Najskuteczniejsza metoda depilacji - laser diodowy, IPL czy elektroepilacja?

Najskuteczniejsza metoda depilacji – laser diodowy, IPL czy elektroepilacja?

Porównanie nowoczesnych metod trwałego usuwania owłosienia, która jest najlepsza i dlaczego? Wybierz skuteczny zabieg dla siebie, aby uzyskać optymalny efekt.

  1. Termin depilacja i epilacja
  2. Metody domowe i gabinetowe
  3. Jakie są zalety i wady każdej z tych metod?
  4. Epilacja a wrażliwość na ból
  5. Epilacja laserowa a typ włosa i odcień skóry
  6. Efekty uboczne i efekt końcowy
  7. Czasochłonność metod epilacji
  8. Koszty epilacji

Termin depilacja i epilacja

Depilacja to określenie używane potocznie do określenia każdej metody usuwania zbędnego owłosienia. Jednak w rzeczywistości termin depilacja odnosi się jedynie do czasowych, nietrwałych metod usuwania owłosienia, zaś metody trwałe określane są mianem epilacji.

Metody domowe i gabinetowe

Spośród metod nietrwałych stosowane jest golenie, depilacja chemiczna kremami czy piankami, depilacja woskiem albo pastą cukrową lub depilacja elektrycznym depilatorem. Tego typu metody przeprowadzane są w warunkach domowych i wymagają regularnego ich powtarzania. Bardziej godne uwagi wydają się być metody trwałego usuwania owłosienia:
– lasery,
– IPL oraz
– elektroepilacja.

Dla ścisłości – metody laserowe nie usuwają włosów raz na zawsze, ale z pewnością na dłuższy okres czasu (rzędu kilku lat), a odrastające włoski są znacznie cieńsze i jaśniejsze, a zatem mniej widoczne. Którą z nich wybrać?

Jakie są zalety i wady każdej z tych metod?

Epilacja laserowa
Usuwanie owłosienia z wykorzystaniem lasera polega na działaniu na melaninę (barwnik włosa) w celu wywołania kontrolowanego uszkodzenia mieszka włosowego. Dzięki temu uzyskuje się efekt wieloletniego pozbycia się niechcianego owłosienia. Do dyspozycji jest kilka typów lasera, różniących się długością emitowanej fali światła, a tym samym selektywnością jego pochłaniania. Lasery wykorzystywane do depilacji powinny mieć starannie dopasowane parametry pracy tak, aby generować jak najmniej skutków ubocznych przy jak największej efektywności zabiegu (długość fali, czas trwania impulsu oraz gęstość energii). Obecnie najskuteczniejszy wydaje się być laser diodowy, który emitując światło o długości fali 810 – 820 nm pozwala uzyskać najlepszy kompromis między pochłanianiem światła przez melaninę włosa, ale także skóry. W praktyce oznacza to możliwość zastosowania lasera diodowego także na nieco ciemniejszej karnacji lub jaśniejszych włosach. Dla innych laserów wymagany jest znaczący kontrast między owłosieniem a odcieniem skóry.
IPL
Bardzo często operuje się określeniem „laser IPL” jednak w rzeczywistości IPL to urządzenie emitujące światło z zakresu 420 – 1200 nm, a zatem nie mające nic wspólnego z selektywną długością fali lasera, podsumowując IPL to nie jest laser. IPL wykorzystywany jest do epilacji a jego skuteczność względem lasera jest słabsza. W celu zwiększenia efektywności zabiegu pojawiają się moduły IPL + RF, gdzie emisji światła przez urządzenie IPL towarzyszy emisja prądu zmiennego, co okazuje się być skutecznym rozwiązaniem nawet dla jasnych włosów.
Elektroepilacja (elektroliza) – usuwanie owłosienia raz na zawsze
Ta metoda epilacji wykorzystująca prąd elektryczny do zniszczenia korzenia włosa jest jedyną permanentną metodą usuwania włosów. Wymaga wykonania większej niż w przypadku epilacji laserowej czy IPL liczby zabiegów, ale gwarantuje brak odrastania włosów po upływie kilku lat. Metoda ta nie jest ograniczona odcieniem włosa czy skóry, nie straszna jej opalenizna, stąd zabieg może być wykonywany przez cały rok. Z racji usuwania pojedynczo każdego włoska, metoda ta ograniczona jest do małej powierzchni, np. twarzy.
Wybierając metodę epilacji należy wziąć pod uwagę:
– typ włosa: grubość, barwę i gęstość owłosienia
– typ karnacji: pigmentację, wrażliwość, skłonność do alergii
– lokalizację i powierzchnię obszaru poddawanego zabiegowi
– dyspozycyjność, tryb życia, środki finansowe
– skuteczność danego typu urządzenia i kwalifikacje specjalisty

Ze względów praktycznych omówione metody epilacji porównywane będą pod kątem 5 strategicznych czynników: bolesności, czasochłonności, kosztu, uniwersalności zastosowania oraz trwałości efektu końcowego.

Epilacja a wrażliwość na ból

Bolesność każdego z zabiegów epilacji jest kwestią mocno indywidualną, podyktowaną osobniczą wrażliwością na ból. W celu zniwelowania odczuć bólowych stosowane są głowice chłodzące lub maść znieczulająca. Z laserów jako najbardziej bolesny wymieniany jest laser aleksandrytowy. Także elektroepilacja, wymagająca traktowania każdego włosa impulsem elektrycznym może być dość bolesna. Trudno dokonać zatem jednoznacznego wskazania, która metoda generuje najmniejszy ból – niektóre pacjentki twierdzą, że depilacja woskiem czy depilatorem jest bardziej bolesna niż laser.

Epilacja laserowa a typ włosa i odcień skóry

Metody usuwania włosów laserem oraz IPL okazują się być najskuteczniejsze dla ciemnych włosów i jasnej skóry, gdy kontrast między nimi warunkuje zadowalającą selektywność pochłaniania energii przez melaninę włosa. Osoby z ciemną lub opaloną skórą oraz jasnym owłosieniem nie powinny spodziewać się spektakularnych efektów. Z laserów najskuteczniejszy w przypadku takiej mało korzystnej kombinacji odcienia włosa i skóry jest laser diodowy, zaś w żaden sposób nie są ograniczane metody elektroepilacji. Ten sposób usuwania owłosienia sprawdzi się nawet dla bardzo jasnych czy rudych włosów.

Efekty uboczne i efekt końcowy

Każdy zabieg z użyciem lasera czy urządzenia IPL może być powikłany podrażnieniami, zaczerwienieniem i obrzękiem skóry, rzadziej poparzeniami czy przebarwieniami. Ich wystąpienie może wynikać z osobniczych reakcji skóry, nieodpowiedniego przygotowania do zabiegu czy niewystarczającej pielęgnacji pozabiegowej, a także niewłaściwego dopasowania parametrów pracy lasera. Nie inaczej jest z elektroepilacją – także ten zabieg może skutkować powstaniem działań niepożądanych. Najczęściej mogą powstać rany, odbarwienia czy blizny zanikowe. Żaden z zabiegów nie wymaga rekonwalescencji czy pobytu w klinice.

Efekt depilacji laserem utrzymuje się przez kilka lat (około 6), po czym włoski odrastają, choć nieco jaśniejsze i cieńsze. W przypadku IPL czas utrzymywania się efektu to zaledwie rok. Z kolei elektrodepilacja to metoda trwała, gwarantująca ostateczne pozbycie się owłosienia po wykonaniu serii zabiegów.

Czasochłonność metod epilacji

Jeśli chodzi o ramy czasowe procedury, najszybszą metodą wydaje się być epilacja laserowa. Pojedynczy zabieg trwa kilkanaście – kilkadziesiąt minut i wymagana jest seria 4 – 6 zabiegów, co wynika z potraktowania światłem lasera wszystkich włosów w fazie wzrostu. Z kolei zabieg IPL wymaga wykonania około 7 – 14 zabiegów. Najbardziej czasochłonną metodą jest elektroepilacja, która wymaga potraktowania prądem każdego pojedynczego włoska. Z tego względu wymaganych jest kilkanaście lub więcej wizyt, z czego każda trwa kilkadziesiąt minut.

Koszty epilacji

Najtańszą metodą epilacji okazuje się być laser, gdyż większa cena pojedynczego zabiegu kompensowana jest małą liczbą zabiegów w serii. Najdroższa jest elektroepilacja, gdyż jednorazowo nie usuwa się owłosienia z dużej powierzchni ciała, zatem wymagana jest duża liczba zabiegów. Jednak metoda ta jest trwała i nie wymaga wykonywania zabiegów przypominających.

Opracowała: mgr analityki medycznej Justyna Mazur. Collegium Medicum Uniwersytetu Jagiellońskiego

Zapraszamy do poprzedniego artykułu

Tags:
Przeczytaj inne:
Kto może wstrzykiwać Botoks? Czy akredytacja ma znaczenie?

Metoda odtwarzania utraconej objętości tkanek
Metoda odtwarzania utraconej objętości tkanek

Zamknij