Chirurgiczne leczenie otyłości

Chirurgiczne leczenie otyłości

Wielu z nas troszczy się o zdrowie zarówno swoje jak i członków rodziny. Dbamy o prawidłową dietę i aktywność fizyczną, aby zachować zgrabną sylwetkę oraz dobre samopoczucie.

Jeszcze nadwaga czy już otyłość?

Z kolei osoby borykające się z nadmiernym nagromadzeniem tkanki tłuszczowej w organizmie zazwyczaj przechodzą na niskoenergetyczną dietę oraz wprowadzają ćwiczenia fizyczne, aby pozbyć się nadwagi. W poważniejszych przypadkach stosuje się farmakoterapię w celu redukcji tkanki tłuszczowej. Jednak zdarzają się przypadki olbrzymiej a nawet skrajnej otyłości, które zagrażają zdrowiu i życiu pacjentów. Wówczas konieczne jest przeprowadzenie operacji bariatrycznej.

Sytuacja osób otyłych w kraju

W Polsce zostały wprowadzone regulacje prawne w celu finansowania operacji zmniejszenia żołądka przez NFZ. Jednak nie każdy rodzaj operacji bariatrycznej jest refundowany. Ponadto aby zakwalifikować się do zabiegu chirurgicznego należy spełnić odpowiednie kryteria. Pierwszym z nich jest wiek. Operację zmniejszenia żołądka wykonuje się u osób między 18 a 60 r.ż., jeśli pacjent ma więcej niż 60 lat jego przypadek zostanie rozpatrzony indywidualnie. Kolejne kryterium dotyczy wskaźnika masy ciała względem wzrostu (BMI). Wskaźnik BMI osób zakwalifikowanych do operacji powinien przekraczać 40kg/m2 lub 35kg/m2 jeśli występują dodatkowo dwie choroby towarzyszące otyłości. Lekarze biorą także pod uwagę problemy psychologiczne, rodzinne jak i społeczne ściśle związane z otyłością. Nie bez znaczenia jest również nastawienie pacjenta oraz wcześniejsze próby utraty masy ciała.

Czym jest operacja zmniejszenia żołądka?

Chirurgia bariatryczna jest obecnie najskuteczniejszą metodą walki ze skrajnymi przypadkami otyłości. Operacja ma na celu zmniejszenie pojemności żołądka lub skrócenie długości przewodu pokarmowego u pacjentów zmagających się z otyłością olbrzymią, których wcześniejsze próby utraty masy ciała zawiodły. Rodzaj operacji ustalany jest indywidualnie do każdego przypadku przez chirurga bariatrę. Po zabiegu pacjent odczuwa uczucie sytości już po zjedzeniu niewielkiego posiłku. Dostarczenie mniejszej ilości pożywienia pozytywnie wpływa na utratę masy ciała. Jednak aby uzyskać pożądane efekty musi stosować się do zaleceń lekarza dotyczących diety oraz aktywności fizycznej.

Rodzaje operacji bariatrycznej

Wyróżnia się dwa rodzaje zabiegów wspomagających utratę masy ciała: restrykcyjne oraz wyłączające. Ponadto operacje z zakresu chirurgii bariatrycznej można wykonać metodą tradycyjną lub laparoskopową. Aktualnie większość zabiegów przeprowadzana jest w ten drugi sposób. Operacje zmniejszenia żołądka można wykonać prywatnie lub ubiegać się o refundację z NFZ. Do chirurgii bariatrycznej zaliczamy następujące zabiegi:

Balon żołądkowy umieszcza się w żołądku za pomocą gastroskopu. Następnie balon napełnia się płynem lub powietrzem, co prowadzi do zmniejsza objętość żołądka. W wyniku zabiegu pacjent spożywa mniejsze porcje podczas posiłku i tym samym traci zbędne kilogramy. Metoda ta podobnie jak poprzednia jest odwracalna, gdyż balon po pewnym czasie zostaje usunięty z organizmu. Zabieg ten stosuje się w przypadkach skrajnej otyłości (BMI powyżej 60) w celu przygotowania pacjenta do docelowej operacji bariatrycznej.

by-pass żołądka jest jednym z najpopularniejszych zabiegów bariatrycznych wykonywany laparoskopowo. Podczas operacji przecina się żołądek i wytwarza zbiornik o niewielkiej objętości połączony bezpośrednio z pętlą jelita cienkiego. W wyniku zabiegu zostaje zmniejszona objętość żołądka oraz proces trawienia i wchłaniania pokarmu. Wyłączenie żołądkowe pozwala na znaczną redukcję masy ciała w pierwszych miesiącach po operacji. Dodatkowo metoda ta jest znakomitym rozwiązaniem dla osób cierpiących na cukrzycę.

Resekcja żołądka polega na usunięciu znacznej części powiększonego żołądka i pozostawieniu ok. 25% jego objętości. Operacja ta ma charakter restrykcyjny i wykonywana jest laparoskopowo. Mniejsza objętość żołądka sprawia, że chory przyjmuje mniejsze porcje pożywienia, co wpływa na znaczną redukcję masy ciała. Zabieg ten wspomaga walkę chorego z nadciśnieniem tętniczym czy regulację stężenia cholesterolu i glukozy w organizmie.

Założenie opaski żołądkowej to powszechny zabieg bariatryczny o charakterze restrykcyjnym. Wykonywany jest zazwyczaj metodą laparoskopową. Podczas zabiegu na górną część żołądka zakłada się regulowaną, silikonową opaskę, która utrudnia przemieszczanie się pokarmu do dalszej części żołądka. Działania te prowadzą do zmniejszenia przyjmowanych porcji, a tym samym utraty masy ciała. Zabieg posiada charakter odwracalny, gdyż w każdej chwili istnieje możliwość usunięcia opaski. Założenie opaski żołądkowej jest jedną z refundowanych metod walki z otyłością.

Wyłączenie żółciowo-trzustkowe uzyskuje się poprzez usunięcie sporego fragmentu żołądka oraz połączeniu go z jelitem cienkim. Zabieg ten powoduje skrócenie procesu wchłaniania. Dodatkowo zmniejszony żołądek przyjmuje jednorazowo mniejsze porcje, co pozytywnie wpływa na znaczną redukcję masy ciała.

Otyłość a inne choroby

Nagromadzenie się tkanki tłuszczowej w organizmie człowieka ma negatywny wpływ na jego zdrowie i samopoczucie. Szacuje się, że 20% zgonów na świecie spowodowana jest przez otyłość, gdyż zwiększa ona ryzyko zawału serca a także udaru.  Ponadto nadmiar tkanki tłuszczowej w organizmie przyczynia się do powstania kolejnych chorób. Osoby otyłe często zmagają się z cukrzycą, nadciśnieniem tętniczym, a nawet zespołem bezdechów sennych. Choroby te są wśród nich powszechne. Dodatkowo występują problemy ze stawami w postaci deformacji czy zwyrodnień.

Przeczytaj inne:
Redermalizacja
Redermalizacja

blizny
Blizny

Zamknij