Dlaczego kobiety usuwują implanty piersi?

Dlaczego kobiety usuwują implanty piersi?

Raport: z czego wynika coraz większa chęć kobiet na usuwanie implantów piersi? Jakie są możliwe powikłania, czy można karmić piersią z implantami?

Historia implantów silikonowych rozpoczęła się w 1980 roku, jednak dopiero lata 90 – te XX wieku to lawinowy wzrost ich popularności. Z roku na rok przybywało kobiet, które zdecydowały się na powiększenie piersi na drodze wszczepienia implantów. I tak jest do dziś. Jednak po drodze pojawiały się liczne sygnały wzbudzające niepokój – znane gwiazdy zaczęły usuwać implanty piersi, media straszyły historiami o implantach pękających podczas lotu samolotem. W 2011 roku świat zelektryzowała wiadomość o potencjalnej szkodliwości implantów nieistniejącego już producenta PIP, które miały pękać, z silikon miał być ponoć rakotwórczy. Kilka miesięcy później zaprzeczono rakotwórczości silikonu, co nie zmienia faktu, iż 500 tysiącom kobiet na całym świecie wszczepiono pękające implanty wypełnione silikonem nie przeznaczonym do tego celu. W wielu krajach zalecano profilaktyczne usuwanie tych implantów, w Polsce zaś problem dotyczył około 300 kobiet, którym zalecono jedynie częstsze badania kontrolne.

Ostatnie lata to nie słabnąca popularność zabiegu augumentacji piersi – nadal jest to jedna z najczęściej wykonywanych operacji plastycznych. Jednak wzrasta też liczba kobiet, które decydują się na usunięcie implantów. Dlaczego? Czy decydują o tym względy zdrowotne czy estetyczne?

Odpowiedzmy sobie szczerze, ile kobiet myśli o swoim zdrowiu, kiedy planuje powiększanie piersi?

Wg danych American Society of Plastic Surgeons, w samych tylko Stanach Zjednoczonych w 2016 roku dokonano 300 tysięcy zabiegów powiększenia piersi implantami, a jednocześnie – 38 tysięcy zabiegów usunięcia implantów. American Food and Drug Administration (FDA) donosi, że co piąta kobieta, która zdecydowała się na implanty piersi, będzie musiała je usunąć w ciągu 8 – 10 lat. Wynika to z ograniczonej trwałości implantów, manifestującej się ich pękaniem czy deformacjom. Ciekawe, czy każda pacjentka powiększająca piersi jest dokładnie informowana o konieczności rychłej reoperacji? Trudno to jednoznacznie zweryfikować.

W samych tylko Stanach Zjednoczonych w 2016 roku dokonano 300 tysięcy zabiegów powiększenia piersi implantami, a jednocześnie – 38 tysięcy zabiegów usunięcia implantów.

Najczęstsze przyczyny usuwania implantów piersi.

Niemal 75% przypadków usuwania implantów wynika ze zmiany kształtu piersi, ich pęknięcia oraz deformacji. Implanty podlegają działaniu grawitacji podobnie jak naturalne piersi, zatem ich kształt będzie zmieniał się w upływem lat. Skóra nad implantem tarci elastyczność i rozciąga się, ponadto możliwe jest pojawienie się asymetrii piersi czy bliznowacenia. Pierś może ulec nieestetycznemu marszczeniu czy przykurczowi.

Kontraktura kapsułowa, czyli capsulectoma to przykurcz torebki łącznotkankowej, powstałej wokół wszczepionego implantu. Silikonowa wkładka traktowana jest przez organizm jako ciało obce, które należy odizolować od otaczających tkanek, co powoduje wytworzenie otoczki z tkanki łącznej. Warto zaznaczyć, że nie jest to kwestia błędu lekarskiego, a jedynie osobniczej reakcji ciała pacjentki.

Przykurcz torebkowy jest klasyfikowany według skali Bakera:
I stopień – pierś miękka, zachowuje naturalny wygląd
II stopień – pierś delikatnie stwardniała, zachowuje naturalny wygląd
III stopień – pierś jest twarda, kształt piersi nienaturalny
IV stopień – pierś jest twarda, pojawia się bolesność, a kształt piersi jest nienaturalny

W celu zapobiegania temu powikłaniu rekomenduje się wybrać implant o szorstkiej fakturze, a nie gładki oraz stosować profilaktykę przeciwzapalną. Jednak to nie rozwiązuje problemu – Allergan i Mentor, wiodący producenci implantów, szacują ryzyko rozwoju capsulectomy na 7% przy pierwszym zabiegu oraz aż 14% przy reoperacji. Co wtedy zrobić? Gdy dojdzie do ściśnięcia i deformacji implantu na drodze capsulectomy, należy dokonać zabiegu usunięcia implantu wraz z otaczającą go torebką łącznotkankową:

  • całkowita kapsulektomia zakłada usunięcie całej torebki
  • częściowa kapsulektomia polega na usunięciu tej części torebki łącznotkankowej, która sprzyja deformacji kształtu implantu

Co ważne – usunięcie torebki łącznotkankowej nie chroni przed jej ponownym pojawieniem się, a zwiększa ryzyko jej ponownego powstania.

Wady związane z samym implantem.

Większość dostępnych na rynku implantów posiada dożywotnią gwarancję, nie oznacza ona jednak braku możliwości wystąpienia wad implantu, a jedynie możliwość jego wymiany na nowy, dostarczony bezpłatnie przez producenta. Taką gwarancję oferują m. in. amerykańskie Mentor i Allergan oraz brazylijski Silimed. Posiadają certyfikat FDA, co potwierdza spełnianie najwyższych norm jakości protez.
Co zatem może zdarzyć się z implantem? Wg danych udostępnionych przez producenta implantów Allergan, implanty wypełnione solą fizjologiczną są podatne na wystąpienie  nieprawidłowości podobnie jak implanty żelowe. W badaniach długofalowych po wprowadzeniu implantów na rynek zjawisko zwiotczenia dotyczyło 0,19-2,89% implantów z solą, zaś pęknięcia – 0,17-0,35% dla implantów silikonowych.
Współczesne implanty silikonowe mają wypełnienie żelowe, brak zatem powikłań związanych z rozlaniem się wypełnienia do otaczających tkanek.Pęknięcie implantu najczęściej jest konsekwencją jakiegoś urazu lub obkurczenia torebki włóknistej wokół implantu; spontaniczne pęknięcia z racji zbyt silnego ucisku podczas mammografii czy wady fabryczne zdarzają się bardzo rzadko. Pacjentka powinna regularnie oglądać piersi w lustrze oraz wykonywać badanie palpacyjne w celu jak najszybszego zauważenia pęknięcia implantu.

Usuwanie implantów w trosce o komfort pacjentki.

Implanty mogą okazać się z czasem krępującym balastem, co odczuć mogą zwłaszcza panie uprawiające sport, np. bieganie. Ponadto implanty stanowią znaczną przeszkodę w wykonaniu samobadania palpacyjnego piersi, mammografii czy biopsji gruczołu sutkowego. Dyskusyjny jest także wpływ implantów na karmienie piersią, a ściślej produkcję matczynego pokarmu oraz jego jakość (ewentualną toksyczność). Ponadto implanty znacznych rozmiarów mogą nadmierne przeciążać kręgosłup. Oprócz tego implanty mogą przyczyniać się do rozwoju chorób autoimmunologicznych, manifestujących się chociażby przewlekłymi bólami stawów.

Implanty piersi a rak – najnowsze doniesienia.

Do niedawna naukowcy zapewniali, iż brak jest związku między implantami piersi a rosnącą stale zachorowalnością na raka sutka. Niektórzy przedstawiali nawet teorie o zmniejszonym ryzyku raka u kobiet z implantami, co miało być podyktowane aktywacją układu immunologicznego w obecności implantu i skuteczniejszym zwalczaniem komórek nowotworowych. Jednak wiedza medyczna zmienia się z dnia na dzień.
Najnowsze doniesienia z początku 2017 roku, dotyczące potencjalnej rakotwórczości implantów piersi z pewnością spędzą sen z powiek niejednej kobiecie. FDA przedstawiła zatrważające dane – implanty piersi mogą być bezpośrednio powiązane w rzadkim rodzajem raka piersi – ALCL, który zdiagnozowano od 1 stycznia 2017 roku już ponad 350 przypadków, z czego do połowy marca 9 przypadków zakończyło się zgonem. Rozwój nowotworu najpewniej związany jest ze współistniejącą infekcją bakteryjną i dotyczy implantów teksturowanych, w przypadku których trudniej jest zachować sterylność powierzchni. To szokujące odkrycie może przyczynić się do jeszcze częstszych zabiegów usuwania implantów piersi, które już wykazują tendencję wzrostową z roku na rok.

 

Opracowała: mgr analityki medycznej Justyna Mazur. Collegium Medicum Uniwersytetu Jagiellońskiego

Źródła: http://www.natrelle.pl/breast-enhancement/pages/safety.aspx

http://center4research.org/medical-care-for-adults/breast-implants-and-other-cosmetic-procedures/what-you-need-to-know-about-breast-implants/

http://zdrowie.gazeta.pl/Zdrowie/1,105912,10867383,Francuzki_masowo_beda_usuwac_implanty_piersi__Co_z.html

http://www.today.com/video/fda-says-breast-implants-have-possible-link-to-rare-form-of-cancer-903670851537

Przeczytaj inne:
RF w modelowaniu sylwetki
RF w modelowaniu sylwetki

Radiofrekwencja skóry twarzy RF
Radiofrekwencja skóry twarzy RF

Zamknij