Radiochirurgia

Radiochirurgia

Chirurgia radiofalowa lub częstotliwość radiowa stosowana w dermatologii i medycynie kosmetycznej dla małych zabiegów chirurgicznych, takich jak usuwanie teleangiektazji, brodawek, narośli, znamion i moli.


Mole, brodawki, naczyniaki i inne tak zwane “grudki i guzki” można szybko i bezpiecznie usunąć. Większość zmian jest łagodnych i nieszkodliwych, a usunięcie jest często proste i szybkie z zadowalającym efektem kosmetycznym.

Termin Radiochirurgia jest dość mylące, w medycynie jako pojęcie to odnosi się do dwóch różnych metod chirurgicznych.

Pierwszy typ. Radiochirurgia (radioterapia stereotaktyczna) jest procedurą medyczną, która pozwala na nieinwazyjne (nie narusza ciągłości tkanek) leczenie łagodnych i złośliwych schorzeń nowotworowych, a także malformacji naczyń drogą promieniowania jonizującego, takie jak promieniowanie gamma. Ta forma radiochirurgii została opracowana w Szwecji w 1949 roku w leczeniu zmian nowotworowych mózgu.

Drugi typ Radiochirurgii (częstotliwości radiowej, albo chirurgia radiofalowa) jest zabiegiem cięcia tkanek przy użyciu prądu zmiennego o wysokiej częstotliwości. Ta chirurgiczna procedura leczenia znacznie różni się od tradycyjnej elektrochirurgii i innych form elektrokoagulacji, ponieważ jednocześnie można wykonywać cięcie i koagulację tkanki bez użycia dużego nacisku i przy minimalnym krwawieniu. Radiochirurgia powoduje mniejsze uszkodzenia tkanki niż konwencjonalna elektrochirurgia. Można oczekiwać szybszego gojenia się ran oraz lepszych efektów kosmetycznych.

Precyzja urządzeń stosowanych w radiochirurgii to gwarancja bezpiecznej koagulacji podczas drobnych zabiegów w pobliżu wrażliwych struktur anatomicznych. Precyzyjne cięcie umożliwia gojenie się tkanki z minimalnym bliznowaceniem i niewielkim poziomem bólu pooperacyjnego. Poziom hemostazy (zatrzymanie przepływu krwi) determinowany jest przez chirurga. Jest to możliwe tylko wówczas, gdy dostarczana energia jest mocno skoncentrowana i poboczne uszkodzenia termiczne są na minimalnym poziomie.

Co to jest radiofrekwencja / Chirurgia Radiofalowa?
Procedura częstotliwości radiowej lub chirurgii radiofalowej jest niezwykle uniwersalna i może być stosowana w wielu dziedzinach medycyny, w tym Chirurgii Ogólnej, Chirurgii Twarzoczaszki, Chirurgii Szczękowo-Twarzowej, Ginekologii i Neurochirurgii.

radiochirurgia-usuwanie-defektow-skórnychW dermatologii i medycynie kosmetycznej jest używana do drobnych zabiegów chirurgicznych (dermatochirurgia), takich jak usuwanie teleangiektazji (drobne żyły), leczenie Rhinophyma (guzowatość nosa – bulwiaste narośl na nosie), usuwanie znamion i moli, nieprawidłowości pooperacyjne, blizny, przerost gruczołów łojowych (kalafiorowate struktury), torbieli, cyst itp.

W chirurgii plastycznej jest stosowana w wielu zabiegach estetycznych, takich jak usuwanie worków pod oczami (blepharoplastyka) i chirurgicznym liftingu twarzy (rythidectomy).

Zalety chirurgii radiofalowej obejmują:

  • szybkie gojenie.
  • minimalny lub brak krwawienia
  • estetyczne blizny lub brak blizn
  • krótki czas zabiegu.

Potencjalne powikłania po zabiegu chirurgii radiofalowej: niewielki obrzęk, zaczerwienienie, zasinienie i tkliwość w leczonej okolicy przez kilka dni.

Zalecenia po operacji radiochirurgii?
Ważne, aby stosować się do zaleceń lekarzem po każdym zabiegu radiochirurgii, aby zwiększyć powodzenie zabiegu i zmniejszyć ryzyko powikłań.

Zalecenia po leczeniu mogą obejmować:

  • utrzymanie w czystości okolicy poddanej leczeniu
  • skontaktuj się z lekarzem natychmiast, jeśli wystąpią jakiekolwiek objawy zakażenia lub wystąpi silne krwawienie lub nagły wzrost bólu.

Przeciwwskazania do zabiegu m.in.: ciąża, karmienie piersią, rozrusznik serca.
Historia medyczna powinny być omówiona, aby upewnić się, że nie ma powodów, dla których nie powinno podejmować się leczenia.

Przeczytaj inne:
Podniesienie piersi
Podniesienie piersi

Zabieg kriolipolizy – modelowanie ciała i redukcja tkanki tłuszczowej
Zabieg kriolipolizy – modelowanie ciała i redukcja tkanki tłuszczowej

Zamknij