Kadm a starzenie się skóry

Kadm a starzenie się skóry

Ekspozycja na kadm może spowodować przedwczesne starzenie się komórek. Kadm może dostać się do organizmu ludzkiego trzema drogami: głównie przez układ oddechowy, pokarmowy oraz w znacznie mniejszym stopniu przez skórę.

Kadm jest niezwykle toksycznym dla zdrowia pierwiastkiem chemicznym, występującym w otoczeniu człowieka. Kadm może dostać się do organizmu ludzkiego trzema drogami: głównie przez układ oddechowy, pokarmowy oraz w znacznie mniejszym stopniu przez skórę.

Najnowsze badanie, opublikowane w czasopiśmie American Journal of Epidemiology dowiodło, że istnieje powiązanie pomiędzy ekspozycją na kadm a procesem starzenia się skóry.

By sprawdzić tę teorię naukowcy przebadali próbki krwi i moczu pobrane od ponad 67000 dorosłych osób, które w latach 1999-2002 uczestniczyły w szerszym programie badań, tzw. NHANES (National Health and Nutrition Examination Survey). Badacze mierzyli poziom kadmu we krwi oraz długość telomerów. Telomery to ochronne zakończenia chromosomów, które determinują szybkość starzenia się komórek. Im krótsze telomery, tym starsza komórka. Okazało się, że telomery osób z najwyższym poziomem kadmu we krwi były o około 6 procent krótsze niż w grupie osób z najniższym poziomem tego metalu we krwi.

„Nasze odkrycia sugerują, że ekspozycja na kadm może spowodować przedwczesne starzenie się komórek. Badania dowodzą, że pierwiastek ten dostając się do krwiobiegu może także uszkadzać nerki i powodować inne problemy zdrowotne. “- twierdzi autorka badania, Ami Zota. Dodaje również, że może on powodować szkody w organizmie nawet wtedy, gdy jego poziom jest niższy niż określono w standardach bezpieczeństwa.

Ale to nie wszystko. Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) ostrzega, iż ekspozycja na kadm jest bardzo niebezpieczna dla zdrowia. Metal ten może powodować choroby układu krążenia, układu oddechowego oraz nowotwory. Szczególnie narażone są osoby palące papierosy, spożywające owoce i warzywa, które wyrosły w skażonej glebie lub mieszkają w pobliżu obszarów przemysłowych.

Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) wzywa do globalnych działań w celu zmniejszenia narażenia na ten metal, włącznie z zakazem palenia w miejscach publicznych i bezpieczniejszą utylizacją baterii oraz innych środków, aby zapobiec zanieczyszczeniu środowiska.

Źródło: Plastic Surgery Practice

Przeczytaj inne:
Ziołowa koloryzacja włosów – fakty i mity

Lipoliza iniekcyjna
Lipoliza iniekcyjna

Zamknij