Laserowe usuwanie tatuażu, makijażu permanentnego

Laserowe usuwanie tatuażu, makijażu permanentnego

Usuwanie tatuażu z wykorzystaniem laserów jest stosowane od ponad 20 lat. Stosowanie niektórych laserów Q-Switched Ruby i Nd: YAG, stały się preferowaną metodą leczenia usuwania tatuażu.


  1. Laserowe usuwanie tatuażu: metoda ablacyjna i fototermolizy
  2. Metoda ablacyjna
  3. Metoda termolizy

Sukces usunięcia tatuażu (także makijażu permanentnego) zależy w znacznym stopniu od rodzaju wykonania (tatuaż wykonany profesjonalnie, amatorsko), pigmentu jaki został użyty, koloru oraz wyboru odpowiedniej metody, która nie pozostawi blizny w kształcie tatuażu.

Tatuaż można usunąć bez większych skutków ubocznych takich jak blizny, poważne uszkodzenia skóry, powikłań i ograniczeń w codziennych czynnościach, metodą laserową.

Laserowe usuwanie tatuażu: metoda ablacyjna i fototermolizy

Metoda ablacyjna

wykonywana za pomocą lasera CO2, metoda precyzyjna i kontrolowana. Typ lasera CO2 powoduje odparowanie tkanki wraz z barwnikiem. Umożliwia usunięcie tatuażu niezależnie od koloru zastosowanego barwnika. Metodą ablacyjną w usuwaniu tatuaży wiąże się z ryzykiem bliznowacenia. Po zabiegu faktura tkanki ulega zmianie, powstają również odbarwienia w miejscu naświetlań.

Metoda termolizy

W usuwaniu tatuaży stosuje się lasery emitujące impulsy rzędu nanosekund pracujące w trybie Q-Switched. Zaletą nanosekundowych impulsów jest usunięcie barwnika ciemnego, w kolorze czarnym, czerwonym, niebieskim, zielonym oraz ich odcieniach, bez powodowania blizny. Niewielki procent absorpcji promieniowania lasery, wykazują w przypadku kolorów takich jak pomarańczowy, biały, żółty. Lasery pracujące w trybie Q-Switched m.in.: Rubinowy, Aleksandrytowy, Nd-Yag, powodują rozbicie barwnika na cząstki (fotomechanicznie) i jego utylizację.

Zapraszamy do poprzedniego artykułu

Przeczytaj inne:
Nadmierne owłosienie
Nadmierne owłosienie

Botox w medycynie estetycznej
Botox w medycynie estetycznej

Zamknij