Niewidzialna ortodoncja

Niewidzialna ortodoncja

Istnieje wiele alternatyw dla tradycyjnych metalowych aparatów ortodontycznych, obecnie dostępną taką propozycją jest aparat stały lingwalny np. aparat Incognito lub nakładki estetyczne Invisalign i Clear Aligner.


  1. System Clear Aligner, Invisalign – „niewidzialne szyny”
  2. Technika lingwalna np. Incognito
  3. W metodzie Clear Aligne
  4. Invisalign®
  5. Wykonanie
  6. Czas leczenia


Wada zgryzu, krzywe, wystające, nierówne zęby to nie tylko problem estetyczny, może być również poważnym problemem zdrowotnym, jeśli zakłóca prawidłowe funkcjonowanie żucia lub higieny jamy ustnej.

System Clear Aligner, Invisalign – „niewidzialne szyny”

jest alternatywą dla stałych aparatów ortodontycznych. Aparaty w formie przezroczystych płytek nakładanych na zęby, które wymieniane są co 2-4 tygodnie. Kolejne płytki są przygotowywane zgodnie z planem leczenia (w metodzie Invisalign) lub na bieżąco dostosowywane do zmian ułożenia zębów (w metodzie Clear Aligner).

Szyny są przezroczyste, higieniczne, nie uszkadzają szkliwa, nie powodują stanów zapalnych dziąseł. Określenie “niewidoczne szyny” może odnosić się zarówno do korekcyjnych aparatów lingwarnych językowych jak i przezroczystych np. Clear Aligners, Invisalign.

Technika lingwalna np. Incognito

prostuje zęby w W metodzie Clear Aligne”>dyskretny sposób. Jest to aparat stały, podobny do tradycyjnego, z tą różnicą, że zamki są przyklejane na językowej powierzchni zęba, dlatego są one całkowicie niewidoczne.
Korekcja przezroczystymi nakładkami estetycznymi jest alternatywą dla tradycyjnego metalu lub szyn ceramicznych. Prostują zęby i korygują wadę zgryzu i są całkowicie zdejmowane.

W metodzie Clear Aligne

każda faza leczenia na bieżąco jest kontrolowana przez lekarza. Po pobraniu precyzyjnego wycisku i analizie cyfrowej, pacjent otrzymuje zestaw 3 nakładek. Po wykorzystaniu kompletu, lekarz ponownie bierze wyciski i wykonywane są następne 3 szyny. Leczenie przebiega całkowicie pod kontrolą lekarza, gdyż każdy etap po wykorzystaniu trzech nakładek, może być na bieżąco korygowany. Zaletą tej metody jest to, że autoryzowana pracownia wykonywania nakładek znajduje się w Polsce co obniża koszt leczenia.

Invisalign®

to technologia przezroczystych nakładek prostujących zęby, które wykorzystują zaawansowaną technologię obrazowania 3D. W metodzie Invisalign tworzony jest kompletny plan prostowania zębów, uwzględniający przesunięcie z początkowej do pożądanej pozycji na podstawie zaleceń lekarza ortodonty. Zestaw „rynienek” jest specjalnie dostosowanych do zębów konkretnego pacjenta, które stopniowo korygują zęby. Każdy aligner nosi się przez około dwa tygodnie i wymienia się na nowy zestaw, aż do uzyskania pożądanego ustawienia zębów. Plan leczenia metodą Invisalign jest przygotowywany przez lekarza na podstawie indywidualnych potrzeb pacjenta.

Zalety nakładek przezroczystych:

 • ruchome, można zdejmować np. podczas jedzenia, czy rozmów biznesowych.
 • nie mają żadnych zamków ani drutów
 • łatwiej utrzymać higienę jamy ustnej
 • symulacja cyfrowa efektu końcowego, oszacowanie czasu i kosztów leczenia

Wykonanie

Alignery są w zasadzie niewidoczne i wykonane są z mocnego, termoplastycznego silikonu, biokompatybilne, nie powinny powodować alergii. Alignery są dopasowane do konkretnego pacjenta, tak aby idealnie pasowały do zębów.

Czas leczenia

Czas trwania całego leczenia zależy od stopnia złożoności, jaki ma posiadana wada zgryzu, ale jest porównywalny do okresu leczenia tradycyjnymi aparatami. Zwykle leczenie trwa od 9 do 18 miesięcy. Szczegółowe informacje uzyskasz konsultując się z lekarzem. Proces leczenia musi być zakończony ustabilizowaniem pozycji przesuniętych zębów. Okres retencji trwa zasadniczo dwukrotnie dłużej niż aktywny czas leczenia ortodontycznego.

Na początku leczenia, możesz odczuwać tymczasowy, lekki dyskomfort. Jest to normalne zjawisko, które zwykle określa się jako uczucie ucisku. Oznacza to, że alignery spełniają swoją rolę, tzn. stopniowo przesuwają zęby ku pożądanej pozycji. Zwykle uczucie dyskomfortu ustępuje po paru dniach.

Efektywność uzależniona od rodzaju wady i współpracy pacjenta z lekarzem. Ważna jest regularne noszenie ruchomego aparatu na zębach, pacjent zdejmuje nakładki tylko w czasie mycia zębów i jedzenia.

Najlepszymi kandydatami do leczenia przezroczystymi szynami nazębnymi są osoby dorosłe i starsze dzieci, które posiadają zdrową jamę ustną. Podczas gdy aparaty lingwalne (językowe) są w stanie leczyć ciężkie wady zgryzu, Invisalign® i inne nakładki korekcyjne są zazwyczaj idealne dla osób z łagodnymi do umiarkowanymi wadami zgryzu.

Zapraszamy do poprzedniego artykułu

Tags:
Przeczytaj inne:
Wypełniacze zabieg do wykonania w przerwie na lunch?
Wypełniacze – zabieg do wykonania w przerwie na lunch?

Radiofrekwencja mikroigłowa na oporną tkankę tłuszczową okolic kolan.

Zamknij