Endermologia (zabieg antycellulitowy)

Endermologia (zabieg antycellulitowy)

Endermologia® jest pierwszą na świecie opatentowaną technologią mechanicznej stymulacji tkanki zatwierdzona przez FDA, potwierdzający skuteczność redukcji cellulitu, nadmiaru tkanki tłuszczowej, wiotkością skóry ciała i twarzy.


Cellulit jest pospolitą zmianą skórną wyglądem przypomina „skórkę pomarańczową”, jest to kontrowersyjny problem i trudny do leczenia. W rzeczywistości nie istnieje pojedyncza, skuteczna metoda terapeutyczna.

Cellulit jest spowodowany zmianami komórek tłuszczowych w obrębie tkanki podskórnej. Szybko stało się jasne, że zmiany te dotyczą warstw pod powierzchnią skóry, a w celu zmniejszenia nierówności wymagane jest głębokie leczenie dotkniętych cellulitem miejsc.

Endermologie®, jest naukową metodą mechanicznej stymulacji komórek głębokich warstw skóry, zapoczątkowaną przez LPG System z Francji w 1990 roku. Od wprowadzenia na rynek w USA, Endermologie® stała się pierwszą na świecie opatentowaną technologią zatwierdzoną przez FDA (Food and Drug Administration – atest FDA Amerykańskiego Urzędu ds. Lekarstw i Żywności).

Leczenie jest zazwyczaj kierowane do kobiet, nie ma medycznych dowodów, że u mężczyzn metoda daje pozytywne rezultatyWedług statystyk Amerykańskiego Towarzystwa Chirurgii Estetycznej (ASAPS), ponad 14600 zabiegów na cellulit przeprowadzono w 2013 roku w USA.

FDA zgadza się, że głęboki masaż mechaniczny Endermologii “czasowo zmniejsza obwód ciała w obszarach leczenia cellulitu.” Mówiąc wprost, u pacjentów, którzy poddali się zabiegowi Endermologii zmniejszył się obwód wybranych partii ciała, skóra została ujędrniona i wygładzona. Jednak efekt ten nie jest stały.

W jaki sposób mechaniczny masaż działa na cellulit? Endermologie® jest nieinwazyjna i bezbolesna. Polega na masażu ciała głowicą wyposażoną w dwie ruchome rolki, które pod ciśnieniem zasysają fałd skóry. Fałd skóry pod ciągłym działaniem rolek jest dosłownie “wygładzany”, co zmniejsza wygląd cellulitu i modeluje sylwetkę.

Masaż przy wykorzystaniu tej metody, pełni również funkcję masażu limfatycznego, dzięki czemu pozwala oczyścić organizm z toksyn. W wyniku tej techniki obieg krwi jest podwyższony, co poprawia ukrwienie tkanek. Stwierdzono również, że pobudzona zostaje produkcja elastyny i kolagenu, co dodatkowo poprawia elastyczność skóry. Ponadto zabieg redukuje drobne skurcze i rozluźnia napięte mięśnie.

Procedura. Do zabiegu pacjent przebiera się w przylegający do ciała kombinezon ułatwiający poślizg. W metodzie tej wykorzystuje się dwie elektronicznie sterowane rolki, umieszczone w hermetycznej komorze, które działają w połączeniu z podciśnieniem. Tworzony jest fałd skóry masowany w kilku kierunkach przez samobieżną głowicę zabiegową, towarzyszy temu ciągłe lub rytmicznie zmienne podciśnienie. Ciało stymulowane masażem próżniowym jest „ugniatane” w różnych kierunkach, co pobudza krążenie i metabolizm a zabieg oddziałuje na głębokie warstwy skóry. Aparat wyposażony jest w czujniki dostarczając informacje o grubości fałdu skórnego i reakcji na zabieg.

Zaleca się zwykle sesje dwa razy w tygodniu po około 35 minut. Zazwyczaj zmiany zaobserwujesz w trakcie 5 lub 6 sesji, ale 14 sesji to średnia liczba proponowanych zabiegów. Po zakończeniu terapii, dla utrzymania rezultatów sugeruje się zabieg raz w miesiącu.

Efekty kliniczne zabiegów Endermologii:

  • rozszerzenie naczyń krwionośnych i dotlenienie tkanek,
  • wzmożenie lipolizy w tkance tłuszczowej;
  • stymulacja fibroblastów do produkcji kolagenu i elastyny;
  • złuszczanie górnych warstw naskórka;
  • poprawa krążenia żylno-limfatycznego, zmniejszenie obrzęków, opóźnianie efektów starzenia.

Zastosowanie Endermologii:

  • w zabiegach estetycznych:
    blizny, blizny pooparzeniowe, cellulit, zwłóknienia, rozstępy, żylaki, sklerodermie, limfodermie, po liposukcji i mammoplastyce
  • w urazach sportowych:
    obrzęki pourazowe, zmniejszenie zakwasów, przyspieszenie regeneracji układu mięśniowo-więzadłowego
  • w zabiegach rehabilitacji leczniczej:
    bóle reumatoidalne, niedowłady mięśni, przykurcze, dolegliwości bólowe kręgosłupa

Jakie są zagrożenia i potencjalne powikłania mechanicznego masażu? Endermologia jest metodą bezpieczną, bezinwazyjną, pobudzającą naturalne procesy organizumu. Istnieje ryzyko łagodnego obrzęku skóry w obszarze leczonego miejsca. Większość pacjentów odczuwa relaks i wzrost energii. Ponieważ stymulowany jest system limfatyczny, ważne jest spożycie co najmniej dwóch litrów wody dziennie, aby wspomóc usuwanie toksyn.

Przeciwwskazania do zabiegu Endermologii m.in.: kobiety w ciążą (w ciągu pięciu miesięcy po porodzie naturalnym i do ośmiu miesięcy w przypadku cięcia cesarskiego), okres karmienia piersią, skłonności do żylaków oraz naczyniaków, liczne tłuszczaki, ostre stany chorobowe, czynne nowotwory, przyjmowanie antykoagulantów i zapalenie żył, zakrzepica, bielactwo, uszkodzenia mechaniczne skóry, nadciśnienie.

Odpowiednio przeszkoleni terapeuci mogą wykonywać masaż antycellulitowy. Znajdź klinikęspecjalizującą się w zabiegach antycellulitowych.

Podsumowanie. Endermologia leczy cellulit w miejscu jego powstawania, oddziałuje na tkankę łączną, dlatego skutecznością przewyższa inne metody. Należy jednak pamiętać, że dla utrzymania efektów terapii antycellulitowej zazwyczaj potrzebne jest powtarzanie zabiegów miesięcznych.

Metoda wykorzystywana także do odmładzania skóry twarzy. Unikalny zabieg Endermolift® wykonywany jest specjalistycznym urządzeniem Endermologie® LPG. Zabieg wzmacnia skórę przez mechaniczną stymulację fibroblastów pobudzając produkcję kolagenu i elastyny.

Przeczytaj inne:
Radiochirurgia
Radiochirurgia

Wypełniacze estetyczne – co warto wiedzieć, zanim się zdecydujesz

Zamknij