Zmniejszanie piersi (Mammoplastyka)

Zmniejszanie piersi (Mammoplastyka)

Zmniejszanie piersi jest operacją, która redukuje tkankę tłuszczową, gruczołową i skórę piersi. Efekt to mniejsze, kształtniejsze piersi, proporcjonalne do sylwetki ciała.


Kobiety o dużych piersiach często cierpią z powodu bólu pleców, szyi, a biustonosz może powodować podrażnienia.

Zmniejszenie piersi – znane jako mammoplastyka redukcji – jest operacją, która usuwa tłuszcz, tkanki gruczołowe i skórę. Celem operacji piersi jest bardziej młodzieńczy kształt piersi i eliminacja dyskomfortu związanego z ciężkimi piersiami.

Innowacyjną metodą jest technika liposukcji w zmniejszeniu rozmiaru piersi. Redukcja piersi przez liposukcję (bezbliznowe zmniejszanie biustu ) jest znakomitą alternatywą dla kobiet, które chcą osiągnąć mniejszy rozmiar piersi unikając charakterystycznych blizn, ryzyka zaburzeń czucia w brodawkach czy utraty możliwości karmienia piersią – typowych niekorzystnych skutków tradycyjnych zabiegów redukcyjnych. Zdaniem chirurgów metoda znajdzie zastosowanie w zmniejszniu miseczki o 1 lub 2 rozmiary. Obecnie metoda toruje sobie drogę do TOP operacji zmniejszenia piersi. Kobiety zmagające się z problemem zbyt dużych piersi mają alternatywę bez ponoszenia dodatkowego bólu.

Podczas pierwszej konsultacji z chirurgiem, należy jasno określić, jakie są Twoje oczekiwania wobec zabiegu. Chirurg zbada piersi i zmierzyć je, w pozycji stojącej i siedzącej. Omówi czynniki, które mogą mieć wpływ na rezultat, takie jak wiek, wielkość i kształt piersi oraz kondycja skóry.

Etapy chirugicznej operacji zmniejszania piersi.
Etap 1 – Znieczulenie
Sedacja dożylna i znieczulenie ogólne. W niektórych przypadkach lekarz może zalecić stosowanie znieczulenia miejscowego, w połączeniu z sedacją dożylną.

Etap 2 – Procedura i techniki chirurgiczne

operacja-zmniejszania-piersiOperacja zwykle trwa od dwóch do czterech godzin. Istnieją różne techniki stosowane w operacji zmniejszenia piersi, ale najczęściej wykonuje się nacięcie wokół otoczki brodawki, następnie nacięcie biegnie pionowo w dół i poziomo wzdłuż fałdu piersi pod naturalnym zarysem piersi. Cięcie jest czasem określane jako cięcie w kształcie kotwicy.

Chirurg może zastosować inne techniki zmniejszania piersi, które mogą eliminować nacięcie pionowe, poziome lub oba, co wpływa na znacznie mniejsze blizny. Zastosowanie konkretnego sposobu nacięć zależy od indywidualnych predyspozycji i zaleceń chirurga.

Chirurg usuwa nadmiar tkanki i skóry, i przesuwa brodawki i otoczki na nową wysokość. Skóra z obu stron piersi jest pociągana w dół, wokół otoczki brodawki, dzięki czemu pozostała tkanka piersi zostaje na nowo uformowana, a pierś otrzymuje nowy kształt.

Nadmiar tłuszczu można usunąć za pomocą liposukcji w obszarze pachy. Kaniulę umieszcza się pod pachą i tłuszcz jest wyssany.

W większości przypadków, otoczka i brodawka jest przemieszczana bez przerywania połączeń wraz z naczyniami krwionośnymi i nerwami. Jednakże, jeśli piersi są bardzo duże i ciężkie oraz opadające, otoczka i brodawka może być całkowicie usunięta i na nowo wszczepiona w wyższym położeniu. (To spowoduje utratę czucia sutka i otoczki).

Etap 3 – Zamknięcie nacięć
Szwy zazwyczaj zakłada się wokół otoczki, w linii biegnącej w dół piersi, a potem pod piersi w fałdzie. Po operacji piersi są owinięte gazowym opatrunkiem i umieszczone w chirurgicznym biustonoszu.

Czasami, aby osiągnąć mniejszy rozmiar biustu wystarczy tylko liposukcja, która usunięty tłuszcz, pozostawiając niewielkie blizny. Jest to metoda bardziej odpowiednia u młodszych pacjentek.

Ryzyko i potencjalne powikłania zmniejszania piersi obejmują:

  • ryzyko znieczulenia
  • krwawienie lub krwiak
  • zakażenie
  • słabe gojenie nacięć
  • zmiany wrażliwości piersi i otoczki brodawki, które mogą być tymczasowe lub stałe
  • asymetria piersi
  • martwica tkanki tłuszczowej
  • gromadzenie się płynu
  • zakrzepica żył głębokich, powikłania kardiologiczne i płucne
  • konieczność powtórzenia operacji

Najlepszymi kandydatami do operacji są osoby w dobrym stanie zdrowia, nie palące, stabilne psychicznie, mający realistyczne oczekiwania do rezultatu zabiegu. Jeżeli jesteś w trakcie przyjmowania leków poinformuj o tym swojego chirurga

Zalecenia przed operacją, możesz zostać poproszona o rzucenie palenia, unikania aspiryny, leków przeciwzapalnych i innych, które mogą zwiększyć krwawienie.

Przeciwwskazania do wykonania zabiegu są m.in.: choroby układu krążenia, cukrzyca, choroby serca oraz zaburzenia krzepnięcia krwi.

Zalecenia po operacji. Na początku ograniczyć wysiłek fizyczny i unikać gwałtownych ruchów, seksu i unoszenia ramion. Natychmiast skontaktować się z chirurgiem przypadku zauważenia jakichkolwiek objawów zakażenia lub wystąpienia krwawienia lub nagły wzrost bólu.

Przeczytaj inne:
Ziołowa koloryzacja włosów – fakty i mity

Chirurgiczne leczenie otyłości
Chirurgiczne leczenie otyłości

Zamknij