Modyfikacje techniczne operacji plastycznej twarzy u pacjentów po leczeniu otyłości.

Modyfikacje techniczne operacji plastycznej twarzy u pacjentów po leczeniu otyłości.

Plastyka twarzy (facelift) po masywnej utracie wagi stawia duże wyzwanie. Raport chirurgii plastycznej i rekonstrukcyjnej.

Autorzy z University of Texas Southwestern Medical Center, Dallas, przedstawiają autorskie podejście plastyki twarzy (facelifting) na przykładzie pacjentów po chirurgii bariatrycznej.

Pacjenci zmagający się z ciężką otyłością poddawani są chirurgii bariatrycznej (operacja zmniejszenia żołądka). Po uzyskaniu oczekiwanej wagi, często pozostaje nadmiar, zwiotczałej skóry, która dotyczy wszystkich części ciała – w tym twarzy.

Wyjątkowym wyzwaniem w tej grupie chorych, jest plastyka twarzy i skuteczne techniki operacji, które zostały zaprezentowane w lutowym numerze Plastic and Reconstructive Surgery®, oficjalne czasopismo medyczne Amerykańskiego Towarzystwa Chirurgów Plastycznych (ASPS ). “W populacji osób odchudzonych są stosowane techniki, które mogą zwiększyć rezultat w tej grupie pacjentów”, piszą naukowcy.

Unikalne wyzwania chirurgii liftingu twarzy po utracie masywnej wagi ciała (Massive Weight Loss). Pacjenci po utracie masy ciała mają dużą ilość luźnej skóry i tkanek miękkich”, według dr Narasimhan i pozostałych członków raportu. U tych pacjentów często stosowany jest zabieg modelujący ciało, aby usunąć nadmiar fałdów skórno-tłuszczowych w górnej i dolnej ciała.

W obszarze twarzy, nadmiar skóry powoduje problemy kosmetyczne jak zwisająca skóra na twarzy i szyi. Naukowcy zwracają uwagę, „Jest to taki obszar ciała, który nie można zakryć ubraniem, tym bardziej problem jest potęgowany i wywołuje niezadowolenie pacjentów po chirurgii bariatrycznej”.

Naukowcy przedstawili swoje podejście techniczne, kierowane do określonego odbiorcy po masywnej utracie wagi i jego unikalnych cech. U większości pacjentów występuje utrata objętości twarzy i wokół ust, i nadmiar skóry na policzkach i szyi. Naukowcy zwrócili uwagę na stan skóry po masywnej utracie masy ciała, która prowadzi do utraty tłuszczu bazowego i grubości skóry, objaw starzenia się skory.

W porównaniu z typowym zabiegiem plastycznym twarzy (facelifting), pacjenci z masywną utratą wagi potrzebują powiększania tłuszczem w celu nadania objętości i napięcia skóry twarzy, policzków i szyi. Plastyka twarzy może być uzupełniona liftingiem powiek, czoła.

Stosując to podejście, dr Narasimhan (University of Texas Southwestern Medical Center, Dalla) osiąga doskonałe wyniki estetyczne. Pacjenci osiągają znaczącą poprawę kształtu twarzy, bez większych komplikacji. Pacjent musi mieć stabilną wagę przez co najmniej sześć miesięcy przed zabiegiem.

Podkreślając potrzebę zindywidualizowanego podejścia w każdym przypadku, dr Narasimhan i współautorzy raportu wierzą, że ich zmodyfikowane techniki mogą przyczynić się do zadowalających rozwiązań dla pacjentów poszukujących zabiegu liftingu po masywnej utracie wagi. Naukowcy konkludują, “Strategie te pomogą osiągnąć cel odmłodzenia twarzy.”

Źródło: “Face Lifting in the Massive Weight Loss Patient: Modifications of Our Technique for This Population” (doi: 10.1097/PRS.0000000000000881)

Przeczytaj inne:
pepek
Pępek

Zęby
Zęby

Zamknij