Czy suplementy kolagenowe naprawdę działają?

2017-03-09 16:10:57 ·

Suplementy kolagenowe nie działają tak spektakularnie jak obiecują producenci. Ale istnieją produkty do stosowania na skórę, które mogą w sposób naturalny zwiększyć produkcję kolagenu w skórze właściwej.

Kolagen jest naturalnie występującą substancją chemiczną w organizmie, która przyczynia się do utrzymania sprężystości skóry. Często spotykamy się z objetnicą, że po kuracji suplementem kolagenu można osiągnąć piękną skórę. Słyszymy, że stosowanie takich dodatków dietetycznych ma pomóc leczyć i naprawić skórę, oraz zregenerować uszkodzone kości, chrząstki i stawy.

Zanim wydasz pieniądze na taki suplement diety, należy pamiętać, że nie są to preparaty, które naprawdę zdziałają cuda. Należy także sobie zdawać sprawę, że suplementy kolagenowe niosą za sobą ryzyko wystąpienia działań niepożądanych.

Jak działają suplementy kolagenowe?

Kolagen jest białkiem, które występuje naturalnie w tkankach organizmu. Jest odpowiedzialny za elastyczność skóry. Ubytek kolagenu powoduje powstawanie zmarszczek. To białko strukturalne jest konieczne, aby utrzymać skórę zwartą i elastyczną, a jego włókna połączyć razem, aby napiąć skórę. Z wiekiem organizm zaczyna produkować mniej kolagenu, co prowadzi do zwiotczenia skóry. Spożycie tego białka w preparatach kolagenowych może pomóc organizmowi regenerować się szybciej, dostarczając niezbędnego budulca do naprawy tkanek, w tym osiągnięcia sprężystej skóry. Są one zazwyczaj pozyskiwane z przetworzonych tkanek zwierzęcych i są rozkładane w organizmie do aminokwasów i peptydów.

Korzyści suplementacji kolagenowej

Chociaż niektórzy twierdzą, że składniki suplementów kolagenowych zapewniają spektakularne wyniki, w tym poprawę skóry, zdrowsze włosy, redukcję przebarwień na twarzy i zdolność wygładzenia zmarszczek, należy pamiętać, że są słabo wchłanialne, dlatego skuteczność jest bardzo niska lub żadna.

Możliwe działania niepożądane

Najczęściej zgłaszanymi działaniami niepożądanymi zażywania jakiegokolwiek rodzaju suplementu kolagenowego jest hiperkalcemia (stan podwyższonego poziomu wapnia we krwi), zaparcia, bóle kości, zmęczenie, zaburzenia rytmu serca oraz nadwrażliwość na alergeny lub żywność.
Nadmiar poziomu wapnia we krwi na przykład, może prowadzić do bólu stawów. Jest również możliwe uczulenie na suplementy kolagenowe, ponieważ zwierzęcy kolagen nie jest dokładnie taki sam jak ludzki kolagen. Przed zażyciem jakichkolwiek suplementów, upewnij się, że produkt nie pogorszy twojego stanu zdrowia lub nie wywoła skutków ubocznych. Najlepiej, przed sięgnięciem po suplement skonsultuj się ze swoim lekarzem.

Przeciwwskazania zażywania suplementów kolagenowych

Jeśli masz tendencję do reakcji alergicznych, nie zaleca się stosowania tego rodzaju suplementu. Peptydy i kolagen zawarty w tabletkach pochodzi od zwierząt. Suplementy kolagenowe mogą powodować reakcje alergiczne, m.in. owrzodzenia, pokrzywkę, nudności, wymioty.

Kolagen - zastosowanie

Produkty kolagenu występują pod różną postacią: iniekcji, tabletek kolagenowych i hydrolizowanej postaci tego białka. Każdy sposób różni się sposobem podania i osiąga różne korzyści.

Na przykład preparaty kolagenowe do iniekcji w medycynie estetycznej, przeznaczone są do wypełniania zmarszczek, blizn, powiększania ust i policzków. Suplementy kolagenowe w tabletkach, przeznaczone są dla poprawy ogólnego stanu zdrowia. Hydrolizowany kolagen, natomiast jest nieco inny, ponieważ jest to białko rozkładane do postaci peptydów łatwiej absorbowanych przez organizm.

Jak widać zarówno suplementy kolagenowe jak i wypełniacze, nie rozprawiają się z problem raz na zawsze, ale wymagają powtarzania. Należy pamiętać, że jest to subtancja przeznaczona tylko dla czasowej poprawy skóry.

Czy suplementy kolagenowe działają?

Trudno jednoznacznie stwierdzić, czy suplementacja kolagenowa działa, ponieważ do tej pory nauka nie dysponuje twardymi dowodami, a większość opinii buduje się na badaniach zleconych przez producentów. I tak wg autorów Dermatology Review suplementy kolagenowe nie działają. Opinię uzasadniają, tym że zarówno wolne rodniki jak i szkodliwe promienie UV uszkodza produkcję kolagenu. Także British Skin Foundation twierdzi, że suplementacja nie przynosi korzyści skórze.

Natomiast inne badanie głosi, że suplementacja doustna peptydami kolagenowymi ryby (inaczej suplementacja kolagenowa) u kobiet wpływa na zwiększenie się gęstości kolagenu w skórze właściwej o 9%. Odkrycie to mocno wskazywałoby, że peptydy kolagenowe wzmocniają skórę właściwą poprzez indukcję syntezy kolagenu, co może mieć wpływ na zmniejszenie marszczenia się skóry. Badanie pilotażowe wykazało także, że stosując peptyd kolagenu rybiego zawarty w preparacie (Peptan®F), wpływa na wzrost gęstości kolagenu po 12 tygodniach suplementacji. Badania przeprowadzono stosując konkretne peptydy kolagenowe z ryb (Peptan®F) o średniej masie cząsteczkowej od 2000-5000 Da.

Wnioski

Rzeczywiste skutki suplementów kolagenowych są dyskusyjne. Istnieje niewiele badań dotyczących wpływu suplementów kolagenowych na skórę, także w łagodzeniu stanów takich jak zapalenie kości i stawów. Ponadto kremy kolagenowe mogą nawilżać, ale w rzeczywistości nie zapewniają dodatkowej produkcji kolagenu, ponieważ cząsteczka kolagenu jest zbyt duża, aby została wchłanięta przez skórę. Natomiast zabiegi kolagenowe w mezoterapii, to jeden z bardziej zauważalnych efektów estetycznych.

Biorąc pod uwage różne opinie lepsze mogą okazać się suplementy, które zwiększają naturalne mechanizmy obronne skóry zamiast suplementacji kolagenowej. Dobre recenzje zbiera Pycnogenol lub preparaty z alg morskich. Warto też mieć na uwadze właściwości  witaminy C, która ma wpływ na budowę kolagenu.
Ponadto, produkty do stosowania miejscowego, które zawierają peptydy mogą zwiększyć naturalną produkcję kolagenu, również retinol i witamina C. Ostatnio, także mówi się o zabiegach mezoterapii preparatami, które zawierają wiele peptydów w wysokich stężeniach. Paptyd stymuluje odnowę naskórka przez co opóźnia, a nawet cofa objawy starzenia się.

Źródło kolagenu: zielone warzywa liściaste, takie jak szpinak i kapusta; buraki, pomidory, czerwona papryka, pomarańcze, marchew i słodkie ziemniaki.

Opracowała: Agnieszka Wyrozumska

Źródło: http://www.thedermreview.com/collagen-supplements/, http://onlinelibrary.wiley.com/doi/10.1111/jocd.12174/full

Jeżeli chcesz się podzielić swoim doświadczeniem po suplementacji kolagenu zapraszamy do pozostawienia komentarza.

REKLAMA

Poszukiwane informacje :: Labioplastyka – najbardziej intymna z procedur medycyny estetycznej :: Usta – wypełniacz czy implant? Jaka metoda jest dla Ciebie? :: 10 faktów, o których warto wiedzieć przed laserowym usuwaniem tatuażu :: Kto może wstrzykiwać Botoks? :: Botox lek na depresję :: Bioidentyczna hormonalna terapia zastępcza – nowy nurt anti – aging :: Czy implanty powodują raka piersi :: Dlaczego kobiety usuwują implanty piersi? :: Mezoterapia biomimetyczna :: Czy suplementy kolagenowe naprawdę działają? :: Jak zęby zdradzają nasz wiek? :: Najskuteczniejsza metoda depilacji - laser diodowy, IPL czy elektroepilacja :: Hydradermabrazja – zabieg kompleksowy :: Medycyna estetyczna - świadczenia z zakresu medycyny estetycznej :: Laser, RF, IPL w niepowołanych rękach – czym to grozi dla pacjenta? :: Wybór lekarza i kliniki medycyny estetycznej i chirurgii plastycznej :: Efekt połączenia lasera z wypełniaczem :: Różnica nici PDO i PLA :: Kwas hialuronowy usieciowany i nieusieciowany :: UltraShape Power modelowanie sylwetki :: Profilaktyka przebarwień na skórze :: Worki pod oczami jak się pozbyć :: Powiększanie biustu własnym tłuszczem :: Zabieg hialuronidaza :: Botoks czy kwas hialuronowy :: Kwas hialuronowy kiedy widać efekty :: Lifting twarzy bez skalpela :: Medyczne metody powiększania ust :: Liposukcja czy kriolipoliza - redukcja tkanki tłuszczowej :: Przeszczep tłuszczu w twarz - lipofilling twarzy ::  Szybki sposób na cellulit :: Baby botoks (mezobotox) - delikatna korekcja zmarszczek :: Toksyna botulinowa w medycynie estetycznej działanie - podobieństwa i różnice między aktualnie dostępnymi preparatami :: Twarz po botoksie - botoks jak długo działa? :: kliniki medycyny estetycznej :: Portal medycyny estetycznej i chirurgii plastycznej

© 2014 - 2017 Portal KlinikiUrody - wszystkie prawa zastrzeżon