Skuteczne sposoby na rozszerzone pory skórne.

Skuteczne sposoby na rozszerzone pory skórne.

Rozszerzone pory – leczenie metodami z zakresu medycyny estetycznej i farmakologii. Preparaty aplikowane miejscowo, doustnie, lasery i peelingi.

Pory skórne to struktury odpowiedzialne za odprowadzanie łoju i potu. Gdy staną się nadmiernie rozszerzone, stanowią miejsce kumulacji złuszczającego się naskórka i zanieczyszczeń. Powiększone pory skóry – problem zarówno cer młodych, jak i dojrzałych, który trudny jest do skorygowania makijażem. U podstaw tego defektu kosmetycznego leży nadmierny łojotok skóry, utrata jej elastyczności, fotostarzenie skóry, zbyt częste zabiegi manualnego oczyszczania cery, stosowanie kosmetyków o zbyt ciężkiej formule czy predyspozycje genetyczne.

Preparaty aplikowane miejscowo

Skuteczne w walce z tą przypadłością okazują się być bardzo różnorodne metody z zakresu medycyny estetycznej i farmakologii. Leczenie preparatami aplikowanymi miejscowo na skórę obejmuj m. in. stosowanie retinoidów. Te pochodne witaminy A (tretinoina, izotretinoina oraz tazaroten) wykazują działanie złuszczające, zmniejszające aktywność gruczołów łojowych i hamujące nadmierne rogowacenie. Chlorofilina sodowo -miedziowa pozyskiwana z roślin (głównie lucerny) stosowana jest w postaci liposomalnego żelu, który wnikając w głąb skóry poprawiają jej strukturę, detoksykują ją i zmniejszają pory. Z kolei kwas tetrahydrojasmonowy zauważalnie odmładza skórę i poprawia jej strukturę.

Doustna terapia przywróci równowagę hormonalną

W walce z rozszerzonymi porami skuteczna okazuje się także doustna terapia antyandrogenowa, mająca na celu przywrócenie równowagi hormonalnej. W tym celu stosowany jest m. in. spironolakton, octan cyproteronu czy estrogeny.

Lasery, Radiofrekwencja i Ultradźwięki zlikwidują rozszerzone pory

Nie każdy jednak może stosować tego typu leki – wtedy warto sięgnąć po rozwiązania oferowane przez medycynę estetyczną. Polecane zabiegi to:

  • kawitacja ultradźwiękowa
  • peelingi chemiczne (kwasy AHA i BHA, TCA)
  • laser frakcyjny (peeling laserowy)
  • mikrodermabrazja
  • frakcyjna radiofrekwencja (RF)
  • ultradźwięki

Można oczywiście stosować kosmetyki ściągające rozszerzone pory, jednak prawdziwie skuteczna terapia to skojarzenie zabiegów oraz działanie miejscowe lub doustne substancjami aktywnymi. Jeśli powierzymy problem rozszerzonych porów specjaliście – szybko zauważymy pierwsze efekty w postaci gładkiej i promiennej cery.

Autor: mgr analityki medycznej Justyna Mazur. Collegium Medicum Uniwersytetu Jagiellońskiego

Przeczytaj inne:
Implanty twarzy (policzki, broda)
Implanty twarzy (policzki, broda)

Rola kwasów medycznych w leczeniu zaburzeń paznokci.
Rola kwasów medycznych w leczeniu zaburzeń paznokci.

Zamknij