Korekcja uśmiechu dziąsłowego

Korekcja uśmiechu dziąsłowego

Likwidacja uśmiechu dziąsłowego, czyli nadmiernego odsłaniania dziąseł może znacznie poprawić wygląd. Trwałą korektę można uzyskać chirurgicznie lub metodą mniej inwazyjną, ale nie stałą wstrzykując botox.


Problemem wielu pacjentów nie są zęby wymagające leczenia, ale zbyt wyeksponowane dziąsła. W przypadku, kiedy dziąsła są zbyt widoczne, mamy do czynienia z uśmiechem dziąsłowym.

Uśmiech dziąsłowy jest częstym problemem, spowodowanym przerostem tkanki dziąseł, która pokrywa zęby. Przyczyn tej wady może być kilka, w tym dziedziczność warunków zdrowotnych, a nawet stosowanie niektórych leków podwyższających ciśnienie krwi. Przyczyny te mogą powodować, że uśmiech wygląda asymetrycznie, lub sprawić, że zęby wydają się mniejsze niż dziąsła. Takie problemy można łatwo skorygować za pomocą prostej procedury znanej jako lifting (podnoszenie) dziąseł lub konturowanie.

Uśmiech dziąsłowy (gummy smile) można skorygować za pomocą ostrzyknięć z botoksu, jako rozwiązanie tymczasowe. W rzeczywistości, w niektórych przypadkach, odpowiednio przeszkolony lekarz może nie tylko poprawić uśmiech dziąsłowy, ale może również zmniejszyć fałdy nosowo-wargowych lub linie uśmiechu poprzez strategiczne rozmieszczenie Botoxu, ale zabiegi te musiałyby być powtarzane.

Do leczenie uśmiechu dziąsłowego powinna również być brana pod uwagę zmiana kształtu dziąseł, zamiennie nazywany liftingiem (podnoszenie) dziąseł lub konturowanie. Konturowanie z wykorzystaniem lasera – jeśli przekształcanie obejmuje tylko tkanki miękkie lub za pomocą interwencji chirurgicznej – jeśli kości podpierające zęby należy rekonturować. Jest to rozwiązanie długoterminowe i polegać na wstępnej chirurgicznej i ortodontycznej konsultacji.

Procedura. W zabiegu stosuje się miejscowe znieczulenie i za pomocą lasera lekarz odcina małe ilości nadmiaru tkanki dziąseł i zmienia kształt krawędzi dziąseł górnych sześciu przednich zębów, które tworzą uśmiech. Laser uszczelnia naczynia krwionośne dziąseł tak, że tkanka goi się znacznie szybciej i stosunkowo małym dyskomfortem dla pacjenta.

W przypadku, kiedy konturowanie (wycinanie) samej tkanki nie jest wystarczające, można zredukować kości w przedniej części nasady zębów. Brzegi dziąseł muszą znajdować się około trzech milimetrów od krawędzi kości zębodołu. Jeśli nie zmniejszy się kości, tkanki odrosną. Ta procedura, chociaż bardziej skomplikowana niż proste wycinanie nadmiaru dziąseł, jest stosunkowo wygodna gdy jest wykonana prawidłowo i daje trwały wynik leczenia.
Konturowanie dziąseł nie jest pozbawione ryzyka. Jeśli usuniesz zbyt dużo tkanki dziąseł, może być problem z gojeniem się rany. To może prowadzić do obrzęku i dalszego leczenia.

Szukasz informacji na temat leczenia przerostu lub nisko osadzonego przyczepu wędzidełka kliknij tutaj.

Przeczytaj inne:
Opadające brwi
Opadające brwi

Anatomia ust i medyczne metody powiększania ust
Anatomia ust i medyczne metody powiększania ust.

Zamknij