Specjalny ranking popularnych zabiegów medycznych roku 2016.

Specjalny ranking popularnych zabiegów medycznych roku 2016.

Pięć najmodniejszych zabiegów medycyny estetycznej roku 2016 oraz prognozy kierunku rozwoju na 2017 r.

Twarz jest naszą wizytówką, a zachowanie przez długie lata młodego, atrakcyjnego wyglądu jest marzeniem nie tylko kobiet, ale coraz częściej i mężczyzn na całym świecie. Z tego względu stale rośnie zainteresowanie ofertą i usługami klinik medycyny estetycznej. Dzięki najnowszym osiągnięciom specjalistów tej dziedziny zmarszczki, bruzdy, zwisająca skóra, czy inne mankamenty urody nie muszą stanowić nieodłącznej konsekwencji starzenia się skóry. Które z zabiegów medycyny estetycznej zyskały największą popularność w 2016 i jakie trendy zapanują w nadchodzącym nowym roku?

  1. Iniekcje toksyny botulinowej.

Botox, a właściwie toksyna botulinowa A znajduje się aktualnie na szczycie wśród najpopularniejszych niechirurgicznych metod usuwania zmarszczek. Zarówno wśród kobiet jak i mężczyzn korzystających z usług klinik medycyny estetycznej. Działanie toksyny opiera się na blokowaniu przepływu impulsów nerwowych we włóknach mięśniowych w obszarze w którym botox został podany metodą iniekcji. Dzięki temu uzyskuje się efekt wygładzenia zmarszczek, a twarz uzyskuje młodszy, bardziej atrakcyjny wygląd. Toksyna botulinowa wykorzystywana jest do niwelowania między innymi:

  • zmarszczek poprzecznych czoła;
  • „kurzych łapek” (zmarszczki w kącikach oczodołów);
  • zmarszczek podłużnych między brwiami, które nadają twarzy groźnego, niesympatycznego wyglądu i czasem określane są mianem „lwich zmarszczek”;
  • zmarszczek „palacza” wokół warg lub „marionetki” w kącikach ust.

Warto zaznaczyć, iż działanie botoksu jest odmienne od typowych wypełniaczy, gdyż toksyna oddziałuje przede wszystkim wobec czynnika powodującego powstawanie zmarszczek, a efekt osiągany jest poprzez ograniczanie skurczów mięśni mimicznych w danych obszarach twarzy co przekłada się na wygładzenie skóry w tym rejonie, natomiast wypełniacze działają objawowo poprzez uzupełnienie ubytków w obrębie zmarszczki i stymulację skóry do nasilenie produkcji własnych substancji poprawiających sprężystość oraz elastyczność. Z tego względu najlepsze efekty przynosi zastosowanie toksyny botulinowej u tych osób, u których zmarszczki i bruzdy znikają w chwili, kiedy ich mięśnie mimiczne twarzy pozostają w spoczynku, a twarz jest całkowicie zrelaksowana.

Chociaż od wielu lat toksyna botulinowa znajduje się na szczycie wśród najpopularniejszych zabiegów medycyny estetycznej przypuszcza się, że w przyszłości może ona zostać wyparta przez neuropeptydy. Peptydy są cząsteczkami powstającymi poprzez podzielenie większych białek. Przez organizm odbierane są one jednak jako sygnał, iż fragment kolagenu uległ rozbiciu i powinien zostać wymieniony. Im więcej zdefragmentowanego białka, tym silniejszy sygnał dla organizmu i tym intensywniejsza produkcja nowego kolagenu. Dodatkową zaletą peptydów jest możliwość przyłączenia do ich cząsteczek innych substancji jak na przykład pierwiastków miedzi, które nasilają gojenie i regenerację skóry. Poza tym neuropeptydy mogą wykazywać właściwości blokujące uwalnianie neuroprzekaźników, a przez to ograniczać skurcze mięśni (pod warunkiem, że ich absorpcja będzie wyjątkowo głęboka) i wykazywać działanie podobne do toksyny botulinowej. Perspektywa stosowania neuropeptydów w formie maseczek i kremów wydaje się dodatkowym atutem i zachętą do badań i analiz, które pozwoliłyby na szersze zastosowanie tych produktów. Czy uda się tego dokonać już w nadchodzącym 2017 roku?

  1. Mezoterapia mikroigłowa.

Mezoterapia mikroigłowa jest procedurą opierającą swoje działanie na kontrolowanych „obrażeniach” skóry przy pomocy specjalnych igiełek o średnicy stanowiącej setne części milimetra. W trakcie zabiegu przebija się tysiące drobnych otworów w skórze. Mobilizuje to organizm do miejscowego nasilenia produkcji kolagenu oraz elastyny, a także nowych naczyń włosowatych celem lepszego transportu substancji budulcowych i wypełnienia mikro ran. Jednak wzmożony przepływ krwi oraz powstanie substancji odpowiadających za poprawę sprężystości i elastyczności skóry przynoszą dodatkowy efekt w postaci poprawy konsystencji, twardości oraz uwodnienia skóry.

Leczenie metodą mezoterapii mikroigłowej jest skutecznym środkiem w zwalczaniu zmarszczek, luźnej skóry, a nawet blizn, rozstępów, ostudy oraz przebarwień na skórze. Stosuje się ją również celem niwelowania rozstępów oraz cellulitu, a nawet jako bodziec przeciwdziałający wypadaniu i stymulujący porost włosów. Efekty działania mikroigieł są dodatkowo wzmacniane poprzez łączenie nakłuwania skóry z wprowadzaniem w ten sposób szerokiej gamy produktów pielęgnacyjnych głęboko pod warstwy naskórka. Wykorzystuje się między innymi:

  • witaminę C oraz peptydy, które dodatkowo pomagają w miejscowej syntezie kolagenu;
  • witaminę A wykazującą działanie odmładzające oraz będącą pomocną w walce z trądzikiem;
  • hydrochinony pomocne w syntezie pigmentów skórnych.

W zależności od obszaru ciała i związanej z tym pożądanej głębokości penetracji skóry długość igieł jest odpowiednio regulowana. Na twarzy i w miejscach gdzie skóra jest cienka oraz bardzo delikatna (na przykład pod oczami) nakłuwa się ją do pół milimetra w głąb, podczas gdy wykonując zabieg w rejonach mniej wrażliwych (ramiona, uda, pośladki lub w obszarze blizn), aby osiągnąć pożądany efekt należy zastosować igły sięgające nawet do 2,5 milimetra pod powierzchnię naskórka.

Chociaż samo nakłuwanie powierzchni ciała może brzmieć nieco drastycznie, ze względu na niewielki rozmiar igieł używanych podczas zabiegu procedura jest prawie bezbolesna (co dodatkowo wspomagane jest zastosowaniem kremu miejscowo znieczulającego przed zabiegiem), a jej efekty są naprawdę imponujące. Z tego względu oraz dzięki dużej uniwersalności mezoterapii (można wykonywać ją niemal we wszystkich obszarach ciała, największym zainteresowaniem cieszą się jednak twarzy, szyja, dekolt, owłosiona skóra głowy oraz dłonie) zyskuje ona coraz większą popularność wśród pacjentów klinik estetycznych, a ciągłe udoskonalanie metody pozwala przypuszczać, że w nadchodzącym 2017 roku mezoterapia mikroigłowa utrzyma swoją pozycję jednego z częściej wykonywanych zabiegów. Wydaje się, że szczególnie pożądanym kierunkiem rozwoju będą się cieszyły wciąż udoskonalane zabiegi leczenia cellulitu oraz mające na celu zahamowanie wypadania włosów oraz stymulację ich porostu.

  1. Nici liftingujące.

Nici liftingujące zajmują niezmiennie wysoką pozycję wśród najmodniejszych zabiegów medycyny estetycznej służących odmłodzeniu wyglądu, wypełnieniu zmarszczek lub uniesieniu wiotkiej skóry. Opracowanie nici rozpuszczalnych przyniosło w ostatnim czasie znaczny wzrost zainteresowania tą metodą, głównie dzięki doraźnej poprawie kondycji i wyglądu powłok ciała, które możemy zaobserwować bezpośrednio po wykonaniu zabiegu oraz dodatkowemu efektowi przesuniętemu w czasie, a opierającemu swoje działanie na pobudzeniu skóry do syntezy kwasu hialuronowego, elastyny oraz kolagenu, co przekłada się na miejscową poprawę sprężystości, napięcia i nawilżenia. Stanowi to fantastyczną alternatywę dla zabiegów inwazyjnych metodą tradycyjnego liftingu, a efekty zastosowania nici w zależności od rodzaju substancji z jakiej zostały wykonane, budowy włókien oraz indywidualnych właściwości mogą utrzymywać się nawet do dwunastu miesięcy nadając twarzy (lub innym obszarom ciała jak szyja, dekolt, czy piersi) młodszy, świeższy i atrakcyjniejszy wygląd. Dodatkowym atutem jest również cena takich zabiegów znacznie niższa niż koszty leczenia zmarszczek i napinania skóry metodą tradycyjnych operacji plastycznych, a przy tym wykonanie małoinwazyjnego zabiegu implantacji nici trwa znacznie krócej, jest bezpieczniejsze i nie pozostawia blizn. Z tego względu można śmiało przypuszczać, iż w ciągu kolejnych miesięcy nici liftingujące będą zyskiwać na popularności i sukcesywnie wypierać tradycyjny lifting przy użyciu skalpela.

  1. Kwas hialuronowy.

Na pierwszym miejscu jeśli chodzi o najmodniejsze zabiegi opierające swoje działanie na wykorzystaniu kwasu hialuronowego należałoby wymienić zabiegi powiększania ust. Kwas hialuronowy dzięki swoim silnym właściwością wiązania cząsteczek wody nie tylko wypełnia wargi nadając im efekt naturalnego zwiększenia objętości, ale również wpływa na poprawę ich nawilżenia dzięki czemu usta są nie tylko pełniejsze, ale i gładsze, a świeży wygląd sprawia, że twarz nabiera młodzieńczości i zmysłowości. Zaletę stanowią nie tylko higroskopijne właściwości, ale również zdolność do stymulowania skóry do miejscowej regeneracji i pobudzania produkcji cząsteczek sprężystych odpowiadających za twardość, sprężystość i elastyczność. Zabiegi z wykorzystaniem kwasu hialuronowego cieszą się dużą popularnością. Znaczenie ma tutaj jego uniwersalność. Z powodzeniem może zostać zastosowany nie tylko do powiększania warg, ale również celem wypełnienia zmarszczek, nadania pożądanego konturu policzkom, albo linii żuchwy, a także dla poprawy nawilżenia skóry. Nie wywołuje reakcji uczuleniowych co stanowi o bezpieczeństwie stosowania także u alergików. W zależności od celu jaki ma być osiągnięty można sięgnąć po jedną z dwóch form kwasu hialuronowego – usieciowanego lub nieusieciowanego. Ten pierwszy lepiej sprawdza się jeśli chodzi o wygładzenie twarzy lub nadanie jej pożądanego owalu oraz wypełnienie bruzd lub zmarszczek. Osiągnięte w ten sposób efekty utrzymują się do nawet roku czasu. Z kolei kwas hialuronowy nieusieciowany przynosi fantastyczne rezultaty w nawilżaniu głębokich warstw skóry, jednak efekt utrzymuje się maksymalnie przez kilka dni. Wydaje się, że dzięki atrakcyjnej cenie, małej inwazyjności zabiegów oraz fenomenalnym efektom w przywracaniu twarzy i ciału atrakcyjnego, młodego wyglądu kwas hialuronowy jeszcze przez długi czas nie spotka godnego następcy i zachowa swoją czołową pozycję wśród substancji stosowanych przez pacjentów klinik medycyny estetycznej.


Zabiegi z wykorzystaniem własnych tkanek przełomem w odmładzaniu.


  1. Plasmolifting i komórki macierzyste.

Plasmolifting jest stosunkowo nową metodą służącą wygładzaniu bruzd i zmarszczek oraz przywracaniu twarzy młodego wyglądu. Podczas zabiegu wykorzystuje się osocze bogatopłytkowe wyizolowane poprzez odpowiednią preparację i odwirowywanie w specjalnych maszynach krwi własnej pacjenta. Poprzez wstrzyknięcia niewielkich ilości tak przygotowanego preparatu w obrębie skóry pobudza się fizjologiczne mechanizmy naprawcze. Poza regeneracją i rewitalizacją powłok ciała, a przede wszystkim twarzy, szyi, dekoltu oraz dłoni osocze bogatopłytkowe może być z powodzeniem wykorzystane celem przeciwdziałania nadmiernemu wypadaniu włosów. Jednym z największych atutów tej metody jest jej naturalność, gdyż do organizmu nie są implantowane żadne ciała obce, a jedynie własne komórki wyizolowane z krwi władnej pacjenta. Warto zaznaczyć, iż dzięki temu metoda jest bezpieczna i nie powoduje reakcji uczuleniowych nawet u osób z tendencją do alergii.

Wnioski.

Przypuszcza się, że kierunek rozwoju medycyny estetycznej będzie zmierzał raczej ku wykorzystaniu komórek macierzystych ze względu na ich właściwie nieograniczone możliwości podziałów, regeneracji i formowania w dowolną komórkę organizmu. Fascynujący jest fakt, iż każdy człowiek niezależnie od wieku posiada te komórki we własnym ciele. Największa ich ilość u dorosłego człowieka znajduje się w szpiku, krwi oraz tkance tłuszczowej i to właśnie ta ostatnia wykorzystywana jest aktualnie jako źródło materiału komórkowego. Ponieważ są one komórkami pochodzącymi z tkanek własnych pacjenta, nie wywołują one alergii w chwili iniekcji. Zachwycający jest także fakt, iż te komórki mają nie tylko zdolność dzielenia się i odbudowy dowolnych struktur organizmu, ale potrafią również ściśle lokalizować uszkodzone miejsce i przemieszczać się w taki sposób, aby zadziałać dokładnie w tym obszarze, gdzie są najbardziej potrzebne. W chwili obecnej komórki macierzyste wykorzystywane są przede wszystkim w takich gałęziach medycyny jak onkologia, czy hematologia jednak przypuszcza się, iż wraz z rozwojem wiedzy odnośnie komórek macierzystych oraz umiejętności ich stosowania będą one plasowały się na coraz wyższym pułapie wśród najmodniejszych zabiegów w medycynie estetycznej. Już teraz wykorzystuje się je celem poprawy elastyczności i kondycji skóry, przeciwdziałania wypadaniu włosów, czy usuwania blizn, koloidów oraz przebarwień. Czy w 2017 roku popularność zabiegów z wykorzystaniem komórek macierzystych będzie wciąż rosła i czy zdominują one ofertę tej gałęzi służby zdrowia?

Lek. med. Anna Kołodziejska.

Przeczytaj inne:
redermalizacja
Czy twarz bez makijażu może wyglądać idealnie?

Botoks czy kwas hialuronowy
Botoks czy kwas hialuronowy? A może połączyć zabieg botoksu z wypełniaczem, aby zapewnić trwalsze działanie.

Zamknij