Frakcyjna radiofrekwencja mikroigłowa.

Frakcyjna radiofrekwencja mikroigłowa.

Zabieg frakcyjnej radiofrekwencji mikroigłowej nadaje objętość, napina i odmładza skórę. Imponujące wyniki badań klinicznych dowodzą, że technologia znacznie zmniejsza objawy starzenia się skóry i skutecznie odmładza.

Częstotliwość radiowa (RF) jest szeroko stosowana w różnych dziedzinach medycyny. W dziedzinie dermatologii, urządzenie RF ma wiele zastosowań estetycznych, w tym lifting i napinanie skóry, modelowanie sylwetki i redukcja cellulitu.

Połączenie techniki frakcyjnej z klasyczną nieablacyjną radiofrekwencją zrewolucjonizowało podejście do odmładzania skóry.

Wprowadzenie. Podstawową ideą wykorzystania częstotliwości radiowej jest jej zdolność dostarczania ciepła do kontrolowanej głębokości w skórze. Lasery i źródła światła są w stanie wytwarzać ciepło, a ich energia jest pochłaniana w sposób specyficzny przez chromofory (teoria “selektywnej fototermolizy”). RF przewodzi ciepło w tkance w oparciu o właściwości samej tkanki i nie jest zależna od szczególnych właściwości chromoforów. RF dostarcza energię cieplną w głąb tkanki podskórnej, powoduje podgrzanie w różnych trybach: unipolar / monopolar, bipolar, wielobiegunowo i kombinacją metod.

Fototermoliza frakcyjna, wykorzystuje energię w postaci skupionych wiązek światła, umożliwiając tworzenie się matrycy mikroskopijnych uszkodzeń termicznych lub koagulacji, aby indukować odpowiedź terapeutyczną gojenia warstw skóry. Urządzenia można podzielić na system powierzchownej ablacji i technologię małoinwazyjną – radiofrekwencję mikroigłową.

Frakcyjna RF mikroigłowa zrewolucjonizowała sposób leczenia różnych niedoskonałości skóry. Metoda jest połączeniem techniki frakcyjnej z klasyczną nieablacyjną częstotliwością radiową. FRM jest minimalnie inwazyjnym nieablacyjnym urządzeniem, które dostarcza energię RF mono- i dwubiegunową, w postaci impulsów RF, które wytwarza ciepło. System frakcyjnej radiofrekwencji mikroigłowej (Fractional radiofrequency micro-needle-FRM) dostarcza dokładną ilość energii RF na kontrolowanej głębokości, bezpośrednio w skórę właściwą, poprzez mikro-igły.

Mechanizm. Frakcyjna radiofrekwencja poprzez system mikronakłuć tworzy uraz termiczny skóry. Proces zapalny prowadzi do stymulacji nowego kolagenu i pobudza wytwarzanie elastyny i kwasu hialuronowego, w konsekwencji prowadzi do przebudowy skóry. Ponadto odnotowano, że mikronakłuwanie skóry stymuluje migrację i proliferację keratynocytów (szybkie wypełnienie) i fibroblastów przez indukcję uwalniania kilku czynników wzrostowych. Siateczka zdrowej skóry wywołuje intensywny proces gojenia mikrouszkodzeń.

Zabieg frakcyjnej radiofrekwencji mikroigłowej w szczególności:

  • działa odmładzająco na skórę
  • spłyca blizny potrądzikowe, zamyka pory
  • redukuje trądzik pospolity
  • usuwa rozstępy, blizny zanikowe

Działanie niepożądane są łagodne, ból i czasowy rumień w trakcie i po zabiegach. Na ogół, występowanie skutków ubocznych leczeniem metodą frakcyjnej radiofrekwencji mikroigłowej (FRM) jest mniejsza niż w przypadku konwencjonalnych laserów frakcyjnych. A ryzyko post-zapalnych przebarwień jest minimalne, a jeżeli wystąpi, to zazwyczaj ustępuje w ciągu 4 tygodni. Mogą wystąpić pęcherzyki i powierzchowne oparzenia po leczeniu, spowodowane głównie nieodpowiednią stycznością elektrody ze skórą. Stosowanie odpowiednich parametrów do okolic twarzy, głębokości igły, i właściwy kontakt elektrod do powierzchni skóry, zmniejszy ewentualne negatywne skutki zabiegu.

Na rynku jest coraz więcej urządzeń z technologią mikroigieł o różnej długości i gęstości igieł na cm2. Przykładowe urządzenia: INTRAcel (Jeisis), Infini (Lutronic) ScarLet (Viol), Scarlet RF (Dnil SMC) i wiele innych.

Źrodło:

Radiofrequency in Cosmetic Dermatology, M. Lapidoth,S. Halachmi, Aesthetic Dermatology, Editor: D.J. Goldberg, vol. 2

Med Laser 2014;3(1):5-10

Przeczytaj inne:
Nowy sposób połączenia lasera z wypełniaczem i efekt grubszej, jędrniejszej skóry.
Nowy sposób połączenia lasera z wypełniaczem i efekt grubszej, jędrniejszej skóry.

Chirurgia brodawki sutkowej
Chirurgia brodawki sutkowej

Zamknij