Laser / IPL / LED fotoodmładzanie

Laser / IPL / LED fotoodmładzanie

Laser Intense Pulsed Light (IPL), Światło energii cieplnej (LHE) i dioda elektroluminescencyjna (LED) technologie zostały opracowane w celu leczenia różnych problemów skórnych, w tym skutków słońca i zmarszczek.


W ostatnich latach zastosowanie światła w zabiegach odmładzających znacznie wzrosło.

Obecnie laseroterapia ma szerokie zastosowanie w medycynie i kosmetologii.

Specyficzne właściwości fizyczne światła laserowego oraz jego wpływ na skórę powoduje, że jest metodą stosowaną w leczeniu pacjentów z różnymi problemami skórnymi, w tym leczenia uszkodzeń skóry wywołanych działaniem światła słonecznego, usuwania owłosienia, w leczeniu łuszczycy i trądziku. Światło laserowe inicjuje i pobudza procesy metaboliczne. Laserami możemy pobudzać fibroblasty do produkcji kolagenu, co wpływa na poprawienie jędrności i sprężystości skóry (fotoodmładzanie), bądź powodować rozpad nagromadzonej melaniny w plamach barwnikowych (przebarwieniach skórnych). Właściwości światła laserowego mają zastosowanie w chirurgii podczas operacji m.in. do cięcia, koagulacji i okulistyce w laserowej korekcie wad wzroku. Wiele osób korzysta z fototerapii w okresie zimowym, aby zmniejszyć objawy choroby afektywnej sezonowo (depresja sezonowa), by czuć się lepiej.

Dozowanie energii świetlnej dostarczanej do tkanek, stało się bardzo dokładne i może być precyzyjnie kontrolowane.

Podział laserów / Systemy IPL / LHE / LED i jak one działają?

Lasery nieablacyjne (Non – Ablative Lasers). Lasery te mają niższy poziom energii od laserów ablacyjnych (głębokie złuszczanie lub usunięcie zewnętrznej warstwy naskórka). W laserach nieablacyjnych nie dochodzi do uszkodzeń zewnętrznych warstw naskórka. Zabieg laserowy nieablacyjny oddziałuje w obrębie skóry właściwej bez uszkadzania powierzchni. Metoda zmniejsza okres rekonwalescencji po zabiegu oraz minimalizuje liczbę komplikacji, które mogą wystąpić. Uważa się, że ciepło lasera w warstwach skóry wyzwala reakcję naturalnej odbudowy oraz regeneracji struktury kolagenu w obrębie skóry właściwej (kolagen pomaga zmniejszyć widoczność zmarszczek i bruzd).

Intensywne Światło Pulsacyjne (IPL – Intense Pulsed Light). IPL jest to urządzenie, które nie jest laserem, natomiast emituje wiązkę światła o dużej energii, porównywalnej do laserów nieablacyjnych, powodując uszkodzenie tkanek skóry bez naruszenia lub usunięcia zewnętrznych warstw naskórka skóry.

Promieniowanie emitowane przez lampy IPL stosuje się także w celu:

  • usuwania powierzchownych zmian naczyniowych,
  • usuwania niepożądanego owłosienia,
  • fotoodmładzania,
  • usuwania przebarwień,
  • leczenie rozszerzonych porów o dużych rozmiarach i teleangiektazji.

Pulsujące światło energii cieplnej (LHE – light, heat, energy). Jest to kolejna metoda, która łączy energię światła i ciepła, charakterystyczna w tej metodzie jest równowaga pomiędzy światłem i ciepłem. Metoda jest bezbolesna, bezpieczna (niskie poziomy fluencji, tzw. energii). Może być wykorzystana m.in. do zabiegów odmładzania i leczenia trądziku.

Diody Emitujące Światło (LED – Light Emitting Diode). Emituje czerwone światło, które, jak wykazano, stymuluje wytwarzanie kolagenu w skórze.

Fotomodulacja diod emitujących światło, stosowana w leczeniu:

  • trądziku (bakteriobójczo i przeciwzapalnie),
  • uszkodzeń posłonecznych,
  • rak skóry typu nonmelanoma,
  • zaburzenia barwnikowe, bielactwo,
  • odmładzanie skóry (fotoodmładzanie) przyśpieszanie procesu gojenia się ran.

Pacjentów do stosowania terapii LED ciągle się powiększa, ze względu na bezpieczeństwo metody oraz szeroki zakres wskazań do jej stosowania.

Przeciwwskazania do zabiegu: nadwrażliwość na światło wywyłane przyjmowaniem leków oraz stosowanie doustnych retinoidów w ciągu 12 miesięcy poprzedzających zabieg, ciąża, świeża opalenizna, zaburzenia krzepnięcia krwi lub przyjmowanie preparatów przeciwzakrzepowych, choroby tkanki łącznej lub skłonność do tworzenia się keloidów/blizn hipertroficznych, obecność przewlekłych oraz niedawno przebytych infekcji skórnych w miejscu zabiegu, uszkodzenie skóry w miejscu zabiegu.

Postępowanie przed zabiegiem: unikanie ekspozycji na promieniowanie UV miesiąc przed planowanym zabiegiem.

Przeczytaj inne:
Dlaczego kobiety usuwują implanty piersi
Dlaczego kobiety usuwują implanty piersi?

LASIK
LASIK

Zamknij