Fibryna bogatopłytkowa

Fibryna bogatopłytkowa

Autologiczna fibryna bogatopłytkowa (PRF lub PRFM) wykorzystywana w medycynie estetycznej służy do biostymulacji skóry twarzy. Fibryna bogatopłytkowa ma także zastosowanie m.in. w stomatologii i chirurgii.


 

  1. Co to jest fibryna bogatopłytkowa
  2. Różnice: osocze bogatopłytkowe (PRP) a fibryna bogatopłytkowa (PRF)
  3. Kiedy stosujemy zabieg z użyciem fibryny bogatopłytkowej?
  4. Kiedy stosujemy zabieg z użyciem osocza bogatopłytkowego?
  5. Zastosowanie w stomatologii estetycznej

Co to jest fibryna bogatopłytkowa?

Fibryna wraz z płytkami krwi, płytkopochodnymi czynnikami wzrostu oraz komórkami macierzystymi tworzy przestrzenną strukturę. Ta struktura MATRIX stale i w długim okresie czasu stymuluje płytki do uwalniania czynników wzrostu, cytokin oraz skutecznie kieruje migracją mezenchymalnych komórek macierzystych do miejsca uszkodzenia ciała. Czynniki wzrostu oraz komórki macierzyste uwalniane z przestrzeni siatki fibrynowej silnie stymulują odnowę biologiczną tkanek (np. skóry).

Autologiczna fibryna bogatopłytkowa to roztwór uzyskiwany po odwirowaniu, pozyskiwany z krwi pacjenta. Zabieg polega na podaniu pozyskanej fibryny bogatopłytkowej iniekcyjnie do tkanki skórnej za pomocą mezoterapii, bądź liniowo wzdłuż zmarszczek. Metodę można łączyć z wypełniaczami, zabiegiem laserowym, mikronakłuciami.

Dzięki postaci żelu PRF jest szczególnie skuteczna w połączeniu z wieloma wypełniaczami, w tym:

Dysport®, Juvéderm®, JUVÉDERM VOLUMA®, JUVÉDERM VOLBELLA®, JUVEDERM® ULTRA i ULTRA PLUS, Restylane®, Restylane® Silk, Restylane® Lyft, Restylane® Defyne™, Restylane® Refyne™, Sculptra®, Radiesse®, Belotero®.

Każdy z tych wypełniaczy oferuje wyjątkową zaletę, w zależności od preferencji i celów estetycznych. Zalecamy omówienie opcji wypełniania twarzy i zabiegów PRF z lekarzem, aby stworzyć dla indywidualny plan.

Różnice: osocze bogatopłytkowe (PRP) a fibryna bogatopłytkowa (PRF)

W metodzie z wykorzystaniem osocza bogatopłytkowego płytki krwi bardzo szybko uwalniają duże stężenia czynników wzrostu. W przypadku fibryny bogatopłytkowej płytki krwi zamknięte w trójwymiarowej strukturze fibryny są aktywowane w dłuższym czasie. Powoli uwalniane czynniki wzrostu dłużej stymulują proces naprawczy, dzięki czemu uzyskujemy dużo silniejsze efekty regenerujące.

Kiedy stosujemy zabieg z użyciem fibryny bogatopłytkowej?

Zabieg z fibryny bogatopłytkowej stosujemy, gdy występują znamienne oznaki starzenia się skóry: zmarszczki głębokie, fałdy, bruzdy, kurze łapki, gdy skóra jest zapadnięta i występują ubytki tkanek. Gdy potrzebne jest wypełnienie blizn po trądziku.

Kiedy stosujemy zabieg z użyciem osocza bogatopłytkowego?

Zabieg ma zastosowanie, kiedy skóra jest słabo napięta, z drobnymi zmarszczkami, jest wysuszona, z oznakami zmęczenia, o niejednolitym kolorycie. Skóra potrzebuje rewitalizacji, potrzebuje odzyskać swój blask. Osocze bogatopłytkowe jest preparatem z wyboru do zabiegu regenerującego kilka obszarów naszego ciała jednocześnie, np. twarz, szyję, dekolt i dłonie.

Zastosowanie w stomatologii estetycznej

Fibryna bogatopłytkowa znacznie przyspiesza proces gojenia i w zauważalny sposób zmniejsza efekty opuchlizny pozabiegowej, jak również zmniejsza ryzyko wystąpienia stanu zapalnego w miejscu zabiegowym.

Błony PRF wykorzystujemy w stomatologii:

  • jako uzupełnienie braków kości podczas zabiegów implantacji (zanotowano wysoki poziom stymulacji kości w miejscu jej ubytku)
  • w podnoszeniu dna zatoki
  • podczas zabiegów periodontologicznych (zwłaszcza paradontozy)
  • jako zabezpieczenie zębodołu po ekstrakcji zęba (PRF łagodzi ból i goi wyrostek zębodołowy w przypadku suchego zębodołu)

Uwaga: aby uzyskać dobrej jakości PRF należy korzystać z wirówek do tego zabiegu przeznaczonych, jak np. Selphyl® PRFM System, który został zatwierdzony przez FDA.

Fibryna bogatopłytkowa jest stosunkowo szeroko stosowana w chirurgii twarzowo-szczękowej, ortopedii, w medycynie sportowej i estetycznej.

Zapraszamy do poprzedniego artykułu

Przeczytaj inne:
Implanty twarzy (policzki, broda)
Implanty twarzy (policzki, broda)

Hydradermabrazja
Hydradermabrazja – co to takiego?

Zamknij