Wpływ Botoksu na skórę. Twarz po botoksie - jak długo działa?

Wpływ Botoksu na skórę. Twarz po botoksie – jak długo działa?

Twarz po botoksie. Sprężystość, elastyczność skóry wzrasta po leczeniu zmarszczek za pomocą onabotuliny (Botox) zgodnie z raportem opublikowanym przez JAMA Facial Plastic Surgery.

Skóra ludzka ma trzy cechy biomechaniczne: wytrzymałość, sprężystość i elastyczność. Wraz z wiekiem, właściwości te ulegają zmianie, a utrata elastyczności skóry wydaje się być najbardziej widoczna. Naukowcy donoszą, że sprężystość i elastyczność skóry poprawia się po zabiegu z zawartością onabotuliny (Botox) przy leczeniu łagodnych zmarszczek na twarzy, a efekt utrzymuje się do czterech miesięcy.

Terapia toksyną botulinową jest powszechnie stosowana w zabiegach medycyny estetycznej do redukcji zmarszczek mimicznych (okolice oka, brwi, czoła), leczenia nadpotliwości, leczenia zeza, migreny, mimowolnego mrugania, dystonii, korekty uśmiechu dziąsłowego, uniesienia kącików ust, brwi. Najbardziej spopularyzowana jest onabotulina typu A, czyli tzw. Botox®. Coraz częściej pacjenci, chcą sprawdzić działanie innych odmian toksyny botulinowej, rózniące się masą cząsteczkową toksyny botulinowej, w tym incobotuliny typ A (Xeomin®) i anabotuliny A (Dysport®). “Różnią się one między innymi masą cząsteczkową. Największą ma Botox (900 kilodaltonów), Azzalure trochę mniejszą, a zdecydowanie najmniejszą ma Bocouture (150 kilodaltonów). Teoretycznie, im mniejsza masa cząsteczkowa, tym większa penetracja toksyny botulinowej, w praktyce jednak żadne wiarygodne badania nie stwierdziły, żeby tak w rzeczywistości było”. [1]
Ilość białka / neurotoksyny w preparatach farmaceutycznych typu Botox®, Dysport® i Xeomin®, są identyczne odpowiednio z Vistabel®, Azzalure® i Bocouture®.

Lekarze stosują różne metody, aby odwrócić oznaki starzenia, a iniekcje toksyny botulinowej (onabotuliny A) są wśród nich. James P. Bonaparte z Uniwersytetu w Ottawie i David Ellis z Uniwersytetu w Toronto, starali się lepiej zrozumieć wpływ onabotuliny na skórę u 43 kobiet, które poddały się badaniu.

Autorzy badania zaobserwowali, że zastrzyki z botoksu (onabotuliny A) spowodowało zwiększenie jędrności i sprężystości skóry twarzy i młodzieńczy wygląd skóry. Czynnik działania na skórę pozostaje niejasny: czy to ze względu na nieodłączną właściwość leku lub innego nierozpoznanego mechanizmu. Wpływ iniekcji onabotuliny A można porównać do zabiegów odmładzających z wykorzystaniem częstotliwości radiowej. Jednak, po okresie ok czterech miesięcy, zmiany (czyt. ulepszenia) te ustąpiły i wróciły do stanu sprzed leczenia.

Badanie to kolejny dowód, że zachodzi zmiana właściwości biomechanicznych skóry po wstrzyknięciu toksyny botulinowej (onabotulina). Wygląda na to, że ten efekt trwa do 4 miesięcy w okolicy gładzizny (“lwia bruzda”) i do 3 miesięcy, w innych miejscach. Badanie pokazuje, że podanie onabotuliny nie powoduje wzrostu obrzęku tkanek sugerujących reakcji zapalnej w skórze.

Źródło: JAMA Facial Plastic Surgery; cyt.:[1]. Dr Marek Wasiluk “Co ty wiesz o Botoksie” link; PubMed.

Przeczytaj inne:
Czy suplementy kolagenowe naprawdę działają
Kolagen w tabletkach, czy suplementy kolagenowe naprawdę działają?

Infra Red laser napinający skórę
Infra Red laser napinający skórę

Zamknij