Radiofrekwencja RF na ciało

Radiofrekwencja RF na ciało

Energia RF przenika w głąb skóry

powodując ujędrnianie. Ogrzewanie komórek zwiększa metablizm, rezultat modelowanie ciała, redukcja tkanki tłuszczowej i cellulitu.


 

 1. Co to jest częstotliwość radiowa
 2. Charakterystyka
 3. Rodzaje RF
 4. Przykłady urządzeń częstotliwości radiowych
 5. Połączenie fal radiowych z innymi metodami
 6. Korzyści i zastosowanie fal radiowych RF
 7. Zalecenia przed zabiegiem
 8. Działanie niepożądane
 9. Jakie są zagrożenia i potencjalne powikłania metodą radiofrekwencji
  na ciało?
 10. Przeciwwskazania do zabiegu radiofrekwencji
 11. Podsumowanie

Co to jest częstotliwość radiowa?

Z technicznego punktu widzenia fala elektromagnetyczna to wzajemnie przenikające się drgania elektryczne i magnetyczne, które rozchodzą się w przestrzeni w postaci pola elektrycznego i magnetycznego.

Energia wielkiej częstotliwości przekazywana do tkanki ludzkiego ciała ulega przekształceniu w ciepło i powoduje rozgrzanie tkanek do temperatury mieszczącej się w zakresie 60 – 100°C.

Fale radiowe, wykorzystywane do napinania skóry są w stanie przeniknąć w głąb skóry właściwej i głębsze warstwy tkanki podskórnej, co powoduje napięcie i poprawę tkanki łącznej, która tworzy „rusztowanie” dla skóry.

Charakterystyka.

Zastosowaniu częstotliwości radiowej RF w ciele człowieka, energii która może przewodzić prąd elektryczny, a zatem działać jako część obwodu elektrycznego. Opór w przepływie energii powoduje wzrost temperatury, która może być wykorzystana do cięcia lub koagulacji tkanek.

Porównując metody nieablacyjne (procedury, które nie obejmują destrukcji zewnętrznej warstwy skóry), energia RF różni się od lasera, ponieważ energia świetlna ma tendencję do rozproszenia lub absorbowania w górnych warstwach skóry. Ilość ciepła nie jest wystarczającą, aby dotrzeć do głębszych warstw, bez uszkodzenia powierzchni skóry.

Zatem laser wpływa na kolagen w górnych partiach skóry, poprawiając drobne linie, zmarszczki i strukturę skóry, a energia RF jest w stanie wniknąć głębiej w skórę i wpływa na głębsze warstwy skóry właściwej i tkanki podskórnej, powodując napięcie i remodeling bazowej struktury tkanki.

Najnowsze odkrycie w dostępnych metodach leczenia cellulitu i redukcji tkanki tłuszczowej, to połączenie kriogeniki ICE (substancji chłodzących) z energią nieablacyjną RF.

Wraz z wprowadzeniem technik kriogenicznych możliwe stało się, aby dostarczyć energię wielkiej częstotliwości do głębokich warstw skóry właściwej i tkanki podskórnej, chroniąc jednocześnie naskórek. Ogrzewanie tą metodą, bez uszkodzenia zewnętrznej warstwy skóry, powoduje mikroskopijne zmiany w tkankach i obkurczenie kolagenu, oraz stymulację do przebudowy kolagenu w ciągu kolejnych miesięcy.

Rodzaje RF

:

Monopolarna (zwany także unipolarna). Technika monopolarna lub unipolarna dotyczy urządzenia mającego jeden biegun lub elektrodę. W technice monopolarnej prąd wysokiej częstotliwości płynie w obwodzie zamkniętym od urządzenia do elektrody (uchwytu), przez ciało pacjenta do elektrody neutralnej i stamtąd z powrotem do urządzenia, aby zamknąć obwód elektryczny. Przykładem jednobiegunowego urządzenia RF wykorzystywanego do odmładzania twarzy i jest Thermage®.

Bipolarna. Technika bipolarna dotyczy urządzenia mającego dwa bieguny lub zintegrowane elektrody. Prąd przepływa jedynie przez tkanki, które znajdują się pomiędzy dwoma elektrodami, a nie przez ciało pacjenta. W technice bipolarnej niepotrzebna jest elektroda neutralna.

Przykłady urządzeń częstotliwości radiowych

:

1.Thermage™

Thermage™ jest systemem monopolarnym. Urządzenie RF, wykorzystuje opatentowaną technologię ThermaTip™ , aby dostarczyć energię RF głęboko do tkanek skórnych. To działanie ogrzewania powoduje natychmiastowy, głęboki remodeling struktury kolagenowej w skórze. Z czasem organizm wytwarza nowy kolagen, efektem czego jest napięta skóra. Urządzenie początkowo używano głównie do odmłodzenia twarzy, ale zostało poszerzone do innych części ciała oraz redukcji cellulitu.
Urządzenie zostało zatwierdzone przez US Food and Drug Administration (FDA) do nieinwazyjnego leczenia okolic oczu, zmarszczek. Thermage jest pierwszym i jedynym systemem do nieinwazyjnych zabiegów na powieki. System jest również zatwierdzony do tymczasowej poprawy cellulitu (w połączeniu z wibracjami).

2. Accent™

System Accent™ posiada dwie końcówki o różnych częstotliwościach: bipolarna częstotliwość dla podgrzewania skóry, celem jest przede wszystkim napięcie skóry; i monopolarna kontrolowana głębokość penetracji energii RF, służąca do redukcji tkanki tłuszczowej i cellulitu.
System otrzymał znak CE w czerwcu 2005 roku do redukcji cellulitu i akceptację FDA do leczenia zmarszczek, w kwietniu 2007 roku.

3. TriPollar™

Częstotliwość radiowa TriPollar™ wykorzystuje energię mono-polarną i bipolarną. TriPollar ™ RF jest uważana za jedyną technologię częstotliwości radiowej na świecie, która jednocześnie łączy w sobie działanie częstotliwości mono i bi-polarnej w jednym zabiegu. Producenci twierdzą, że daje lepsze wyniki przy mniejszym bólu.

Połączenie fal radiowych z innymi metodami

. Coraz częściej wykorzystuje się innowacyjne urządzenia z połączenia energii RF z innymi metodami. Urządzenia są wykorzystywane w zakresie zabiegów estetycznych na skórę twarzy, usuwania niezbędnego owłosienia i cellulitu.
Niektóre przykłady urządzeń łączących RF z innymi metodami, obecnie dostępne dla szerokiej gamy zastosowań obejmują:

Syneron Ltd
Istnieje kilka różnych urządzeń produkowanych przez Syneron Ltd, które są zasilane przez ich opatentowaną technologię Elos™ (synergia elektrooptyczna) – kombinacje technologii energetycznych, które wykorzystuje dwubiegunowe (bipolarne) fale radiowe (RF) i energie światła.

IPL i RF (Aurora™)
Połączona skuteczność IPL (Intense Pulsed Light) i energii bipolarnej o częstotliwości radiowej w jednym urządzeniu, znacznie zwiększyło bezpieczeństwo i przewidywalność zabiegu fotoodmładzania.
Czerwone i brązowe przebarwienia skóry można usunąć jeszcze bardziej skutecznie niż zastosowanie tylko technologii IPL, z mniejszym ryzykiem działań niepożądanych. Kombinacja z częstotliwością RF również zmniejsza wygląd drobnych bruzd i zmarszczek.
IPL i RF leczenie skojarzone zapewnia również skuteczne usuwanie włosów.

Dioda laserowa i RF (Polaris™ i Comet™)
Połączenie diody laserowej 900 nm i bardzo wysokiej energii RF (Polaris™) daje silny komponent do odmładzania skóry.
Technologia zdolna jest do głębokiej penetracji skóry, dostarcza satysfakcjonujące efekty napinania skóry na twarzy i skóry ciała, jak również zauważalne zmniejszenie zmarszczek o nasileniu umiarkowanym lub ciężkim. Polaris może również usuwać żyły na nogach oraz zmiany naczyniowe na twarzy.
Kombinacja diody laserowej 810 nm i wysokiej energii RF (Comet™) zapewnia bardzo skuteczne rezultaty w depilacji.

Infrared i RF (VelaSmooth™ i VelaShape™)
VelaSmooth™ i VelaShape™ łączy technologię podczerwieni Infra Red i RF (plus masaż próżniowy), okazała się skutecznym narzędziem w kształtowaniu konturów ciała i redukcji tkanki tłuszczowej, jak również w redukcji cellulitu.
W czerwcu 2005 roku w wyniku badań naukowych technologia otrzymała akceptację FDA dot. skuteczności i bezpieczeństwa w zmniejszeniu cellulitu.

Korzyści i zastosowanie fal radiowych RF

. Czysta energia RF (np. w urządzeniu Akcent™) lub RF w połączeniu z innymi metodami (np. urządzenie VelaSmooth™ to połączenie RF z podczerwienią i masażem prożniowym) – to metody stosowane w medelowaniu ciała i zmniejszeniu cellulitu i redukcji tkanki tłuszczowej. Głębokie, kontrolowane ogrzewanie warstwy tłuszczowej pod skórą, skutkuje napięciem tkanek i zwiększeniem krążenia krwi. Depozyty tłuszczowe są odprowadzane poprzez system limfatyczny, zmniejszając cellulit skóry.

Zalecenia przed zabiegiem

. Przed zabiegiem nie podrażniać skóry m.in. unikać słońca i solarium.

Przebieg zabiegu. Przed rozpoczęciem zabiegu, może być zastosowany krem znieczulający. Bezpośrednio po zabiegu skóra będzie bardziej napięta, końcowy efekt uzyskasz stopniowo w ciągu kilku miesięcy po zakończeniu leczenia. Efekt powinien utrzymywać się do kilku lat.

Powtórzenie zabiegu. W zależności od urządzenia i wielkości problemu zalecana częstotliwość sesji: od jednego do dwóch razy w tygodniu, średnio 8 – 10 sesji w programie leczenia. Lekarz określi przebieg i częstotliwość sesji do Twoich potrzeb.

Działanie niepożądane

Rzadko występujące łagodne zaczerwienienie, obrzęk, pęcherze natychmiast po zabiegu, które zwykle szybko ustępują. W celu załagodzenia objawów, mogą być zalecane kojące balsamy, kremy lub żele lub ewentualnie chłodne, nawilżające mgiełki i okłady.

Jakie są zagrożenia i potencjalne powikłania metodą radiofrekwencji na ciało?

Podczas zabiegu będziesz czuć krótkie, głębokie uczucie ogrzewania. Urządzenie może mieć wbudowaną funkcję kriogenicznego schładzania lub emituje spray chłodzący przed, w trakcie i po serii RF, aby chronić skórę przed ogrzewaniem, i sprawia, że leczenie jest bardziej komfortowe.

Każda osoba ma różny próg tolerancji bólu w związku z tym jest trudno oszacować, jak bolesny i nieprzyjemny jest zabieg. Nie bez znaczenia jest typ urządzenia i ustawienie mocy.

Na ogół, choć nie koniecznie, uważa się, że istnieje korelacja między występowaniem tych powikłań, na poziomie częstotliwości powyżej wytycznych producenta. Jest zatem konieczne, aby upewnić się, że specjalista jest odpowiednio przeszkolony i certyfikowany, aby wykonać zabieg RF.

Przeciwwskazania do zabiegu radiofrekwencji

 

 • choroby nowotworowe
 • choroby serca
 • schorzenia neurologiczne
 • metalowe el
 • ementy dentystyczne
 • choroby i infekcje skóry, zaburzenia czucia na skórze
 • wszczepiony rozruszniki serca
 • ciąża i okres laktacja (nie zalecane)
Podsumowanie.

Leczenie energią RF jest relatywnie nową i obiecującą niechirurgiczną metodą modelowania sylwetki, redukcji cellulitu i tkanki tłuszczowej. Na podstawie aktualnych dostępnych technologii RF, większość pacjentów obserwuje przynajmniej łagodną poprawę w gęstości i gładkości skóry, z tymczasową redukcją cellulitu i możliwością utraty centymetrów w obwodzie, przy minimalnym ryzyku i wyłączeniem z codziennych obowiązków w porównaniu do operacji. Obecnie rynek szybko się rozwija, wprowadza nowe i ulepszone metody leczenia, w celu zwiększenia komfortu i efektów.

Zapraszamy do poprzedniego artykułu

Przeczytaj inne:
Augumentacja piersi – od kosztów po komplikacje.

Laser, RF, IPL w niepowołanych rękach czym to grozi dla pacjenta?
Laser, RF, IPL w niepowołanych rękach – czym to grozi dla pacjenta?

Zamknij