Komórki macierzyste

Komórki macierzyste

Terapia komórkowa wykorzystuje własne komórki macierzyste pacjenta (przeszczep autologiczny) lub od innej osoby (allogeniczny) w celach naprawczych i regeneracyjnych. Leczenie linii i zmarszczek, blizn potrądzikowych, pooparzeniowych.


Tkanka tłuszczowa jest bogatym i wiarygodnym źródłem komórek macierzystych. Terapia komórkami macierzystymi z własnych komórek macierzystych stosowana w celach terapeutycznych i kosmetycznych, jest ogromnym postępem w medycynie.

Zainteresowanie komórkami macierzystymi stale rośnie. Naukowcy pracują nad plastycznością nieembrionalnych mezenchymalnych komórek macierzystych dorosłych, które znajdują się w krwi, szpiku kostnym i tkance tłuszczowej. Większość ośrodków leczenia komórkami macierzystymi na świecie dotychczas pozyskiwało komórki macierzyste pochodzące ze szpiku kostnego.

Niedawny przełom technologiczny umożliwia aktualnie wykorzystywać komórki macierzyste pochodzące z tkanki tłuszczowej (tłuszczu). Autologiczne komórki pochodzą z własnego tłuszczu (tkanki tłuszczowej), które można łatwo i bezpiecznie uzyskać w znieczuleniu miejscowym. Pozyskane z tkanki tłuszczowej komórki macierzyste są bogate w ilości aż do 2500 razy więcej niż w szpiku kostnym (wg Cell Surgical Network).

Współczesna medycyna dysponuje urządzeniami medycznymi, które pozwalają na oddzielenie komórek macierzystych z tkanki tłuszczowej. Większość osób ma odpowiednie zapasy tłuszczu, a ilość komórek macierzystych są tak wielkie, że nie ma potrzeby hodowli komórek i mogą być podane od razu.

Sukces kliniczny i korzystne wyniki wydają się być związane bezpośrednio z ilością wykorzystanych komórek macierzystych. Kiedy komórki macierzyste pochodzące z tkanki tłuszczowej pacjenta, są pobrane a następnie podane w miejsce docelowe, mają potencjał do naprawy tkanki ludzkiej, tworząc nowe komórki pochodzenia mezenchymalnego, takie jak chrząstki, kości, ścięgna, więzadła, nerwy, tkanka tłuszczowa, mięśnie, naczynia krwionośne, i określone narządy wewnętrzne. Zdolność komórek macierzystych “w celu utworzenia” chrząstki i kości czyni je potencjalnie wysoce skuteczne w leczeniu stanów zwyrodnieniowych, ortopedycznych. Ich zdolność do tworzenia nowych naczyń krwionośnych i mięśni gładkich czyni je potencjalnie przydatne w leczeniu choroby Peyroniego i impotencji.

Dorosłe (nieembrionalne) mezenchymalne komórki macierzyste to komórki niezróżnicowane, które mają zdolność do zastąpienia umierających i regeneracji komórek uszkodzonych tkanek. Te specjalne komórki rozpoznają uszkodzone miejsca, zmienione chorobowo, i gdy są zdolne do regeneracji zdrowych komórek, stymulują naturalne procesy lecznicze pacjenta.

Zalety komórek macierzystych:

  • duża dostępność
  • minimalnie inwazyjny proces pobierania
  • żywotność i możliwość różnicowania się w wyspecjalizowane typy komórek potomnych niezależnie od wieku dawcy
  • możliwość skutecznych i bezpiecznych przeszczepów autologicznych (własne komórki pacjenta) jak i allogenicznych (przeszczep od innej osoby)

Ryzyko w zabiegach operacyjnych: znieczulenie.

Wady w zabiegach operacyjnych: Komórki macierzyste mogą powodować powstawanie nowotworów i odrzuty immunologiczne.

Cell Surgical Network (CSN) zaznacza, że wiele zabiegów z użyciem komórek macierzystych, nie zostały dokładnie sprawdzone, ale są oferowane i reklamowane w wielu krajach świata. Często poświęca się tym zabiegom wiele uwagi w mediach, zwłaszcza gdy są one przeprowadzone na gwiazdach. Ogólnie rzecz biorąc naukowcy i lekarze, którzy zajmują się tą dziedziną nauki, przestrzegają i zalecają ostrożność w przypadku tego typu zabiegów. Ponieważ nie wiadomo czy rzeczywiście działają i czy są one bezpieczne. Znane są przypadki zgonów po takich zabiegach. Uzasadnione jest, że powinno się rozważać wszystkie opcje w obliczu nieuleczalnej choroby. Zaleca się jednak brać pod uwagę takie zabiegi, tylko w ostateczności i tylko po rozmowie i konsultacji ze swoim lekarzem.

Procedura. Zabieg może być wykonywana w znieczuleniu samodzielnie lub w połączeniu z sedacją dożylną. Tłuszcz może być pobrany z dowolnego obszaru na ciele, które ma odpowiednią ilość tłuszczu. Ostatecznie, po uzyskaniu wystarczającej ilości tłuszczu, materiał biologiczny jest odwirowany w specjalnej wirówce. Następnie w celu trawienia komórek tłuszczowych, lekarz może dodać kolagenazę. Roztwór należy inkubować przez 40 minut, następnie komórki macierzyste zostaną oddzielone od rozerwanych komórek tłuszczowych. Cały proces trwa około dwóch godzin. Gdy komórki macierzyste są odizolowane mogą być stosowane zgodnie z planem. Dodatkowo komórki macierzyste mogą być zamrażane i stosowane ponownie.

W chirurgii plastycznej, komórki macierzyste mogą być izolowane i ponownie dodanie do tłuszczu (fat grafts), aby “wzmocnić” przeszczepy komórek macierzystych, zwiększyć żywotność tkanki. Technika głównie stosowane w powiększaniu piersi (breast augmentation) przy użyciu przeszczepów tłuszczu (fat grafts).

Zastosowanie komórek macierzystych w leczeniu konkretnej choroby nie jest zatwierdzone przez FDA (w Stanach Zjednoczonych), a ich zastosowanie jest cały czas badane. Wiele renomowanych ośrodków międzynarodowych leczy przy użyciu terapii komórkami macierzystymi różne przewlekłe schorzenia zwyrodnieniowe np.: schorzenia neurologiczne, niewydolność nerek, zaburzenia erekcji, zwyrodnieniowe problemy ortopedyczne, a nawet serca i choroby płuc, a to tylko kilka spośród ogromnej grupy zastosowań. Dorosłe komórki macierzyste, wydają się być szczególnie skuteczne w odbudowie zdegenerowanej chrząstki stawowej.

Komórki macierzyste komunikują ze sobą nawzajem za pomocą skomplikowanego systemu sygnalizacji cząsteczki białka zwane cytokinami lub “czynnikami wzrostu.” Istnieją tysiące czynników wzrostu, które są użyteczne do licznych celów kosmetycznych i terapeutycznych.

Terapia komórkami macierzystymi izolowanymi z tkanki tłuszczowej znalazło swoje miejsce w medycynie przeciwstarzeniowej. Komórki macierzyste podane do skóry drogą mezoterapii stymulują procesy naprawcze zachodzące w skórze właściwej. Jest to więc rewolucyjne podejście do procesu starzenia i najnowszy trend w medycynie anty-aging.

W medycynie estetycznej pojawiają się preparaty do mezoterapii skóry twarzy i skóry owłosionej zawierające wyciągi z komórek macierzystych somatycznych uzyskanych z tkanki tłuszczowej. Zadaniem preparatów jest natychmiastowa naprawa i odnowa tkanek, ale przede wszystkim zabezpieczają w procesie regeneracji prawidłową ich funkcję.

Przeczytaj inne:
Elektroliza (usuwanie włosów)
Elektroliza (usuwanie włosów)

Gruczolakowłókniak od łagodnego nowotworu piersi do olbrzymiego problemu.
Gruczolakowłókniak od łagodnego nowotworu piersi do olbrzymiego problemu.

Zamknij