Endowaskularny laser ablacyjny w usuwaniu żylaków EVLA / EVLT

Endowaskularny laser ablacyjny w usuwaniu żylaków EVLA / EVLT

Co trzecia kobieta i co piąty mężczyzna po 45 r.ż. zmaga się z żylakami. Dotychczas jedyną skuteczną metodą walki z nimi była operacja, która wiązała się z dużym ryzykiem powikłań oraz długim okresem rekonwalescencji. Obecnie dostępna jest innowacyjna metoda usuwania żylaków kończyn dolnych, czyli wewnątrzżylna terapia laserem ablacyjnym.

Skąd się biorą żylaki?

Żylaki są następstwem trwałego powiększenia żył powierzchownych. Powstają one wskutek utrudnionego odpływu krwi z kończyn dolnych. Zalegająca krew wywołuje nacisk na ścianki żył powierzchniowych w wyniku czego zostają one osłabione oraz ulegają rozszerzeniu i zniekształceniu. Niewydolność zastawek, która jest przyczyną żylaków może być odziedziczona. Wpływ na osłabienie żył ma również tryb życia i czynniki tj.  praca stojąca lub siedząca, palenie papierosów, nadwaga, terapia hormonalna oraz wahanie hormonów podczas ciąży.

Rozszerzenie żył powierzchniowych powoduje nie tylko nieestetyczny wygląd ale również liczne dolegliwości, do których zalicza się uczucie ciężkości nóg, ból, obrzęk oraz drętwienie kończyn dolnych. Ponadto żylaki mogą prowadzić do zakrzepowego zapalenia żył, a także licznych owrzodzeń.

Laser ablacyjny w walce z żylakami

Laseroterapia to innowacyjna metoda usuwania żylaków kończyn dolnych. Rozwiązanie to stanowi doskonałą alternatywę dla operacji polegającej na usunięciu niewydolnej żyły. Terapia leserem ablacyjnym jest bezpiecznym i nieinwazyjnym sposobem walki z żylakami. W celu kwalifikacji do zabiegu należy skonsultować się z lekarzem oraz wykonać badania Dopplera, morfologię, a także ustalić grupę i krzepliwość krwi.

Opis zabiegu EVLA

Terapia laserem ablacyjnym polega na wprowadzeniu światłowodu do chorej żyły poprzez niewielkie nacięcie lub nakłucie. Zabieg przeprowadzany jest pod stałą kontrolą USG. Światło lasera uszkadza ścianę żyły powodując jej obkurczenie. Z czasem żyła ulega całkowitemu zamknięciu. Zabieg trwa ok. 30-40 minut i wykonuje się go w znieczuleniu miejscowym. Popularność lasera ablacyjnego w walce z niewydolnością żylną wynika z jego wysokiej skuteczności oraz niewielkiego ryzyka powikłań. Zabieg ten nie wymaga hospitalizacji i pozwala na powrót do swoich obowiązków już następnego dnia. Dodatkowo istnieje możliwość wykonania wewnątrzżylnej terapii laserem ablacyjnym jednocześnie na obu nogach.

Przeciwskazania do wykonania zabiegu laseroterapii

Laseroterapia mimo, że jest bezpieczną metodą usuwania żylaków w niektórych przypadkach nie jest zalecana. Głównymi przeciwskazaniami do wykonania zabiegu są:

  • choroby nowotworowe,
  • stany zapalne skóry,
  • stosowanie leków światłouczulających,
  • cukrzyca,
  • ciąża,
  • zaburzenia odporności i krzepnięcia krwi.
Przeczytaj inne:
Implanty piersi
Implanty piersi

Botox, czyli pokolenie mężczyzn na botoksie.
Botox, czyli pokolenie mężczyzn na botoksie.

Zamknij