Nadpotliwość leczenie (Hiperhydroza)

Nadpotliwość leczenie (Hiperhydroza)

Nadmierna potliwość jest stanem kiedy pocenie staje się wyjątkowo silne. Urządzenie miraDry jest pierwszym i jedynym urządzeniem usuwania dolegliwości.


W leczeniu nadpotliwości jest wykorzystywana technologia laserowa, elektromagnetyczna, jonoforeza, toksyna botulinowa, a kiedy wszystkie inne techniki niechirurgiczne okażą się nie skuteczne można rozważyć chirurgiczny zabieg usunięcia przewodów potowych.

Osobą dotniętym przypadłością nadmiernej potliwości mogą pomóc specjalne zabiegi począwszy od antyperspirantów skończywszy na chirurgicznym usunięciu przewodów potowych.

Antyperspiranty zawierające chlorek glinu są zwykle pierwszym sposobem leczenia, które zazwyczaj aplikuje się na noc, a następnie przemywa rano. Zaleca się nosić luźne bawełniane ubrania lub można też wykorzystać wkładki przeciwpotowe.

Metodą dla osób z niewielką nadpotliwością, kiedy antyperspiranty nie są wystarczające, mogą sprawdzić skuteczność Jonoforezy. Jonoforeza polega na tym, że ręce lub stopy zanurza się w kuwecie/basenie wypełnionych wodą, w których są umieszczone duże aluminiowe elektrody płytowe, przez które przepływa prąd stały lub prąd stały pulsujący. Natężenie prądu można tak długo zwiększać, aż osoba poddana terapii poczuje lekkie ukłucia. Przepływający prąd ma za zadanie uregulowanie gruczołów potowych do naturalnego poziomu, nie uszkadzając ich przy tym. Do terapii obszarów pod pachami używa się wilgotnych poduszek, w których są umieszczone małe elektrody. Produkcja wydzielanego potu pod pachami, na dłoniach lub stopach może być skutecznie regulowana dzięki jonoforezie.

Leczenie odbywa się co kilka dni przez pierwsze dwa tygodnie, większość pacjentów uważa, że ich nadmierne pocenie się zmniejsza lub nawet zatrzymuje się po około 4-7 zabiegów. Zabiegi podtrzymujące efekt należy powtarzać raz na tydzień lub raz na dwa tygodnie. 85% pacjentów jest zadowolonych z efektów.

Toksyna botulinowa (BTX-A) jest także popularna, szczególnie jeśli inne metody leczenia nie zredukowały ilości wytwarzanego potu. Toksyną botulinową, znaną pod wieloma markami włączając Botox® nie można leczyć problemu nadmiernego pocenia się, ale z pewnością zapewni ulgę na kilka miesięcy. Jest wstrzykiwany pod skórę i działa poprzez blokowanie nerwów, które zaopatrują gruczoły potowe. Chociaż BTX jest zwykle bardzo skuteczny, może być bolesny, jeśli ostrzykuje się miejsca jak ręce i stopy, ale i tu można zastosować miejscowe znieczulenie uśnieżające ból. Leczenie należy również powtarzać co 3-6 miesięcy.

Ostatnio energie termiczne jak technologia elektromagnetyczna (miraDry®) i laserowa (lNd-YAG, SweatX®) zaczęły być wykorzystywane do leczenia Hiperhydrozy i zniszczenia przewodów potowych.

Operacja jest również opcją do rozważenia w leczeniu nadmiernego pocenia się, ale powinna być wzięta pod uwagę w ostateczności, gdy wszystkie inne niechirurgiczne zabiegi okazały się nieskuteczne. Istnieją dwa rodzaje operacji leczenia potliwości. Jedna polega na usunięciu gruczołów potowych pod pachami, podczas gdy w drugiej usuwa się zwój nerwowy, operacja sporadycznie wykonywana wymaga znieczulenia ogólnego.

Przeczytaj inne:
Twarz - poprawa struktury / kondycji skóry
Twarz – poprawa struktury / kondycji skóry

Korekcja uszu (Otoplastyka)
Korekcja uszu (Otoplastyka)

Zamknij