Laserowa terapia wypadania włosów

Laserowa terapia wypadania włosów

Laserowe leczenia utraty włosów (laseroterapia, fototerapia) okazała się skutecznym sposobem hamującym proces wypadania włosów oraz przyspieszającym i wzmagającym porost włosów.


Co to jest laserowa terapia małej mocy stosowana na wypadanie włosów?
Laseroterapia małej mocy jest bezpieczną formą leczenia stosowaną w wypadaniu włosów z przyczyn genetycznych u mężczyzn i kobiet, łysienia androgenowego lub łysienia plackowatego.
Laseroterapia małej mocy jest również nazywana jako: terapia czerwonym światłem, zimny laser, miękki laser, biostymulacja i fotobiomodulacja.

łysienie-kobiet-u-mężczyznProblem łysienia. Łysienie androgenowe może dotyczyć do 70% mężczyzn i 40% kobiet, w pewnym momencie życia. Podczas gdy u mężczyźn zazwyczaj dochodzi do charakterystycznego łysienia na wierzchołku i recesja cienkiej linii łysienia na skroniach (zakola), kobiety zwykle wykazują rozproszone przerzedzenie włosów na szczycie głowy. Zarówno dla mężczyzn jak i kobiet, utraty włosów jest frustrującym doświadczeniem.
Obecnie standardowym leczeniem łysienia jest terapia środkami farmakologicznymi: minoksydyl i finasteryd oraz przeszczep włosów. Leczenie laserem niskiej mocy jest obecnie metodą promowaną jako bezpieczna alternatywa lub terapia uzupełniająca.

Terapia laserowa niskiej mocy LLLT (Low Level Laser Therapy). Terapia laserowa stosowana w leczeniu wypadania włosów polega na urządzeniach emitujących światło, które może przeniknąć do skóry głowy. Lasery wykorzystywane: ekscymerowy (308 nm), helowo-neonowy (632,8 nm) i frakcyjny erbium-glass (1550 nm). Terapia laserowa małej mocy (LLLT) wykorzystuje urządzenia z diodami, które emitują światło czerwone o długości fali 630-670 nanometrów, dostępne jako:

 • lampa światła biologicznego LLLT
 • hełm
 • ręczne urządzenia np. grzebień laserowy HairMax® LaserComb (zatwierdzone przez FDA, badania kliniczne potwierdziły skuteczność i bezpieczeństwo urządzenia) i Laser X5 Spencer Forrest.

Kandydaci do terapii laserowej na wypadanie włosów. Terapia laserowa małej mocy jest przeznaczona dla kobiet i mężczyzn z przerzedzeniem włosów lub problemem łysienia uwarunkowanym genetycznie.
Lekarze wykorzystują system znany jako Klasyfikacja Norwood-Hamilton (mężczyźni) i Ludwig-Savin Scale (kobiety) do opisania stopnia utraty włosów. Terapia laserowa jest przeznaczona do promowania wzrostu włosów u mężczyzn, którzy mają Norwood Hamilton klasyfikacje IIa do V i kobiet, które mają Ludwig (Savin) I-4, II-1, II-2, lub łysienie okolicy czołowej z fototypem skóry I do IV wg klasyfikacji Fitzpatricka.

Jak działa terapia laserowa wypadania włosów? Cykl życia włosa składa się z trzech etapów: wzrostu (faza anagenu), przejściowa (faza katagen) i odpoczynku (faza telogen). W patogenezie łysienia androgenowego główną rolę odgrywa dihydrotestosteron (DHT). Uważa się, że terapia laserowa zwiększa przepływ krwi w skórze głowy i stymuluje metabolizm mieszków włosowych w katagenie lub telogenie, co prowadzi do produkcji anagenu włosa. Teoretycznie:

 • Fotony światła wpływają na oksydazę cytochromu C, która prowadzi do wytwarzania adenozynotrifosforanu (ATP). Ten związek jest przekształcany w cykliczny przekaźnik AMP w komórkach mieszków włosowych, uwalniając energię i stymulując przemianę materii potrzebną dla wzrostu włosów.
 • Uwalnia tlenek azotu z komórek co prowadzi do zwiększonego ukrwienia skóry głowy, dystrybucję substancji odżywczych i tlenu do korzeni włosów.
 • Zapobiega nadmiernemu gromadzeniu DHT.

Skuteczność laseroterapii w wypadaniu włosów. Medyczni eksperci zgadzają się, że LLLT należy rozważyć jako opcja tylko w leczeniu łysienia androgenowego uwarunkowanego dziedzicznie, zarówno w męskim i żeńskim łysieniu. Nie przeprowadzono żadnych badań wykazujących, że LLLT jest skuteczny w leczeniu wypadania włosów z powodu innych przyczyn. W przypadku niektórych mężczyzn i kobiet cierpiących z powodu łysienia androgenowego (łysienie o podłożu genetycznym), zwłaszcza w początkowej fazie przerzedzenia włosów, terapia laserowa przynosi oczekiwane rezultaty.

Dodatkowe zalety:

Laser niskiej mocy może przyspieszyć proces gojenia ran po przeszczepie włosów i stymulować wzrost przeszczepionych włosów.

Badania pokazały skuteczność zastosowania terapii laserowej małej mocy (LLLT) na ogólną poprawę, stan i zdrowie istniejących włosów. Włosy zwiększają swoją objętość, blask i grubość. Terapia często jest uzupełniana sprawdzonymi produktami do pielęgnacji włosów i skóry głowy (scalp).

Jak przebiega zabieg? W klinikach trychologicznych najczęściej stosuje się laserowe urządzenia hełmowe lub lampy biostymulujące. Sesja trwa około 25 minut. Terapia LLLT wykorzystuje zimny laser, nie będzie odczuwalne ciepło. Metoda wymaga powtarzania co tydzień przez około 6 miesięcy, w zależności od stopnia utraty włosów.

Korzyści z terapii laserowej w leczeniu wypadania włosów.

 • laser małej mocy można stosować u mężczyzn i kobiet,
 • nie zaobserwowano działań niepożądanych,
 • zabieg bezbolesny i stosunkowo niedrogi,
 • wymaga minimalnego zaangażowania czasowego,
 • niektóre urządzenia są przenośne (np. grzebień laserowy),
 • stymuluje wzrost włosów w okolicy czołowej i szczytu głowy.

Uwaga. Laseroterapii nie należy stosować jednocześnie z lekami lub produktami, które zwiększają wrażliwość na światło (produkty fotouczulające).

Podsumowanie. Wypadanie włosów może być dziedziczone, spowodowane zaburzeniami metabolizmu, obecnością chorób autoimmunologicznych i następstwem infekcji. Lekarze specjalizujący się w leczeniu wypadania włosów zgodnie twierdzą, że leczenie powinno być oparte na właściwej diagnozie i ustaleniu przyczyny. Właściwa diagnoza gwarantuje zatrzymanie łysienia oraz odrost włosów, które wypadły.

Przeczytaj inne:
Lipoliza iniekcyjna
Lipoliza iniekcyjna

LASIK
LASIK

Zamknij