Zastosowanie hialuronidazy w leczeniu skutków ubocznych po wstrzyknięciu kwasu hialuronowego.

Zastosowanie hialuronidazy w leczeniu skutków ubocznych po wstrzyknięciu kwasu hialuronowego.

Hialuronidaza przyspiesza rozpad kwasu hialuronowego, jednego z najbardziej popularnych wypełniaczy zmarszczek, ale czy może odpowiadać ze degradację naturalnego kwasu hialuronowego? Czy hialuronidaza jest produktem bezpiecznym?

Hialuronidazy, są to grupy enzymów, które mają zdolność rozkładania kwasu hialuronowego (HA). Stosuje się je w medycynie w celu zwiększenia dyfuzji leku i odwrócenia skutków podanego wypełniacza kwasu hialuronowego (HA). Hialuronidaza jest w stanie rozpuścić guzki podskórne lub skorygować nadmierne ilości wstrzykniętego wypełniacza. Wiedza na temat zastosowania, metody stosowania, jak również niekorzystne efekty hialuronidazy jest niezbędna w praktyce lekarza medycyny estetycznej.

Hialuronidaza jest enzymem, który rozbija kwas hialuronowy wykorzystywany do celów kosmetycznych, np. Restylane, Juvederm, Perlane itp. Hialuronidaza działa bezpośrednio na nierówności lub nadmiar podanego wypełniacza, ale może też spowodować degradację naturalnego kwasu hialuronowego w skórze. Naturalny kwas hialuronowy ma zasadnicze znaczenie w zakresie podtrzymywania stabilności konstrukcji wsporczej w skórze. Dlatego, kiedy naturalny kwas hialuronowy ulega biodegradacji, jest odnowiony niemal równie szybko. W rzeczywistości, naturalny kwas hialuronowy stale się odnawia, choć wraz z wiekiem zmniejsza się ilość i jakość kwasu hialuronowego.

Ciało człowieka naturalnie zawiera kwas hialuronowy w macierzy pozakomórkowej tkanki łącznej, który stale ulega procesowi rozpadu, pod wpływem naturalnie występującej w tkance, enzymu hialuronidazy, który nie powoduje skutków ubocznych.

Pozostałe wypełniacze, takie jak preparaty kolagenowe, Radiesse® i Sculptra® wykonane są z innych materiałów (niż HA), których nie można rozpuścić hialuronidazą. W przypadku tych wypełniaczy do zwalczania niepożądanych skutków wskazane są inne metody niż hialuronidaza.

W jakich przpadkach sięgamy po hialuronidazę?

Najczęstszym powodem, dla którego pacjent chce usunąć wypełniacz, jest niepożądany efekt kosmetyczny. “Za dużo”, “Inaczej”, “Nie to, czego się spodziewałem”, “Wygląda gorzej”. Inne powody mogą obejmować asymetrię, grudki, guzki, ziarniniaki, zgrubienia lub inne reakcje, które są skutkami ubocznymi wypełniaczy.

Zastosowanie hialuronidazy jest koniecznością w leczeniu powikłań po wstrzyknięciu kwasu hialuronowego, jednego z najbardziej popularnych wypełniaczy zmarszczek. Dostępne na rynku farmaceutycznym preparaty zawierają hialuronidazę pochodzącą z ekstraktów z tkanek zwierzęcych lub ludzką rekombinowaną postać tego enzymu. Dostępne na rynku farmaceutycznym preparaty zawierające hialuronidazę m.in.Hylenex®, Vitrase®, and Amphadase®.

Hialuronidaza w leczeniu powikłań jest uważana za lek bezpieczny, a reakcje miejscowe jak obrzęk, są najczęstszymi skutkami ubocznymi.

Inne działania niepożądane.

Rzadkie działania uboczne: kaszel, trudności w połykaniu, zawroty głowy, szybkie bicie serca, obrzęk, wysypka.

Objawy przedawkowania: niewyraźne widzenie, dreszcze, zawroty głowy, omdlenia, nieregularne bicie serca lub tętna, nudności lub wymioty, zaczerwienienie skóry, pocenie, obrzęk, podwyższona temperatura.

W przypadku, gdy którekolwiek z działań niepożądanych wystąpi, możesz wymagać pomocy medycznej.

Jak wygląda leczenie hialuronidazą?

Technika podania hialuronidazy jest bardzo szybka. Cienka igła jest umieszczona w miejscu poprzedniego wsytrzyknięcia wypełniacza HA np. w policzki, wargi, nos, okolice oczu itp. Siniak lub obrzęk, jaki się może pojawić jest zwykle łagodny i krótkotrwały.

Efekt może być zauważalny w ciągu kilku minut po iniekcji hialuronidazy i nadal będzie postępował w czasie. W niektórych przypadkach może być konieczne powtórzenie zabiegu. Hialuronidazę można wstrzykiwać w każdej chwili po podaniu wypełniacza HA, nawet kilka miesięcy po zabiegu wypełniania.

Polskie Towarzystwo Lekarzy Medycyny Estetycznej „POLME” przedstawiło swoje stanowisko w sprawie stosowania hialuronidazy przez osoby nieuprawnione, techników usług kosmetycznych i kosmetologów. Hialuronidaza jest lekiem silnie działającym, i wzrasta niebezpieczeństwo zagrożenia zdrowia i życia osób korzystających z zabiegów medycyny estetycznej, jeżeli lek podawany jest przez osoby nieuprawnione. Dlatego warto, przed skorzystaniem z medycyny estetycznej upewnić się, że zabieg wykonywany jest przez specjalistę – lekarza, który nie tylko odbył wieloletnie szkolenie z zakresu medycyny estetycznej, ale również regularnie przeprowadza zabiegi. Warsztat pracy to umiejętność przewidzenia i radzenia sobie w trudnych sytuacjach, jak i ewentualnych powikłań.

Polecamy:

1. Hialuronidaza – stanowisko POLME. www.polme.pl

2. Jak wybrać odpowiedniego lekarza medycyny estetycznej? www.klinikiurody.com.pl

Źródło:

http://www.drugs.com, https://www.healthtap.com

http://cosmeticsurgerytimes.modernmedicine.com

http://www.nowinylekarskie.ump.edu.pl

Przeczytaj inne:
Niechirurgiczna transplantacja włosów
Niechirurgiczna transplantacja włosów

Elektroliza (usuwanie włosów)
Elektroliza (usuwanie włosów)

Zamknij