Elektroliza (usuwanie włosów)

Elektroliza (usuwanie włosów)

Elektroliza jest to sposób trwałego usuwania pojedynczych włosków z twarzy lub ciała. Polega na zniszczeniu ośrodka wzrostu włosów za pomocą impulsów elektrycznych.


Elektroepilacja, czyli epilacja igłowa to jedyna potwierdzona naukowo i uznana na świecie metoda trwałego usuwania zbędnego owłosienia zatwierdzona przez FDA. Elektroliza stała się szeroko dostępną metodą trwałego usuwania zbędnego owłosienia zarówno u mężczyzn jak i kobiet; szczególnie ma zastosowanie do małych powierzchni:

  • górna warga
  • brody
  • pachy
  • ramiona
  • linia bikini

Zabieg elektrolizy polega na wprowadzeniu do mieszków włosowych cienkiej elektrody w kształcie igły lub sondy, która emituje prąd elektryczny i niszczy korzeń mieszka włosowego. Istnieją trzy różne metody dostępne na rynku:

  1. elektroliza
  2. termoliza / diatermia
  3. metoda Blend (kombinacja elektrolizy z termolizą)

Celem wszystkich tych sposobów jest uszkodzenie podstawy wzrostu włosów, aby odciąć dopływ krwi i składników odżywczych, zapobiegając wzrost nowych włosów, bez uszkodzenia otaczających tkanek.

Niepodważalną zaletą elektrolizy jest to, że elektroepilację można stosować niezależnie od koloru włosów i skóry oraz grubości włosa. Efekt całkowitego trwałego usunięcia włosa następuję po wielokrotnym powtarzaniu zabiegu w różnych stadiach cyklu wzrostu włosa, ponieważ wszystkie włosy nie rosną w tym samym czasie i usunięcie ich nie może odbyć się jednorazowo. Aby znaleźć klinikę blisko Twojego miejsca zamieszkania, rozpocznij szukanie klikając w filtr obok. Obecnie elektroliza igłowa jest jedynym ze sprawdzonych sposobów, który może zagwarantować trwałe usuwanie włosów i może być stosowana na wszystkich obszarach ciała i dla wszystkich typów skóry. W ostatnich latach znacznie ulepszono technikę i sprzęt do przeprowadzania elektrolizy. Aktualnie w urządzeniach połączono dwa sposoby: metodę diatermii (prąd o wielkiej częstotliwości) z galwaniczną (stały o niskim natężeniu), aby dać możliwie najlepsze rezultaty.

Lasery i IPL, choć powszechnie reklamowane jako metoda usuwania włosów, powodują przede wszystkim trwałe zmniejszenie wzrostu włosów, a nie trwałe usunięcie.

Charakterystyka metody epilacji.

Elektroliza z wykorzystaniem prądu galwanicznego – metoda działa przy użyciu prądu stałego energii elektrycznej. Prąd wprowadzony do mieszka włosowego powoduje wytworzenie sody kaustycznej, chemiczny odczyn zasadowy uszkadza komórki, które odpowiadają za wzrost włosów.

Termoliza/Diatermia – metoda termolizy, zwana również jako diatermia lub krótkiej fali, działa za pomocą prądu zmiennego energii elektrycznej. Prąd ten powoduje, że cząsteczki wody w skórze wokół igły wibrując tworzą ciepło (efekt termo-koagulacji). Odpowiednia ilość wytworzonego ciepła, może doprowadzić do uszkodzenia komórek (koagulacji), które odpowiadają za wzrost włosów. Termoliza odpowiednia dla włosów cienkich i pozbawionych barwnika.

Metoda Blend – elektroliza i termoliza (koagulacja termiczna) w jednym. Technika stosowana w definitywnym usuwaniu włosów. Metoda łączy w sobie zarówno fale krótkie i procedury galwaniczne. W wyniku tej kombinacji dochodzi jednocześnie do termicznego i chemicznego uszkodzenia mieszka włosowego. Jest to metoda najbardziej skuteczna szczególnie w przypadku włosów grubych i mocnych.

Przed zabiegiem elektrolizy. Podczas konsultacji, należy dokładnie wyjaśnić swoje oczekiwania. Osoba przeprowadzająca zabieg powinna sprawdzić, czy jest to właściwe leczenie i nie ma przeciwwskazań medycznych do zabiegu elektrolizy, oraz czy jest w stanie osiągnąć wyniki jakich oczekujesz. Zanim zdecydujesz się na zabieg sprawdź inne metody usuwania włosów.

Skutki niepożądane. Po zabiegu może wystąpić niewielkie zaczerwienienie i / lub obrzęk, które zwykle znika w ciągu kilku godzin. Sporadycznie mogą wystąpić małe strupki. Należy unikać słońca.

Dla kogo elektroliza i przeciwwskazania. Zabieg stosowany jest u osób z dobrym ogólnym stanem zdrowia, bez chorób lub infekcji skórnych w okolicach poddanych zabiegowi.

Kobiety w ciąży, mimo, że nie ma dowodów na szkodliwość kobietom w ciąży odradza się korzystania z zabiegu elektrolizy.

Inne przeciwwskazania medyczne do zastosowania zabiegu elektrolizy: choroby przewlekłe, m.in. tarczycy, choroby serca (arytmie, zastawkowe wady serca, rozrusznik), choroby neurologiczne (padaczka) i choroby skóry.

Podsumowanie. Elektroliza ma zastosowanie szczególnie w leczeniu małych powierzchni, szybko i sprawnie, dając dobre i zwykle trwałe wyniki. Stosowana zarówno u mężczyzn jak i kobiet.
Do dużych powierzchni, takich jak nogi lub plecy, ból towarzyszący podczas zabiegu i potrzebny czas czynią tą metodę mniej odpowiednią niż w przypadku mniejszych części ciała.

Przeczytaj inne:
Od skóry głowy aż po końcówki

toksyna botulinowa typu a
Toksyna botulinowa typu A – czym różnią się preparaty wykorzystywane w zabiegach medycyny estetycznej .

Zamknij