Laser / IPL zmiany barwnikowe / zmiany naczyniowe

Laser / IPL zmiany barwnikowe / zmiany naczyniowe

Technologia laserowa i świetlna została opracowana w celu leczenia pacjentów z różnych problemów skórnych, w tym barwnikowych (przebarwienia, znamię) i problemów naczyniowych (żyły).


Lasery naczyniowe i barwnikowe wykorzystuje się do usuwania rumieni, teleangiektazji, naczyniaków wiśniowych, plam soczewicowatych.

Jakie jest działanie poszczególnych laserów i światła IPL?

Lasery. Właściwości fizyczne laserów sprawiają, że światło laserowe ma zastosowanie w leczeniu problemów skórnych. Lasery stosowane są do zmian naczyniowych i normalizacji funkcji komórek produkujących barwniki skóry (melaninę).

W terapii poszczególnych defektów skórnych stosowane są różne typy urządzeń laserowych. Obecnie nie ma uniwersalnego urządzenia laserowego i w zależności od rodzaje terapii wymagane jest zastosowanie odmiennych parametrów wiązki laserowej.

Intense Pulsed Light (IPL). Intensywne pulsacyjne źródła światła nie są laserami, a lampami emitującymi pewien zakres długości fal (lub kolorów). Wykorzystanie głowicy i filtrów może być właściwe w przypadku zmian naczyniowych i/lub barwnikowych. Ze względu na emitowanie różnych długości fal, IPL oferują możliwość jednoczesnego leczenia zmian naczyniowych i barwnikowych.

Lasery i światło powszechnie stosowane do leczenia zmian naczyniowych i barwnikowych, takich jak:

  • teleangiektazji (rozszerzenie naczyń krwionośnych) na twarzy i ciele
  • naczyniak płaski (port wine stains)
  • trądzik różowaty (rosacea)
  • naczyniak gwiaździsty (spider naevus)
  • plamy soczewicowe (lentigines)
  • rogowacenie słoneczne (solar keratosis)
  • piegi
  • znamiona barwnikowe
  • brodawki, kurzajki
  • żylaki kończyn dolnych
  • blizny i rozstępy.

Ostuda rzadko ulega poprawie w wyniku zabiegów laserowych lub z użyciem światła, a nawet może ulec pogorszeniu. Należy wykonać test urządzeniem, aby upewnić się, że laser lub światło nie pogarszają tych zmian.

Przed zabiegiem. Wizyta przed zabiegiem powinna obejmować ocenę charakteru i anatomicznej lokalizacji zgłaszanych zmian skórnych, a także typu skóry pacjenta.

Ze względu na wiele różnych problemów skórnych, ważne jest, aby znaleźć lekarza z doświadczeniem w leczeniu konkretnego problemu. Ponieważ niektóre z tych systemów są dostępne w salonach kosmetycznych i specjalistycznych klinikach laseroterapii, upewnij się, że sprzęt jest odpowiedni, a personel przeszkolony, aby podejść do Twojego problemu bezpiecznie i skutecznie.

Nadal istnieją pewne problemy i zmiany skórne lub naczyniowe, które poddane leczeniu, nawet za pomocą najbardziej nowoczesnej technologii, często nie znika całkowicie, chociaż są one zwykle znacznie mniej zauważalne niż przed leczeniem.

Efekty niepożądane. Dozowanie energii świetlnej dostarczanej do tkanek, dzięki laserom stało się bardzo dokładne i może być precyzyjnie kontrolowane. Może jednak dojść do niepożądanych efektów, np. zastosowanie zbyt długich lub za krótkich czasów trwania impulsu może być przyczyną niepowodzenia leczenia. Zbyt długi czas trwania impulsu w stosunku do wielkości naczynia wywoła termiczne uszkodzenie struktur otaczających, co może prowadzić do efektów niepożądanych, szczególnie bliznowacenia, odbarwień i przebarwień skórnych. Z kolei zbyt krótki czas trwania impulsu, może doprowadzić do pęknięcia naczynia z następowym krwawieniem zamiast oczekiwanego efektu jego zamknięcia.

Podsumowanie. Współczesna dermatologia kosmetyczna dysponuje szerokim wachlarzem metod leczenia poszerzonych naczyń krwionośnych oraz rumienia twarzy. Obecnie najbardziej popularną metodą leczenia tych zmian jest laseroterapia oraz metody fotooptyczne (wysokoenergetyczne źródła światła). Znaczna ilość osób korzysta z tych metod z zadowalającym skutkiem i ocenia jako najbardziej skuteczne z dostępnych metod. Inne metody leczenia: elektrokoagulacja, elektroliza, krioterapia.

Przeczytaj inne:
Dofinansowania i akcje promocyjne dla pacjentów.
Dofinansowania i akcje promocyjne dla pacjentów.

Nici liftingujące (lifting nitkowy)
Nici liftingujące (lifting nitkowy)

Zamknij