Implanty stomatologiczne

Implanty stomatologiczne

Implanty zębowe są sposobem na odtworzenie pojedynczych zębów lub braku wielu zębów, są prawdziwą alternatywą dla osób z protezami.


Implanty dentystyczne (implanty zębów) to metoda uzupełnienia braków pojedynczych zębów, lub całkowitego bezzębia (brakujących zębów), i są prawdziwą alternatywą dla protez ruchomych, mostów protetycznych.

Jeśli stracisz ząb, twoja szczęka automatycznie kurczy się, a twoja twarz wygląda starzej. Dzieje się tak ponieważ ubytki powodują utratę kości. Implanty mogą spowolnić lub zatrzymać ten proces.

Zalety implantów dentystycznych:

  • Zapewniają mocną i stabilną podstawę.
  • Pomagają zachować zdrowy stan sąsiednich zębów.
  • Pacjent nie odczuwa różnicy pomiędzy zębami naturalnymi a wszczepem.
  • Stymulują tkankę kostną i dziąsła, co pomaga utrzymać kształt twarzy i zapewnić atrakcyjny i estetyczny efekt przez długi czas.
  • Zachowują młodzieńczy wygląd i przywracają naturalny uśmiech.

Z czego są implanty? Implant dentystyczny może być z tlenku tytanu lub tlenku cyrkonu. Implant służy jako zamiennik korzenia brakującego zęba, który umieszcza się w kości, czasami wymagane jest zregenerowanie tkanki kości lub leczenie przygotowawcze wykonane przed wszczepieniem implantu. Następnie po wszczepieniu np. tytanowej śrubki, kość odbudowuje się szczelnie wokół implantu, który będzie służył jako kotwica dla zęba zastępczego.

Różnica implantu tytanowego vs implantu cyrkonowego. Oba implanty wykonane są z 1. biokompatybilnego materiału i 2. zachowują takie same właściwości oddziaływania na tkankę kostną. Implanty cyrkonowe mają jedną dodatkową zaletę w stosunku do implantów tytanowych – mają kolor przyszłego zęba. Jeżeli masz cienkie dziąsła wszczepy wykonane z tlenku cyrkonu gwarantują to, że nawet po upływie wielu lat użytkowania implantu, kiedy nieuchronnie dochodzi do zaniku kości, nie będzie widoczna ciemna metaliczna struktura.

Metody wszczepienia implantów. Rozróżnia się dwie metody implantacji – jedno i dwufazowa. W przypadku pierwszej podczas jednej wizyty wkręca się implant jednoczęściowy – implant połączony z koroną stanowi całość, w drugiej metodzie dwufazowej, po wszczepieniu implantu czeka się od 3 do 6 miesięcy, aż nastąpi połączenie tytanu z kością. Stomatolog zakłada pacjentowi koronę tymczasową, która maskuje ubytek.

Cechy implantów jednoczęściowych m.in:

  • zabieg krótszy, mniej skomplikowany
  • kompletna struktura, która natychmiast po wprowadzeniu w kość szczęki wystaje ponad dziąsło
  • dosyć często podczas zabiegu nie wymagane jest nacinanie dziąsła i późniejsze jego szycie
  • narażenie na bodźce działające stale na implant podczas procesu gojenia
  • brak możliwości zmiany rozwiązania protetycznego w przyszłości z powodu braku części pośredniej tzw. łącznika

Cechy implantów dwuczęściowych m.in.:

  • śruby pozwalające na całkowicie odizolowanie swojej struktury od środowiska jamy ustnej podczas ich integracji i mniej niepowodzeń w postaci nieprzyjęcia się implantu
  • możliwość wprowadzenia implantu w większości warunków kostnych
  • możliwość zastosowania różnych rozwiązań protetycznych dzięki wymiennej części pośredniej (łącznik)
  • zdecydowanie częściej stosowane

Procedura. Implanty wszczepia się w znieczuleniu miejscowym. Przez 2 – 3 dni po zabiegu dziąsło może być opuchnięte. Przez tydzień po zabiegu należy unikać dużego wysiłku fizycznego i dbać o higieną jamy ustnej.

Na jak długo? Badania naukowe udowodniły skuteczność i długotrwałe wyniki implantów stomatologicznych. Z ostrożnością można stwierdzić, że implanty powinny „towarzyszyć” przez całe życie. Trwałość, przy zastosowaniu odpowiedniej higieny, dorównuje trwałości zębów naturalnych.

Nowoczesne rozwiązanie problemu braku wszystkich zębów – metoda All-on-4 TM.

Przeczytaj inne:
Zabiegi odmładzające z użyciem komórek macierzystych.
Zabiegi odmładzające z użyciem komórek macierzystych.

Twarz - poprawa struktury / kondycji skóry
Twarz – poprawa struktury / kondycji skóry

Zamknij