz czy implant? Jaka metoda jest dla Ciebie? :: 10 faktów, o których warto wiedzieć przed laserowym usuwaniem tatuażu :: Kto może wstrzykiwać Botoks? :: Botox lek na depresję :: Bioidentyczna hormonalna terapia zastępcza – nowy nurt anti – aging :: Czy implanty powodują raka piersi :: Dlaczego kobiety usuwują implanty piersi? :: Mezoterapia biomimetyczna :: Czy suplementy kolagenowe naprawdę działają? :: Jak zęby zdradzają nasz wiek? :: Najskuteczniejsza metoda depilacji - laser diodowy, IPL czy elektroepilacja :: Hydradermabrazja – zabieg kompleksowy :: Medycyna estetyczna - świadczenia z zakresu medycyny estetycznej :: Laser, RF, IPL w niepowołanych rękach – czym to grozi dla pacjenta? :: Wybór lekarza i kliniki medycyny estetycznej i chirurgii plastycznej :: Efekt połączenia lasera z wypełniaczem :: Różnica nici PDO i PLA :: Kwas hialuronowy usieciowany i nieusieciowany :: UltraShape Power modelowanie sylwetki :: Profilaktyka przebarwień na skórze :: Worki pod oczami jak się pozbyć :: Powiększanie biustu własnym tłuszczem :: Zabieg hialuronidaza :: Botoks czy kwas hialuronowy :: Kwas hialuronowy kiedy widać efekty :: Lifting twarzy bez skalpela :: Medyczne metody powiększania ust :: Liposukcja czy kriolipoliza - redukcja tkanki tłuszczowej :: Przeszczep tłuszczu w twarz - lipofilling twarzy ::  Szybki sposób na cellulit :: Baby botoks (mezobotox) - delikatna korekcja zmarszczek :: Toksyna botulinowa w medycynie estetycznej działanie - podobieństwa i różnice między aktualnie dostępnymi preparatami :: Twarz po botoksie - botoks jak długo działa? :: kliniki medycyny estetycznej :: Portal medycyny estetycznej i chirurgii plastycznej

© 2014 - 2017 Portal KlinikiUrody - wszystkie prawa zastrzeżon