Wpływ Botoksu na skórę. Twarz po botoksie - jak długo działa?

2015-05-31 07:10:50 ·

Twarz po botoksie. Sprężystość, elastyczność skóry wzrasta po leczeniu zmarszczek za pomocą onabotuliny (Botox) zgodnie z raportem opublikowanym przez JAMA Facial Plastic Surgery.

Skóra ludzka ma trzy cechy biomechaniczne: wytrzymałość, sprężystość i elastyczność. Wraz z wiekiem, właściwości te ulegają zmianie, a utrata elastyczności skóry wydaje się być najbardziej widoczna. Naukowcy donoszą, że sprężystość i elastyczność skóry poprawia się po zabiegu z zawartością onabotuliny (Botox) przy leczeniu łagodnych zmarszczek na twarzy, a efekt utrzymuje się do czterech miesięcy.

Terapia toksyną botulinową jest powszechnie stosowana w zabiegach medycyny estetycznej do redukcji zmarszczek mimicznych (okolice oka, brwi, czoła), leczenia nadpotliwości, leczenia zeza, migreny, mimowolnego mrugania, dystonii, korekty uśmiechu dziąsłowego, uniesienia kącików ust, brwi. Najbardziej spopularyzowana jest onabotulina typu A, czyli tzw. Botox®. Coraz częściej pacjenci, chcą sprawdzić działanie innych odmian toksyny botulinowej, rózniące się masą cząsteczkową toksyny botulinowej, w tym incobotuliny typ A (Xeomin®) i anabotuliny A (Dysport®). "Różnią się one między innymi masą cząsteczkową. Największą ma Botox (900 kilodaltonów), Azzalure trochę mniejszą, a zdecydowanie najmniejszą ma Bocouture (150 kilodaltonów). Teoretycznie, im mniejsza masa cząsteczkowa, tym większa penetracja toksyny botulinowej, w praktyce jednak żadne wiarygodne badania nie stwierdziły, żeby tak w rzeczywistości było". [1]
Ilość białka / neurotoksyny w preparatach farmaceutycznych typu Botox®, Dysport® i Xeomin®, są identyczne odpowiednio z Vistabel®, Azzalure® i Bocouture®.

Lekarze stosują różne metody, aby odwrócić oznaki starzenia, a iniekcje toksyny botulinowej (onabotuliny A) są wśród nich. James P. Bonaparte z Uniwersytetu w Ottawie i David Ellis z Uniwersytetu w Toronto, starali się lepiej zrozumieć wpływ onabotuliny na skórę u 43 kobiet, które poddały się badaniu.

Autorzy badania zaobserwowali, że zastrzyki z botoksu (onabotuliny A) spowodowało zwiększenie jędrności i sprężystości skóry twarzy i młodzieńczy wygląd skóry. Czynnik działania na skórę pozostaje niejasny: czy to ze względu na nieodłączną właściwość leku lub innego nierozpoznanego mechanizmu. Wpływ iniekcji onabotuliny A można porównać do zabiegów odmładzających z wykorzystaniem częstotliwości radiowej. Jednak, po okresie ok czterech miesięcy, zmiany (czyt. ulepszenia) te ustąpiły i wróciły do stanu sprzed leczenia.

Badanie to kolejny dowód, że zachodzi zmiana właściwości biomechanicznych skóry po wstrzyknięciu toksyny botulinowej (onabotulina). Wygląda na to, że ten efekt trwa do 4 miesięcy w okolicy gładzizny ("lwia bruzda") i do 3 miesięcy, w innych miejscach. Badanie pokazuje, że podanie onabotuliny nie powoduje wzrostu obrzęku tkanek sugerujących reakcji zapalnej w skórze.

Źródło: JAMA Facial Plastic Surgery; cyt.:[1]. Dr Marek Wasiluk "Co ty wiesz o Botoksie" link; PubMed.

 


Polecane artykuły dotyczące botoksu Połączenie botoksu z wypełniaczem zapewnia trwalsze działanie wypełniaczy  Podobieństwa i różnice między aktualnie dostępnymi preparatami zawierającymi kompleks neurotoksyny botulinowej typu A: onabotuliny A (Botox/Vistabel®), anabotuliny A (Dysport®/Azzalure®), i incobotuliny A (Xeomin/Bocouture®)  Botox w medycynie estetycznej  Alternatywne zabiegi z botoxu
REKLAMA

Poszukiwane informacje :: Labioplastyka – najbardziej intymna z procedur medycyny estetycznej :: Usta – wypełniacz czy implant? Jaka metoda jest dla Ciebie? :: 10 faktów, o których warto wiedzieć przed laserowym usuwaniem tatuażu :: Kto może wstrzykiwać Botoks? :: Botox lek na depresję :: Bioidentyczna hormonalna terapia zastępcza – nowy nurt anti – aging :: Czy implanty powodują raka piersi :: Dlaczego kobiety usuwują implanty piersi? :: Mezoterapia biomimetyczna :: Czy suplementy kolagenowe naprawdę działają? :: Jak zęby zdradzają nasz wiek? :: Najskuteczniejsza metoda depilacji - laser diodowy, IPL czy elektroepilacja :: Hydradermabrazja – zabieg kompleksowy :: Medycyna estetyczna - świadczenia z zakresu medycyny estetycznej :: Laser, RF, IPL w niepowołanych rękach – czym to grozi dla pacjenta? :: Wybór lekarza i kliniki medycyny estetycznej i chirurgii plastycznej :: Efekt połączenia lasera z wypełniaczem :: Różnica nici PDO i PLA :: Kwas hialuronowy usieciowany i nieusieciowany :: UltraShape Power modelowanie sylwetki :: Profilaktyka przebarwień na skórze :: Worki pod oczami jak się pozbyć :: Powiększanie biustu własnym tłuszczem :: Zabieg hialuronidaza :: Botoks czy kwas hialuronowy :: Kwas hialuronowy kiedy widać efekty :: Lifting twarzy bez skalpela :: Medyczne metody powiększania ust :: Liposukcja czy kriolipoliza - redukcja tkanki tłuszczowej :: Przeszczep tłuszczu w twarz - lipofilling twarzy ::  Szybki sposób na cellulit :: Baby botoks (mezobotox) - delikatna korekcja zmarszczek :: Toksyna botulinowa w medycynie estetycznej działanie - podobieństwa i różnice między aktualnie dostępnymi preparatami :: Twarz po botoksie - botoks jak długo działa? :: kliniki medycyny estetycznej :: Portal medycyny estetycznej i chirurgii plastycznej

© 2014 - 2017 Portal KlinikiUrody - wszystkie prawa zastrzeżon