Elektroliza (zaawansowane zabiegi medyczne)

Elektroliza (zaawansowane zabiegi medyczne)

Elektroliza to najskuteczniejsza metoda na trwałe usunięcie niepożądanego owłosienia zarówno z twarzy jak i innych partii ciała.

Depilacja, czyli usuwanie niechcianego owłosienia to powszechny zabieg, którego celem jest uzyskanie gładkiej skóry. Metod depilacji jest wiele, a wybór należy dostosować do rodzaju skóry. Do popularnych sposobów na usuwanie owłosienia należą depilacja maszynką jednorazową oraz kremem do depilacji. Jednak efekty domowych zabiegów są krótkotrwałe, gdyż włoski odrastają już po kilku dniach. Kolejnymi metodami, które zapewnią dłuższy spokój ze zbędnym owłosieniem są depilacja woskiem oraz laserem. Jednak żaden z powyższych sposobów nie pozwala na trwałe usunięcie niepożądanych  włosków. Obecnie jedyną skuteczną i trwałą metodą na pozbycie się owłosienia jest elektroliza.

Na czym polega zabieg?

Elektroliza to niezwykle czasochłonny zabieg, który wymaga precyzyjnego wykonania. Każdy włosek musi zostać potraktowany prądem osobno. Zabieg elektrolizy wykorzystuje prąd stały, który emitowany jest do każdego mieszka włosowego za pomocą cienkiej elektrody w kształcie igły lub sondy. Na uszkodzenie macierzy włosa potrzeba około 30 sekund. Pomimo użycia prądu nie należy obawiać się szkodliwości zabiegu. Natężenie prądu jest na tyle niskie, by nie powodować szkód w organizmie, a jedynie uszkodzić mieszki włosowe. Efektem wykonanej usługi jest trwałe usunięcie owłosienia z różnych partii ciała. Elektroliza oddziałuje jedynie na włoski rosnące więc należy wykonać serię zabiegów, by przekonać się o jej skuteczności.

Wskazania i przeciw skazania do wykonania zabiegu

Elektroliza jak każdy zabieg posiada swoich zwolenników i przeciwników. Jednak nie istnieją jednoznaczne wskazania do jej wykonania. Zabieg stosuje się głównie ze względów estetycznych oraz higienicznych w celu trwałego usunięcia niepożądanego owłosienia. Na elektrolizę decydują się kobiety z zaburzeniami hormonalnymi i endokrynologicznymi, które powodują nadmierne owłosienie ciała. Zabieg przynosi pozytywne efekty u osób z wrażliwą skórą czy też zmagających się z wrastającymi włosami.

W przeciwieństwie do lasera elektroliza oddziałuje nawet na bardzo jasne włoski, gdyż jej efekty nie są zależne od ilości melaniny we włosach. Bez obaw zabieg możemy przeprowadzać na różnych partiach ciała. Tą metodę z powodzeniem stosuje się w usuwaniu owłosienia m.in. z: górnej wargi, policzków, brody, klatki piersiowej, pach, nóg czy okolic bikini.

Istnieje jednak kilka przeciwskazań do wykonania elektrolizy, do których zaliczamy:

  • niewyrównaną cukrzycę,
  • zaburzenia krzepnięcia krwi,
  • posiadanie zastawki lub rozrusznika serca,
  • ciążę i laktację,
  • intensywną opaleniznę,
  • spożywanie alkoholu na dobę przed zabiegiem.

Obalamy mity dotyczące elektrolizy

Elektroliza negatywnie wpływa na organizm. Jest to jeden z głównych mitów dotyczących zabiegu.   Pomimo wykorzystywania prądu stałego elektroliza nie wywołuje szkód w organizmie, gdyż natężenie prądu jest stosunkowo niskie. Wykorzystywana energia elektryczna ma na celu jedynie uszkodzenie mieszków włosowych, aby zahamować wzrost włosków.

Elektroliza jest bolesna. To kolejny mit. Podczas zabiegu pacjent co prawda odczuwa dyskomfort jak i pieczenie czy kłucie jednak nie powoduje to intensywnych dolegliwości. Należy także podkreślić, że  każdy z nas ma inną tolerancję na ból. Dodatkowo najnowsze metody wykonywania elektrolizy pozwalają na ograniczenie do minimum negatywnych aspektów zabiegu.

Zanim zdecydujesz się na elektrolizę musisz wiedzieć, że zabieg ten nie należy do najtańszych. Jeśli elektroliza nie jest poprawnie wykonana na skórze mogą pojawić się przebarwienia. Ponadto nie gwarantuje się skuteczności zabiegu w każdym przypadku. Jednak, biorąc pod uwagę możliwe działania niepożądane innych metod depilacji, elektroliza jest zdecydowanie lepszym rozwiązaniem, ze względu na długotrwałe efekty. Jak widać kobiety są w stanie wiele zaryzykować i wytrzymać dla trwałego usunięcia niechcianego owłosienia.

Przeczytaj inne:
Medycyna estetyczna – nie tylko dla kobiet!

Zmniejszenie piersi (Ginekomastia)
Zmniejszenie piersi (Ginekomastia)

Zamknij