Zastosowanie hialuronidazy w leczeniu skutków ubocznych po wstrzyknięciu kwasu hialuronowego.

2016-01-31 10:27:28 ·

Hialuronidaza przyspiesza rozpad kwasu hialuronowego, jednego z najbardziej popularnych wypełniaczy zmarszczek, ale czy może odpowiadać ze degradację naturalnego kwasu hialuronowego? Czy hialuronidaza jest produktem bezpiecznym?

Hialuronidazy, są to grupy enzymów, które mają zdolność rozkładania kwasu hialuronowego (HA). Stosuje się je w medycynie w celu zwiększenia dyfuzji leku i odwrócenia skutków podanego wypełniacza kwasu hialuronowego (HA). Hialuronidaza jest w stanie rozpuścić guzki podskórne lub skorygować nadmierne ilości wstrzykniętego wypełniacza. Wiedza na temat zastosowania, metody stosowania, jak również niekorzystne efekty hialuronidazy jest niezbędna w praktyce lekarza medycyny estetycznej.

Hialuronidaza jest enzymem, który rozbija kwas hialuronowy wykorzystywany do celów kosmetycznych, np. Restylane, Juvederm, Perlane itp. Hialuronidaza działa bezpośrednio na nierówności lub nadmiar podanego wypełniacza, ale może też spowodować degradację naturalnego kwasu hialuronowego w skórze. Naturalny kwas hialuronowy ma zasadnicze znaczenie w zakresie podtrzymywania stabilności konstrukcji wsporczej w skórze. Dlatego, kiedy naturalny kwas hialuronowy ulega biodegradacji, jest odnowiony niemal równie szybko. W rzeczywistości, naturalny kwas hialuronowy stale się odnawia, choć wraz z wiekiem zmniejsza się ilość i jakość kwasu hialuronowego.

Ciało człowieka naturalnie zawiera kwas hialuronowy w macierzy pozakomórkowej tkanki łącznej, który stale ulega procesowi rozpadu, pod wpływem naturalnie występującej w tkance, enzymu hialuronidazy, który nie powoduje skutków ubocznych.

Pozostałe wypełniacze, takie jak preparaty kolagenowe, Radiesse® i Sculptra® wykonane są z innych materiałów (niż HA), których nie można rozpuścić hialuronidazą. W przypadku tych wypełniaczy do zwalczania niepożądanych skutków wskazane są inne metody niż hialuronidaza.

W jakich przpadkach sięgamy po hialuronidazę?

Najczęstszym powodem, dla którego pacjent chce usunąć wypełniacz, jest niepożądany efekt kosmetyczny. "Za dużo", "Inaczej", "Nie to, czego się spodziewałem", "Wygląda gorzej". Inne powody mogą obejmować asymetrię, grudki, guzki, ziarniniaki, zgrubienia lub inne reakcje, które są skutkami ubocznymi wypełniaczy.

Zastosowanie hialuronidazy jest koniecznością w leczeniu powikłań po wstrzyknięciu kwasu hialuronowego, jednego z najbardziej popularnych wypełniaczy zmarszczek. Dostępne na rynku farmaceutycznym preparaty zawierają hialuronidazę pochodzącą z ekstraktów z tkanek zwierzęcych lub ludzką rekombinowaną postać tego enzymu. Dostępne na rynku farmaceutycznym preparaty zawierające hialuronidazę m.in.Hylenex®, Vitrase®, and Amphadase®.

Hialuronidaza w leczeniu powikłań jest uważana za lek bezpieczny, a reakcje miejscowe jak obrzęk, są najczęstszymi skutkami ubocznymi.

Inne działania niepożądane.

Rzadkie działania uboczne: kaszel, trudności w połykaniu, zawroty głowy, szybkie bicie serca, obrzęk, wysypka.

Objawy przedawkowania: niewyraźne widzenie, dreszcze, zawroty głowy, omdlenia, nieregularne bicie serca lub tętna, nudności lub wymioty, zaczerwienienie skóry, pocenie, obrzęk, podwyższona temperatura.

W przypadku, gdy którekolwiek z działań niepożądanych wystąpi, możesz wymagać pomocy medycznej.

Jak wygląda leczenie hialuronidazą?

Technika podania hialuronidazy jest bardzo szybka. Cienka igła jest umieszczona w miejscu poprzedniego wsytrzyknięcia wypełniacza HA np. w policzki, wargi, nos, okolice oczu itp. Siniak lub obrzęk, jaki się może pojawić jest zwykle łagodny i krótkotrwały.

Efekt może być zauważalny w ciągu kilku minut po iniekcji hialuronidazy i nadal będzie postępował w czasie. W niektórych przypadkach może być konieczne powtórzenie zabiegu. Hialuronidazę można wstrzykiwać w każdej chwili po podaniu wypełniacza HA, nawet kilka miesięcy po zabiegu wypełniania.

Polskie Towarzystwo Lekarzy Medycyny Estetycznej „POLME” przedstawiło swoje stanowisko w sprawie stosowania hialuronidazy przez osoby nieuprawnione, techników usług kosmetycznych i kosmetologów. Hialuronidaza jest lekiem silnie działającym, i wzrasta niebezpieczeństwo zagrożenia zdrowia i życia osób korzystających z zabiegów medycyny estetycznej, jeżeli lek podawany jest przez osoby nieuprawnione. Dlatego warto, przed skorzystaniem z medycyny estetycznej upewnić się, że zabieg wykonywany jest przez specjalistę – lekarza, który nie tylko odbył wieloletnie szkolenie z zakresu medycyny estetycznej, ale również regularnie przeprowadza zabiegi. Warsztat pracy to umiejętność przewidzenia i radzenia sobie w trudnych sytuacjach, jak i ewentualnych powikłań.

Polecamy:

1. Hialuronidaza - stanowisko POLME. www.polme.pl

2. Jak wybrać odpowiedniego lekarza medycyny estetycznej? www.klinikiurody.com.pl

Źródło:

http://www.drugs.com, https://www.healthtap.com

http://cosmeticsurgerytimes.modernmedicine.com

http://www.nowinylekarskie.ump.edu.pl

Aktualizacja 2017-07-14


Polecane artykuły dotyczące wypełniaczy Kwas hialuronowy usieciowany i nieusieciowany  Długotrwała poprawa objętości twarzy po zabiegu z wypełniaczem kwasu hialuronowego  Niewidzialny lifting twarzy  Medyczne techniki powiększania ust  Radiesse  ArteFill®  Powiększaniem ust kwasem hialuronowym  Efekty stosowania zabiegów łączonych w medycynie estetycznej
REKLAMA

Poszukiwane informacje :: Labioplastyka – najbardziej intymna z procedur medycyny estetycznej :: Usta – wypełniacz czy implant? Jaka metoda jest dla Ciebie? :: 10 faktów, o których warto wiedzieć przed laserowym usuwaniem tatuażu :: Kto może wstrzykiwać Botoks? :: Botox lek na depresję :: Bioidentyczna hormonalna terapia zastępcza – nowy nurt anti – aging :: Czy implanty powodują raka piersi :: Dlaczego kobiety usuwują implanty piersi? :: Mezoterapia biomimetyczna :: Czy suplementy kolagenowe naprawdę działają? :: Jak zęby zdradzają nasz wiek? :: Najskuteczniejsza metoda depilacji - laser diodowy, IPL czy elektroepilacja :: Hydradermabrazja – zabieg kompleksowy :: Medycyna estetyczna - świadczenia z zakresu medycyny estetycznej :: Laser, RF, IPL w niepowołanych rękach – czym to grozi dla pacjenta? :: Wybór lekarza i kliniki medycyny estetycznej i chirurgii plastycznej :: Efekt połączenia lasera z wypełniaczem :: Różnica nici PDO i PLA :: Kwas hialuronowy usieciowany i nieusieciowany :: UltraShape Power modelowanie sylwetki :: Profilaktyka przebarwień na skórze :: Worki pod oczami jak się pozbyć :: Powiększanie biustu własnym tłuszczem :: Zabieg hialuronidaza :: Botoks czy kwas hialuronowy :: Kwas hialuronowy kiedy widać efekty :: Lifting twarzy bez skalpela :: Medyczne metody powiększania ust :: Liposukcja czy kriolipoliza - redukcja tkanki tłuszczowej :: Przeszczep tłuszczu w twarz - lipofilling twarzy ::  Szybki sposób na cellulit :: Baby botoks (mezobotox) - delikatna korekcja zmarszczek :: Toksyna botulinowa w medycynie estetycznej działanie - podobieństwa i różnice między aktualnie dostępnymi preparatami :: Twarz po botoksie - botoks jak długo działa? :: kliniki medycyny estetycznej :: Portal medycyny estetycznej i chirurgii plastycznej

© 2014 - 2017 Portal KlinikiUrody - wszystkie prawa zastrzeżon