Czy twarz bez makijażu może wyglądać idealnie?

Czy twarz bez makijażu może wyglądać idealnie?

Czy skóra może odzyskać młodość? Okazuje się, że tak. Sposobem w uzyskaniu promienistej, gładkiej i miękkiej skóry jest zabieg redermalizacji.


  1. Termin redermalizacji
  2. Rozmowa z dr. Agnieszką Koczynasz lek. med. estetycznej

Zachęcamy do zapoznania się z wywiadem udzielonym przez dr Agnieszkę Koczynasz lek. med. estetycznej.Wiele zabiegów, szczególnie medycyny estetycznej i chirurgii plastycznej przynosi szybkie i spektakularne efekty. Efekt jest, ale nie rozwiąże problemów i nie wyleczy przyczyny. Na to potrzebny jest czas i proces. Dlatego coraz częściej sięgamy po zabiegi i produkty prewencyjne.

Zabiegi prewencyjne mają na celu spowolnić proces starzenia się skóry, stosowane systematycznie przyniosą efekty na przyszłość.

Nowy zabieg pozwala rozszerzyć zakres działań w zakresie pielęgnacji, prewencji i leczenia starzejącej się skóry – mowa o REDERMALIZACJI – zabiegu, o którym opowie dr Agnieszka Koczynasz lek. med. estetycznej z Salonu Kosmetyki Laserowej z Rzeszowa.

Termin redermalizacji

znany już jest od 2009 roku, na nowo został doceniony w roku 2016, kiedy Xela Rederm Hyalual® znalazł się na liście finałowych produktów iniekcyjnych do nagrody Product of the Year Aesthetic Award 2016.

 

Rozmowa z dr. Agnieszką Koczynasz lek. med. estetycznej

Wiemy, że starzenie się skóry jest naturalnym efektem procesu starzenia. Proszę przybliżyć 3 podstawowe aspekty postępujących w czasie zmian.
Upływający czas jest naszym największym wrogiem. Nasza skóra choć nie od razu to widać, zaczyna starzeć się bardzo wcześnie. Od mniej więcej 25 roku życia, skóra ludzka zaczyna powoli tracić sprężystość. Wynika to przede wszystkim z obniżenia aktywności fibroblastów odpowiedzialnych za produkcję kolagenu i elastyny. Grubość skóry zmniejsza się z wiekiem średnio o 20% dochodzi do atrofii naskórka i skóry.

Wraz z wiekiem dochodzi również do zróżnicowania grubości ścian naczyń. Część z nich jest zgrubiała, natomiast inne ulegają znacznemu ścienieniu. To prowadzi do zmniejszonego przepływu krwi, zmniejszonego zaopatrzenia w substancje odżywcze, zaburzeń w termoregulacji, obniżenia temperatury powierzchniowej skóry oraz jej bladości. Starzejąca się skóra staje się sucha i łuszcząca, co wynika ze zmniejszenia bariery lipidowej skóry. Dodatkowo u kobiet wraz ze spadkiem wydzielania estrogenów dochodzi do spadku aktywności gruczołów łojowych oraz potowych, a także spadku poziomu kwasu hialuronowego, włókiem elastynowych, naczyń włosowatych i zaniku tkanki podskórnej.

Starzenie to fizjologiczny proces, którego nie da się zatrzymać, ale można go spowolnić. O tym jak będziemy wyglądać za kilkadziesiąt lat decydujemy przede wszystkim sami. Nasze geny odpowiadają tylko w 30% za to jak wyglądamy. Skóra ma dobrą pamięć – przypomni po latach wszystkie zaniedbania, ale odwdzięczy się również za systematyczną pielęgnację.

– dr Agnieszka Koczynasz lek. med. estetycznej

Dlaczego tak trudno jest kobietom osiągnąć idealną skórę?
Przyczyn jest kilka, począwszy od diety i żywności z długim terminem ważności oraz chemicznymi konserwantami; kosmetyków jakie używamy, a skończywszy na zanieczyszczonym powietrzu, nadmiernym wysiłku fizycznym, używkach, stresie i promieniowaniu UV. Pomimo, że zmieni się cześć złych nawyków, nie jest możliwe wyeliminowanie wszystkich czynników przyspieszających oznaki starzenia. Dobrą informacją jest to, że obecnie mamy wiele nowych zaawansowanych technologii i wiedzę z zakresu DNA komórek skóry oraz struktury skóry i procesu starzenia. Istotną sprawą jest, aby zaplanować prewencję przeciwzmarszczkową wcześnie. Starzenie skóry zaczyna się po dwudziestym roku życia i już na tym etapie w plan pielęgnacji twarzy powinno się włączać przeciwutleniacze. Ale nawet jeśli do tej pory nie zadbałaś o skórę wystarczająco dobrze, nigdy nie jest za późno, aby zacząć.
Co Pani proponuje? Jaki zabieg prewencyjny zaprocentuje z wiekiem, tak aby na dłużej zachować młodość, elastyczną skórę i zdrowy wygląd?
Na młodzieńczy wygląd pracujemy sami za pomocą odpowiednich kosmetyków i dobrze dobranych zabiegów. Medycyna estetyczna oferuje wiele metod mających na celu opóźnić procesy starzenia się skóry lub zniwelować oznaki starzenia. Do tych najskuteczniejszych zaliczamy biostymulację i biorewitalizację, które służą do stymulacji syntezy białek strukturalnych macierzy zewnątrzkomórkowej i zapewnienia równowagi wodnej w skórze.

W 2009 roku na europejskim rynku pojawiła się nowa, skuteczna metoda biorewitalizacji skóry o nazwie redermalizacja. Redermalizacja polega na iniekcji preparatów odżywczych metodą mezoterapii. W tłumaczeniu z łaciny prefiks „re” oznacza odbudowę, a „derm” to podstawowa warstwa skóry, która odpowiada za młodość. Metoda ta hamuje procesy starzenia się skóry nie tylko poprzez jej odpowiednie nawodnienie, ale również poprzez wpływ na procesy energetyczne w komórkach skóry. Redermalizacjia działa zarówno na fibroblasty jak i macierz międzykomórkową. To zabieg z zastosowaniem preparatu jakiego jeszcze nie było. W trakcie zabiegu stosuje się preparaty XelaRederm zawierające bursztynian sodu oraz niestabilizowany kwas hialuronowy.
Składnikami jest HA i bursztynian. Dlaczego takie połączenie?

Aktywnym składnikiem preparatów stosowanych w redermalizacji jest bursztynian sodu, kwas hialuronowy ma za zadanie wzmocnić jego działanie poprzez przywrócenie równowagi wodnej i zapewnienie właściwego środowiska dla aktywności fibroblastów. Bursztynian sodu bezpośrednio wpływa na mitochondria fibroblastów stymuluje syntezę podstawowych białek strukturalnych: kolagenu i elastyny. Ponadto aktywizuje naturalny metabolizm komórkowy dzięki czemu wzmaga witalność komórek i chroni je przed uszkodzeniem. Bursztynian jest specyficznym sensorem tlenu w komórce i pomaga uruchomić specyficzne, alternatywne szlaki pobudzające komórkę do wzrostu w środowisku o niskim stężeniu tlenu, przez co zwiększa odporność komórek na niedotlenienie. Optymalna ilość tlenu jest warunkiem życia. Każda komórka naszego organizmu, aby żyć musi oddychać. Żeby komórki otrzymały właściwą porcję tlenu, nie wystarczy jednak oddychać. Konieczne jest przetransportowanie tlenu do komórek i zamiana na energię biologiczną. Kiedy krew przenosi zbyt mało tlenu, komórka próbuje wytworzyć energię inną metodą czyli przechodząc na metabolizm beztlenowy. W jego wyniku powstaje wiele groźnych dla organizmu człowieka produktów przemiany materii, które mogą poważnie uszkadzać komórki. Chcemy, aby nasza skóra była mocna, zdrowa i piękna, dlatego musimy zadbać o to, aby jej się dobrze oddychało. Na tym polega innowacyjność redermalizacji, która hamuje procesy starzenia się skóry nie tylko poprzez jej odpowiednie nawodnienie, ale również poprzez blokowanie wolnych rodników i poprawę oddychania komórkowego.

Redermalizacja hamuje procesy starzenia się skóry nie tylko poprzez jej odpowiednie nawodnienie, ale również poprzez blokowanie wolnych rodników i poprawę oddychania komórkowego.

Dla jakiej grupy wiekowej i problemami dedykowana jest procedura?
Zabieg redermalizacji wykonuje się zarówno u osób młodych jak i tych nieco starszych. U osób młodych zabieg stosowany jest jako profilaktyka przeciwzmarszczkowa. Terapie rozpoczyna się w momencie gdy zmarszczki nie są jeszcze wyraźnie widoczne, gdyż tylko tak można opóźnić ich powstanie. U osób dojrzałych zastosowanie redermalizacji pozwala na poprawę struktury i jakości skóry, rozjaśnienie i poprawę kolorytu cery oraz redukcję zmarszczek.

Zabieg wykonywany jest na bazie preparatów Xela Rederm zawierających bursztynian sodu w stężeniu 1,6% oraz kwas hialuronowy w stężeniu 1,1%, 1,8% lub 2,2%. Preparat  Xela Rederm® 1.1% – stosowany jest u pacjentów młodych, do około 35 roku życia, którzy chcą skorygować pierwsze oznaki starzenia się skóry, poprawić koloryt skóry, zredukować drobne zmarszczki czy zmiany potrądzikowe i blizny. Z kolei preparat Xela Rederm® 1,8% pozwala osiągnąć dobre rezultaty przy wyraźnych już zmarszczkach mimicznych o różnej głebokości i nasilonych zmianach w wyglądzie twarzy związanych z wiekiem. Najsilniejszy preparat o stężeniu 2,2% przeznaczony jest do korekcji głębokich zmarszczek i odbudowy strefy okołowargowej. Koszt zabiegu redermalizacji na twarz od 600 pln.

Liczbę zabiegów ustala lekarz indywidualnie na podstawie oceny stanu skóry pacjenta. Standardowo przewiduje się wykonanie 1-4 zabiegów w odstępach 3-4 tygodni. Pierwsze efekty widać już po 2 tygodniach od zabiegu. Po serii zabiegów wskazane jest ich powtarzanie co kilka miesięcy, by uzyskać trwały efekt odmłodzonej skóry.
Zatem jakie są podstawowe aspekty młodości i co jest fundamentem, aby na dłużej zachować młodość?
Na zachowanie młodości największy wpływ ma higieniczny sposób życia oraz kompleksowa pielęgnacja. A w niej przede wszystkim istotna jest systematyczność.

Warto znaleźć lekarza, najlepiej zajmującego się medycyną estetyczną, który po zebraniu szczegółowego wywiadu, nakreśli długofalowy plan kompleksowej opieki prewencyjno–korekcyjnej.

Najlepsze efekty osiąga się poprzez łączenie wielu technik nowoczesnego odmładzania. Metody łączone, indywidualnie dobierane dla danego pacjenta, pozwalają koncentrować się na holistycznym efekcie anti–aging. Jeśli damy skórze to, co jej jest potrzebne, sprawimy, że będzie promienna, lepiej napięta, a drobne defekty staną się niemal niewidoczne. To wymaga jednak codziennej, starannej pielęgnacji i współpracy z dobrym specjalistą. Nawet najlepsze urządzenia czy preparaty nie pomogą, gdy dobrane są nieodpowiednio. Warto zastanowić się nad tym czego potrzebuje nasza skóra, czy jest dobrze nawilżona, natłuszczona, jaki jest jej koloryt, napięcie oraz pH. Następnie podjąć działania, które będą korzystne w kontekście wieloletniego dbania o urodę, a nie tylko przyniosą doraźny efekt.

Nawet najlepsze urządzenia czy preparaty nie pomogą, gdy dobrane są nieodpowiednio. Warto znaleźć lekarza, najlepiej zajmującego się medycyną estetyczną, który po zebraniu szczegółowego wywiadu, nakreśli długofalowy plan kompleksowej opieki prewencyjno–korekcyjnej.

– dr Agnieszka Koczynasz lek. med. estetycznej

Ekspertem była dr Agnieszka Koczynasz lek. med. estetycznej, Członek Polskiego Towarzystwa Medycyny Estetycznej i Anti-Aging. Autorka wielu artykułów i komentarzy w prasie codziennej i telewizji lokalnej. Zawodowo zajmuje sie zabiegami medycyny estetycznej w Salonie Kosmetyki Laserowej w Rzeszowie.

Salon Kosmetyki Laserowej w Rzeszowie oferuje szeroki zakres zabiegów laserowych, medycyny estetycznej i kosmetologii. http://new.laser.rzeszow.pl/

Zapraszamy do poprzedniego artykułu

Przeczytaj inne:
Różnica w zastosowaniu nici PDO i PLA Wypełnienie i przebudowa vs napinanie i podnoszenie.
Różnica w zastosowaniu nici PDO i PLA? Wypełnienie i przebudowa vs napinanie i podnoszenie.

Efekty stosowania zabiegów łączonych w medycynie estetycznej
Efekty stosowania zabiegów łączonych w medycynie estetycznej

Zamknij