Flebologia estetyczna, czyli pożegnaj niechciane żylaki.

Flebologia estetyczna, czyli pożegnaj niechciane żylaki.

Żylaki nóg leczenie i usuwanie – najczęściej stosowane i sprawdzone metody, aby uzyskać ładny efekt kosmetyczny i pozbyć się dolegliwości.

Niewydolność żylna to powszechnie występująca nieprawidłowość, dotycząca nawet 80% mężczyzn i 90% kobiet. Częste uczucie zmęczenia nóg, opuchlizna, uczucie ciężkości po dłuższym przebywaniu w pozycji stojącej lub siedzącej – większość osób borykających się z takimi symptomami preferuje chłodne natryski, odpoczynek z nogami opartymi wyżej niż tułów czy aplikację maści usprawniających krwi. Działają zatem objawowo, ale nie przyczynowo. Efekt? Nasilenie dolegliwości i pojawienie się na nogach nieestetycznych żylaków, czyli poszerzonych żył. A właściwe postępowanie zakłada wizytę u flebologa i – w razie pojawienia się żylaków – ich skuteczne usunięcie.

Zabiegowe leczenie żylaków, czyli metody flebologii estetycznej

Co oferuje współczesna flebologia estetyczna? Minimalnie inwazyjne i bardzo skuteczne metody definitywnego usuwania żylaków. Poza niewątpliwymi walorami estetycznymi, flebologia to także uznana metoda profilaktyki powikłań żylaków, z których najpoważniejsze to zakrzepica, owrzodzenia czy powstanie groźnych dla życia zatorów.

Najczęściej stosowane metody usuwania żylaków to:

  1. Skleroterapia – ta najpopularniejsza metoda małoinwazyjnego leczenia wewnątrznaczyniowego polega na ostrzykiwaniu żył środkiem powodującym zwłóknienie ścian naczyń i zamknięcie ich światła. Zabieg poprzedzony jest badaniem USG Doppler, a po jego zakończeniu stosować należy opatrunek uciskowy przez około miesiąc; w tym czasie unikać należy ekspozycji na słońce oraz nie przebywać zbyt długo w unieruchomionej pozycji.
  2. Laseroterapia EVLT oraz laseroterapia EVRF to metody leczenia wewnątrznaczyniowego, polegające na wprowadzeniu do wnętrza naczyń krwionośnych światłowodów . Na drodze przegrzania ścian naczyń dochodzi do ich obkurczenia i zamknięcia światła poszerzonych naczyń. Możliwe jest także leczenie transdermalne na drodze działania prądu o częstotliwości radiowej (radiofrekwencja RF) – jest to metoda TCRF.
  3. Miniflebektomia Varady – małoinwazyjna metoda zabiegowego usunięcia żylaków przy użyciu szydeł chirurgicznych – nietraumatologicznych narzędzi. Przez niewielkie nacięcia skóry (2 – 3 mm) wprowadzane są szydełka chirurgiczne i z ich pomocą usuwane są żylaki. Nacięcia skóry nie wymagają szwów, a cały zabieg nie zaburza powrotu do codziennej aktywności. Wymagane jest jedynie noszenie opatrunku uciskowego przez kilka tygodni.

Poznaj pozostałe metody usuwania żylaków.

Zapobiegaj żylakom – to proste!

Aby uniknąć niekorzystnych zmian w obrębie naczyń żylnych nóg, oraz zapobiec ich nawrotom po zabiegach flebologicznych – warto wprowadzić w życie kilka zdrowych zmian. Oto one:

:: regularnie uprawiaj sport

:: unikaj spędzania długiego czasu w jednej pozycji, zarówno stojącej jak i siedzącej

:: ogranicz noszenie wysokich obcasów i obcisłej odzieży

:: zadbaj o prawidłową masę ciała

:: masuj nogi i traktuj je naprzemiennymi ciepłymi i zimnymi natryskami

Tak niewiele trzeba, aby cieszyć się pięknymi, zadbanymi i zdrowymi nogami. I uniknąć ostateczności, czyli operacyjnego usuwania żylaków.

Autor: mgr analityki medycznej Justyna Mazur. Collegium Medicum Uniwersytetu Jagiellońskiego

Przeczytaj inne:
Mikropigmentacja
Mikropigmentacja

Radiofrekwencja mikroigłowa na twarz i ciało
Radiofrekwencja mikroigłowa na twarz i ciało

Zamknij