Laser frakcyjny w terapii regeneracji skóry

Laser frakcyjny w terapii regeneracji skóry

Lasery frakcyjne

dzielimy na ablacyjne i nieablacyjne. Róźnica polega na szybkości w uzyskaniu zamierzonego efektu i czasu potrzebnego na regenerację skóry po zabiegu.


 

  1. Co to jest laser frakcyjny?
  2. Lasery ablacyjne
  3. Lasery nieablacyjne
  4. Fototermoliza frakcyjna
  5. Przeciwwskazania do zabiegu m.in:

Z punktu widzenia medycyny specyficzne właściwości lasera: moc i energia wiązki laserowej, mają istotny wpływ na efekty oddziaływania na naświetlane tkanki.

Co to jest laser frakcyjny?

W laserach frakcyjnych oddziaływanie wiązki laserowej wysokiej energii światła, nie obejmuje całej tkanki poddanej naświetlaniu, jedynie określone obszary w postaci punktów.

Metoda frakcyjna dzieli się na lasery ablacyjne i nieablacyjne, pod względem ich agresywności podczas wykonywania zabiegu.

Lasery ablacyjne

Lasery frakcyjne ablacyjne lub laserowy resurfacing czyli odbudowa i odmłodzenie powierzchni skóry. W zabiegach ablacyjnych wiązka laserowa pod względem długości fal nie wykazuje zdolności penetrowania tkanek ludzkich. Dochodzi do procesu waporyzacji i ablacji tkanek, mikroskopijna wiązka lasera dziurkuje skórę pozostawiając w tkance tysiące kanalików. Za każdym razem, pracy lasera zewnętrzne warstwy skóry są usuwane w sposób dokładny i kontrolowany i do odpowiedniej głębokości.

Metoda frakcyjna ablacyjna jest najbardziej agresywna i wymaga kilku tygodniowego okresu rekonwalescencji. Naturalnym następstwem jest stan zapalny i proces regeneracyjny, wytwarzane są nowe warstwy kolagenu. W pierwszych dniach po zabiegu skóra jest zaczerwieniona i pojawiają się drobne strupki. Po zabiegu skóra będzie wyglądać o wiele zdrowiej i młodziej, niż to miało miejsce wcześniej.
Ten intensywny zabieg może znacznie zmniejszyć widoczność zmarszczek i przebarwień na twarzy, szyi i innych częściach ciała. Można go stosować w miejscach takich jak zmarszczki wokół ust, oczu, a nawet powiek lub na całą twarz. Trądzik, blizny i rozstępy ulegną znacznej poprawie.
W zabiegu wykorzystywane lasery: laser erbowo yagowy Er:YAG i laser CO2.

Lasery nieablacyjne

W zabiegach nieablacyjnych wiązka laserowa pod względem długości fal wykazuje zdolności penetrowania tkanek ludzkich. Lasery te mają niższy poziom energii niż w porównaniu do laserów ablacyjnych (które głęboko złuszczają lub usuwają zewnętrzne warstwy naskórka) i starają się doprowadzić do uszkodzenia w obrębie warstwy skóry bez usuwania zewnętrznych warstw naskórka. To znaczy, że laser traktuje warstwy skóry pod powierzchnią, bez znacznego uszkadzania powierzchni. Zmniejsza to okres rekonwalescencji po zabiegu oraz liczbę komplikacji, które mogą wystąpić. Lasery nieablacyjne znalazły większe zastosowanie w laserowych zabiegach odmładzania skóry.
Uważa się, że ciepło lasera w warstwach skóry powoduje stymulację kolagenu, co znacznie zmniejsza widoczność zmarszczek i bruzd. Nieablacyjny resurfacing skóry jest metodą nadającą się idealnie do stosowania u pacjentów z objawami spowodowanymi działaniem światła, uszkodzeń skóry o łagodnym i umiarkowanym nasileniu oraz z objawami starzenia się skóry. Jednak wyniki tego rodzaju metody są słabsze niż te, które można osiągnąć za pomocą laserowej ablacji, podczas której powierzchnia skóry jest usuwana.

Co to jest frakcyjna Fototermoliza (ang. fractional phototermolysis, FP)? Laserowa fototermoliza frakcyjna (Frakcyjna fototermoliza / Frakcyjny w resurfacing skóry) jest innowacyjną metodą leczenia objawów fotostarzenia skóry. Polega na przebudowie macierzy skóry właściwej po zabiegu laserowym fototermolizy frakcyjnej.

Inaczej niż w przypadku selektywnej fototermolizy, gdzie cały wybrany obszar docelowy zostaje uszkodzony. “Fototermoliza frakcyjna” polega na wytwarzaniu w skórze mikrokolumn przegrzania otoczonych przez obszar zdrowej tkanki, pozostałe strefy są nienaruszone. Duża objętość nienaświetlonej powierzchni, pozwala skórze goić się znacznie szybciej.

Optymalna poprawa po zabiegach frakcyjnych jest zazwyczaj widoczna po około 2 – 3 miesiącach przebudowie kolagenu i napięcia skóry trwa. Skuteczność jest porównywalna do ablacji laserowej i jak zawsze efekty zależne są od starzenia się skóry i ekspozycji na słońce.

Fototermoliza frakcyjna

służy do zabiegów odmłodzenia skóry, które obejmują: zmniejszenie i ewentualne usuwanie zmarszczek, poprawa głębszych zmarszczek, naprawa uszkodzeń posłonecznych skóry twarzy, szyi, ramion i rąk, zmniejszenie plam starczych i przebarwień, blizn potrądzikowych, a także w skutecznej walce z rozstępami.

Przeciwwskazania do zabiegu m.in:

nadwrażliwość na światło wywołana przyjmowaniem leków oraz przyjmowanie izotretynoiny w ciągu 12 miesięcy; skłonność do tworzenia się keloidów/blizn hipertroficznych; obecność przewlekłych oraz niedawno przebytych infekcji skórnych w miejscu zabiegu, choroby np. opryszczka wargowa, liszaj, uszkodzenie skóry w miejscu zabiegu, kobietom w ciąży i karmiącym nie zaleca się.
Zapraszamy do poprzedniego artykułu

Przeczytaj inne:
Powikłania po wszczepieniu implantów piersiowych
Powikłania po wszczepieniu implantów piersiowych.

Różnica w zastosowaniu nici PDO i PLA Wypełnienie i przebudowa vs napinanie i podnoszenie.
Różnica w zastosowaniu nici PDO i PLA? Wypełnienie i przebudowa vs napinanie i podnoszenie.

Zamknij