Techniki usuwania blizn lub sposoby zmniejszenia widoczności blizn.

Techniki usuwania blizn lub sposoby zmniejszenia widoczności blizn.

Terapia laserowa, która może zmniejszyć zaczerwienienia blizny przez ukierunkowanie na rozszerzone naczynia krwionośne tkanki blizny; wypełniacze skórne; przeszczepienie komórek tłuszczowych; nakłuwanie skóry i radioterapia.

Dążymy do nieskazitelnej cery, a kiedy pojawią się nieestetyczne plamy lub przebarwienia, robimy wszystko, aby się ich pozbyć. Jednak niektóre zmiany skórne, takie jak blizny, są trudniejsze do ukrycia i nie zawsze można zatuszować je pod makijażem. Przyjrzeliśmy się różnym typom blizn i metod stosowanych do usuwania lub zmniejszania i pielęgnacji tkanki bliznowatej.

Więc w jaki sposób pojawiają się blizny?

Blizny są najczęściej następstwem uszkodzenia skóry, kiedy organizm produkuje więcej kolagenu białka do naprawy ubytku. Z czasem, kolagen narasta pozostawiając wypukłe zgrubienia. Blizny są trwałe, ale mogą zanikać po pewnym okresie czasu, do dwóch lat od urazu.

Rodzaje blizn.

Płaskie, blade blizny. Najczęściej spotykanym rodzajem są blizny blade i płaskie, które tworzą się w wyniku naturalnego procesu zdrowienia skóry. Początkowo w trakcie gojenia, rany mogą być czerwone lub ciemno czerwone, ale w ostatnim etapie robią się jaśniejsze i bardziej płaskie.

Blizny keloidowe. Keloid to przerost tkanki, która rozwija się wokół rany, w przypadku kiedy organizm produkuje zbyt dużo kolagenu. Blizna rośnie, nawet po zagojeniu rany.

Blizny przerostowe. Podobnie jak w przypadku keloidów, blizny przerostowe są wynikiem braku równowagi w produkcji kolagenu w gojeniu ran. Jednakże różnią się one od keloidów, ponieważ nie wykraczają poza obszar rany pierwotnej.

Blizny głębokie lub zapadnięte (blizny zanikowe lub “ice-pick”). Ten typ blizn jest zazwyczaj spowodowany przez choroby skóry, takie jak trądzik lub ospy wietrznej. Jednakże może również wynikać z urazu skóry.

Przykurcze bliznowate. Przykurcze bliznowate są często spowodowane przez oparzenia. Występują, gdy skóra się “kurczy”, co prowadzi do ograniczenia w poruszaniu się.

Techniki usunięcia lub sposoby zmniejszenia widoczności blizn.

Istnieją różne sposoby zmniejszania wyglądu blizny i usuwania pewnych rodzajów blizn. Wyróżniamy metody począwszy od iniekcji kortykosteroidów, które są stosowane w celu zmniejszenia stanu zapalnego i spłaszczenia blizny (typowo stosowana w leczeniu blizn przerostowych i keloidów); opatrunki ciśnieniowe, które są często stosowane w przypadku dużych blizn po oparzeniach lub po przeszczepach skóry; specjalistyczny make-up, aby zamaskować blizny; terapia laserowa, która może zmniejszyć zaczerwienienia blizny przez ukierunkowanie na rozszerzone naczynia krwionośne tkanki blizny; wypełniacze skórne; przeszczepienie komórek tłuszczowych; nakłuwanie skóry i radioterapia. Jednakże, w niektórych przypadkach operacja może być jedyną skuteczną techniką usunięcia blizn. Procedura ta służy przede wszystkim do zmiany pozycji blizny, zmiany kształtu lub, aby rozluźnić napięcie blizny, jeśli utrudnia ruch. Choć taka blizna nigdy nie zniknie całkowicie istnieją pewne istotne sposoby pielęgnacyjne, które pomagają zmniejszyć ich wygląd. Istnieje szeroka gama produktów do pielęgnacji skóry, które mogą pomóc w procesie odnowy skóry i naprawy uszkodzonego obszaru. Intensywne nawilżenie pomaga zmniejszyć obrzęk, zaczerwienienie i ogólną wrażliwość powierzchni skóry dotkniętej uszkodzeniem.

Blizny mogą nie tylko wpływać na wygląd pacjenta, ale także na stan emocjonalny i ogólne samopoczucie. Warto skorzystać z metod jakie oferuje medycyna, aby poprawić wyglądu blizn i funkcjonowanie w codziennym życiu.

Przeczytaj inne:
Karboksyterapia (terapia Co2)
Karboksyterapia (terapia Co2)

Plastyka ud u pacjentów po operacyjnym leczeniu zmniejszenia masy ciała wynik badań
Plastyka ud u pacjentów po operacyjnym leczeniu zmniejszenia masy ciała – wynik badań

Zamknij