Dermabrazja

Dermabrazja

Dermabrazja (głęboki peeling mechaniczny) to zabieg polegający na kontrolowanym, mechanicznym ścieraniu naskórka oraz górnych warstw skóry właściwej aż do naczyń krwionośnych.


Zastosowanie: w leczeniu blizn potrądzikowych, blizn po ospie, głębokich zmarszczek twarzy, poważnych uszkodzeń wywołanych słońcem, przy zaburzeniach pigmentacyjnych i innych zmianach skórnych.

Dermabrazja to zabieg polegający na kontrolowanym, mechanicznym ścieraniu naskórka oraz górnych warstw skóry właściwej aż do naczyń krwionośnych. Może być wykonywany na małych obszarach skóry, jak i na większych fragmentach ciała. Zabieg przeznaczony jest dla osób chcących poprawić kondycję swojej skóry, spłycić zmarszczki, pozbyć się blizn powstałych na skutek chorób, urazów czy też w przebiegu trądziku. Zadaniem metody dermabrazji jest stymulacja do wzrostu nowej, gładszej skóry, wolnej od przebarwień i nierówności.

Dermabrazja jest przeznaczona zarówno dla mężczyzn jak i kobiet w każdym wieku. Mimo, że wraz z upływem lat procesy gojenia wydłużają się, to ważniejszymi czynnikami branymi pod uwagę podczas kwalifikacji do zabiegu są: rodzaj skóry, jej kolor, obecność aktywnych stanów zapalnych oraz choroby współistniejące.

Procedura. Zabieg jest zazwyczaj krótki – trwa od kilku minut do półtorej godziny, w zależności od wielkości obszaru skóry oraz miejsca poddawanego dermabrazji. Po odpowiednim przygotowaniu pacjenta lekarz przystępuje do wykonywania zabiegu – za pomocą elektrycznie napędzanej, wirującej tarczy lub ostrej szczoteczki, ściera naskórek i górne warstwy skóry właściwej. Procedura ścierania trwa do moment, aż lekarz osiągnie najbezpieczniejszy poziom, który pozwoli usunąć blizny lub przebarwienia i spłycić zmarszczki. Następnie obszar poddany zbiegowi jest przykrywany specjalnym opatrunkiem, który trzeba zmieniać co kilka dni w gabinecie lekarskim. Aby złagodzić ból lekarz zastosuje znieczulenie, ogólne lub miejscowe.

Działania niepożądane: opuchnięcie, świąd, ból. Skutki niepożądane powinny być kontrolowane za pomocą leków przepisanych przez lekarza. W przypadku jakichkolwiek niepokojących objawów należy zgłosić się do lekarza.

Przeciwwskazania. Przeciwwskazaniem do zabiegu są przede wszystkim aktywne infekcje ropne skóry i błon śluzowych, aktywny trądzik różowaty, opryszczka czy brodawki wirusowe. Ponadto, zabiegowi nie mogą być poddane osoby cierpiące na zaburzenia krzepliwości krwi, układu odpornościowego czy choroby nowotworowe. Niewskazane jest stosowanie dermabrazji u osób mających problemy z gojeniem się ran i bliznowaceniem, skłonnościami do powstawania keloidów, czy posiadających zmiany skórne mogące świadczyć o obecności nowotworu.

Skutki uboczne. Dermabrazja jest zabiegiem bezpiecznym, pod warunkiem, że jest wykonywana przez odpowiednio wykwalifikowanego i doświadczonego lekarza. Oczywiście, jak w przypadku każdego zabiegu, mogą pojawić się skutki uboczne. Najczęściej są to zaburzenia pigmentacji skóry wywołane ekspozycją na światło słoneczne powstające kilka dni, a czasem kilka miesięcy po zabiegu. Może też zdarzyć się, że obszar poddawany ścieraniu pozostaje trochę bledszy od reszty skóry. U pacjentów czasem obserwuje się powiększenie porów, natomiast zazwyczaj znikają one po ustąpieniu opuchlizny. Infekcje oraz blizny pojawiają się bardzo rzadko i są leczone głównie za pomocą leków steroidowych.

Zalecenia. Przez 2 doby po zabiegu dermabrazji nie powinno się spożywać alkoholu, a przez 7-10 dni nie należy przyjmować leków w których składzie znajdują się takie substancje jak ibuprofen czy aspiryna. Przez pierwsze 2 tygodnie skóra może być opuchnięta i zaczerwieniona, dlatego dopiero po tym czasie wskazany jest powrót do pracy. W tym okresie niewskazane jest uprawianie sportów oraz innych czynności mogących zaburzyć proces gojenia. Niezwykle istotna jest ochrona przed promieniowaniem UV – pomoże nam uniknąć zaburzeń pigmentacji skóry. Z tego powodu należy stosować filtry o wysokim faktorze przez 6 do 12 miesięcy po zabiegu. Zaczerwienienie skóry ustępuje zazwyczaj po około 3 miesiącach, dlatego jeżeli chcesz stosować makijaż, wskazane są kosmetyki hipoalergiczne, najlepiej te polecone przez Twojego lekarza.

Podsumowując – dermabrazja głęboka to zabieg przeznaczony zarówno dla mężczyzn jak i dla kobiet w każdym wieku. Sprawdza się w usuwaniu blizn różnego pochodzenia, płytkich zmarszczek czy wyrównania powierzchni skóry. Zabieg może być wykonywany na twarzy jak i na innych powierzchniach ciała, a czas wykonywania dermabrazji zależy od obszaru poddawanego ścieraniu. Ze względu na inwazyjność zabiegu i pobudzenie skóry do regeneracji, skóra jest opuchnięta i podrażniona, natomiast wraca do równowagi z każdym upływającym tygodniem, a proces gojenia jest dokładnie obserwowany przez specjalistę. Metoda ta niesie jednak ryzyko powstania nowych blizn czy długotrwałego procesu gojenia, dlatego alternatywą może być zabieg mikrodermabrazji.

Dermabrazja z pewnością może poprawić Twój wygląd i dodać Ci pewności siebie, natomiast musisz zdawać sobie sprawę, że żaden zabieg nie jest w stanie zatrzymać naturalnych procesów starzenia – dlatego zanim zdecydujesz się na ten krok, przedyskutuj wszystkie swoje wątpliwości i oczekiwania z lekarzem.

Przeczytaj inne:
redermalizacja
Czy twarz bez makijażu może wyglądać idealnie?

Potęga Internetu i nieograniczone możliwości rozwoju usług medycznych w sieci.
Potęga Internetu i nieograniczone możliwości rozwoju usług medycznych w sieci.

Zamknij