Implanty piersi silikonowe vs sól fizjologiczna

Implanty piersi silikonowe vs sól fizjologiczna

Zastanawiasz się nad różnicą między fizjologicznymi i silikonowymi implantami piersi? Ryzykiem związanym z implantami piersi? Co się stanie jeśli implant pęknie?

Obecnie istnieją dwa główne rodzaje – silikonowe implanty piersiowe i implanty wypełnione solą fizjologiczną. Oba mają swoje zalety i wady.

Silikonowe implanty wypełnione żelem są łagodniejsze i bardziej miękkie, niż ich odpowiednik implantów wypełnionych solą fizjologiczną. Implanty silikonowe mją postać średnio gęstego żelu, a implanty solne są często porównywane do balonów wodnych.

Wiele kobiet woli bardziej miękkie, naturalne w dotyku silikonowe implanty niż solne implanty piersiowe. Dotyczy to szczególnie w odniesieniu do kobiet o małych piersiach, także kobiet po rekonstrukcji piersi. Żelowe implanty są również mniej skłonne do marszczenia się, niż w przypadku implantów fizjologicznych.

Anatomia implantów piersi

Implanty piersi mogą być wypełniona solą fizjologiczną lub żelem silikonowym. Oba rodzaje silikonowe i fizjologiczne implanty mają zwykle zewnętrzną warstwę wykonaną z materiału typu guma silikonowa.
Implanty piersi są w różnych rozmiarach, kształtach i profilach. Inną ważną cechą jest ich tekstura. Implanty mogą być gładkie lub teksturowane.

Inną odmianą implantów są implanty „gummy bear”. Są one również wykonane ze spoistego żelu silikonowego, jednak ten rodzaj implantów ma konsystencję bardziej lepkiego żelu, co oznacza, że jeśli przetnie się je na połowę, to impant nie będzie przeciekać. Implanty w 2013 roku zostały zatwierdzone przez FDA i aktualnie podbijają rynek chirurgicznego powiększania piersi. Produkt wystepuje pod nazwą Natrelle. Więcej o Natrelle przeczytasz tutaj: http://www.cbsnews.com/news/fda-approves-new-gummy-bear-silicone-breast-implant/.

Food and Drug Administration (FDA) zatwierdziło implanty wypełnione żelem silikonowym i solą fizjologiczną. Impanty piersi są dopuszczone dla kobiet w każdym wieku, którę potrzebują rekonstrukcji piersi, dla kobiet młodych, u których piersi są już rozwinięte i starszych do powiększania piersi.

Jak podaje FDA implanty silikonowe piersi są stosunkowo bezpieczne, ale nie magą być wbudowane na stałe. Agencja na bieżąco śledzi informacje dotyczące bezpieczeństwa silikonowych implantów piersi.

Implanty piersi: plusy i minusy

Impanty z soli fizjologicznej i silikonowe mają zalety i wady, które należy rozważyć przy podejmowaniu decyzji. Zaletą implantów fizjologicznych, jest to, że jeżeli pęknie powłoka, roztwór soli jest wchłaniany przez organizm, nie stwarzając żadnego ryzyka dla zdrowia, operacyjnie chirurg usunie powłokę silikonową, ewentualnie wymieni na nowy implant. W przeciwieństwie do żelowych w przypadku pęknięcia, zawartość może pozostać wewnątrz powłoki implantu lub wyciekać na zewnątrz płaszcza.

W przypadku pęknięcia implantów z soli fizjologicznej zauważalne jest, że implant opada. Natomiast nie koniecznie tak się dzieje w przypadku silikonowych implantów piersi. Zdaża się, że nie ma wyraźnych objawów, gdy pęknie implant silikonowy. Ostatecznie pęknięcie może powodować ból piersi lub zmiany w konturze lub kształcie piersi.

W rezultacie, FDA zaleca, aby kobiety z silikonowymi implantami wykonywały rutynowe badania rezonansu magnetycznego co dwa lata, począwszy od trzech lat po pierwszym zabiegu implantacji.

Pozostałe różnice

Implanty solne są wypełniane po umiejscowieniu w ciele, co oznacza, że wymagają one mniejszych nacięć. Ponadto, wiele implantów fizjologicznych można regulować po zabiegu. Lekarz może użyć strzykawki, aby dodać lub usunąć płyn.

Silikonowe implanty wypełnione żelem mogą być umieszczone:

  • pod gruczołem piersiowym
  • pod mięśniem
  • częściowo pod mięśniem

Implanty fizjologiczne, ze względu na większą tendencją do falowania i marszczenia, najczęściej umieszczane są pod mięśniem.

Korzyści i zagrożenia związane z silikonowymi implantami

Przy podejmowaniu decyzji, jaki rodzaj implantu jest dla Ciebie najlepszy, skonsultuj się z dyplomowanym chirurgiem plastycznym. Doświadczony chirurg zaleci typ implantu w zależności od anatomii piersi, budowy ciała, implantacji i rodzaju nacięcia w celu uzyskania optymalnych wyników estetycznych. Ostatecznie jednak wybór między implantem fizjologicznym i silikonowym należy do pacjentki. Rozpocznij wyszukiwanie lokalnego chirurga.

Pozostałe informacje. Operacja powiększania piersi jest popularną wśród kobiet metodą powiększania piersi. Dane z American Society for Aesthetic Plastic Surgery wskazują, że 313.327 zabiegów wykonano w U.S. w 2013 roku, co czyni tą metodę drugim najbardziej popularnym zabiegiem chirurgicznym roku.

Powiększenie piersi można przeprowadzić w każdym wieku kiedy piersi są w pełni rozwinięte, ale są ograniczenia prawne dotyczące stosowania implantów piersi u kobiet w wieku poniżej 18 lat. Nie ma naukowych dowodów, że powiększenie piersi zwiększa ryzyko raka piersi, chorób autoimmunologicznych lub innej układowej choroby, nie ma też dowodów, że implanty piersi wpływają na ciążę lub zdolność do karmienia piersią. Oprócz pozytywnych estetycznych korzyści powiększania piersi, dane wykazały, że wiele pacjentek cieszy się znacznym zwiększeniem poczucia własnej wartości.

Część lekarzy różnych specjalności, promuje powiększenie piersi przez wstrzyknięcie tłuszczu jako bezpieczną i skuteczną alternatywę dla implantów. Amerykańskie Towarzystwo Chirurgii Estetycznej wydało oświadczenie potencjalnych zagrożeń związanych z tą procedurą. Ta metoda powiększania piersi może dawać tylko tymczasowe wyniki ze względu na wchłanianie wstrzyknietego tłuszczu. Konsekwencje są bardziej poważna np. zwapnienie tkanki tłuszczowej i jej wpływ na mammografię i wczesne wykrywanie raka piersi.

Aktualizacja: To już oficjalne. (US – Food and Drug Administration) FDA zatwierdził implanty Idea® Implant, w operacjach powiększania piersi. Zatwierdzenie FDA zostało oparta na podstawie szczegółowych badań i danych, w tym badania klinicznych w USA, które rozpoczęły się w 2009 roku, zaangażowano 45 chirurgów plastycznych i 502 kobiet. Badanie kliniczne są cały czas prowadzone, planowane zakończenie badań 2020.

Idea Implant – hybrydowy implant piersi, został wynaleziony w styczniu 2006 roku, założeniem było opracowanie idealnego implant, który łączyłby najlepsze z obu obecnych implantów: naturalny efekt żelu silikonowego i bezpieczeństwa soli fizjologicznej.

Lata badań, testów przy udziale kobiet i chirurgów plastycznych doprowadziły do zaprojektowania implantu piersi IDEAL IMPLANT® z roztworem soli fizjologicznej. Z zewnątrz wygląda jak standardowy implant z soli, z wyjątkiem, że krawędzie zostały obniżone, tak aby lepiej, przylegały do zarysu ściany klatki piersiowej, środek zawiera szereg dodatkowych powłok, natomiast wewnętrzna struktura została zaprojektowana tak, aby regulować ilość soli fizjologicznej. Ponieważ ideą implantów IDEAL, było połączyć najlepsze cechy obu, naturalny wygląd żelu silikonowego i bezpieczeństwo soli fizjologicznej, został nazwany przez kobiety i chirurgów plastycznych “Hybrid ™” hybrydowy implant piersi.

Przeczytaj inne:
Biżuteria nazębna
Biżuteria nazębna

Laserowa terapia wypadania włosów
Laserowa terapia wypadania włosów

Zamknij